Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Kompost

Post »

Przerzucenie polegało na tym, że wreszcie zrobiłam porządek z kilkoma stosami chwastów i wszystko wylądowało w kontenerze na kompost i świeżo założonej pryzmie obok. Robale zostały tam dopiero wrzucone, bo od kilku dni mieliśmy tu około 10 stopni i ziemia dosłownie sama zaczęła się ruszać. Wystarczyło lekko podnieść darń na trawniku i dwa tuziny dżdżownic od ręki. Tak czy inaczej, może się uda.
Cierpliwości mi nie brakuje, m.in. to forum jej uczy;)
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Kompost

Post »

jak u Ciebie tylu "robotników" to kompost będziesz miała przerobiony zanim sie obejrzysz ;:65
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Kompost

Post »

esony1 kiedy ja zawsze myślałam że dżdżownice wolą żreć to co w ziemi leży, a takie sterty zielska ich nie kuszą;) Ale jeżeli jest inaczej to jestem mile zaskoczona.
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5823
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kompost

Post »

:wit W moim kompostowniku, na jesień tez było mnóstwo dżdżownic ;:138 wypasione ,że aż miło :roll: No i to one właśnie robią dobrą robotę w naszych kompostownikach.. :D
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Kompost

Post »

jak tak czytam o dżdżownicach..
To mi wpadło do głowy..
Ze jak takie super są to latem nieraz jak pada to ich tyle...
To będę zbierała, a co mi tam..i dosypywała do swojego :;230
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Kompost

Post »

Rusałko - bardzo "prokompostowe" podejście... tylko żywe zbieraj... :uszy
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Kompost

Post »

Ja dziś znowu zwerbowałam pół kilo ochotniczek z przekopanych rabatek pod płotem. Sąsiadka w śmiech, bo chyba myślała że na ryby jedziemy, ale jak jej zdradziłam przeznaczenie robali to tylko pokiwała głową z uznania że mi się chce;) 8-)
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Wcześnie zaczynacie kopać. :D
U mnie jeszcze poletko śniegiem przykryte.
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Kompost

Post »

No właśnie samej mi się wierzyć nie chce... wg mojej mądrej książki najzimniejsze noce sezonu przypadają pod koniec stycznia, to odpowiednik lutowych mrozów w Pl. Z kolei położenie naszego ogródka też jest czynnikiem warunkującym wcześniejszy okres wegetacyjny. Wiosna przychodzi tu jakieś dwa tygodnie wcześniej niż w reszcie kraju, klimat jest najłagodniejszy w całej Wielkiej Brytanii, a ostatnimi dniami to i słonko świeci tak, że w domu wytrzymać nie można;)
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Kompost

Post »

Pozazdrościc warunków klimatycznych. W PL śnieg, mróz i tylko w domu na parapecie można przekopywać ziemię w doniczkach.... ;:3
pozdrawiam
Edyta
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Czy mróz, ale w granicach minus 2 - 6 i jeszcze nie czas na grządkowanie. :D
Krzychoo
100p
100p
Posty: 151
Od: 30 mar 2008, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kompost

Post »

Witam!
Pochwalę się swoim kompostownikiem, może natchnie on kogoś do zrobienia własnego.
Na wiosnę postanowiłem zrobić porządny kompostownik na lata i wymyśliłem coś takiego:
Obrazek

Obrazek
Ażurowe ścianki, 2 komory, spód wyłożony grubym materiałem pcv.

Przed kompostownikiem wkopałem w ziemię przyciętą do 2/3 wysokości beczkę metalową ocynkowaną. Jej pojemność to ok. 160 l. Dzięki naturalnemu spadkowi terenu ścieka do niej cały czas gnojówka roślinna.
Obrazek
W ciągu roku uzyskałem dzięki temu ok. 1000-2000 litrów gnojówki. W sezonie wrzucałem dodatkowo do beczki pokrzywy, wzbogacając miksturę. Trochę uciążliwe było wybieranie jej z beczki: służyło mi do tego plastikowe wiaderko, którym przelewałem gnojówkę do konewek. Podlewałem nią wszystko: warzywa, drzewka owocowe, borówki amerykańskie, pomidory w tunelu i tuje. Żadna roślinka nie protestowała :) W trakcie odwilży, jaką natura zafundowała nam w tym styczniu, w ciągu tygodnia wybrałem ok. 350 litrów gnojówki, trafiła w całości pod drzewka owocowe.

Kompostownik szybko napełniał się, pod koniec sezonu wyglądał tak:
Obrazek

W komorze 2-giej składowałem przez rok kompost, zgromadzony na pryźmie z ubiegłego roku. Na jesień opróżniłem ją:
Obrazek

Dużym minusem tego kompostowania okazało się kiepskie odprowadzanie wody ze starego kompostu. Nie przerobił się tak dobrze jak bym chciał, był wilgotny, żyło w nim mnóstwo dżdżownic kalifornijskich, które wrzuciłem do niego w kwietniu. Zastosowałem na ten rok następujący patent:
Obrazek
Spód wyłożony łodygami kwiatów + 2 nawiercone rurki jako drenaż z napowietrzaniem. Co z tego wyniknie pokażę za rok :)

Po opróżnieniu komory 2-giej przerzuciłem do niej kompost z komory 1. Na wierzch narzuciłem trochę jesiennych liści:
Obrazek
Przy okazji jesiennych porządków napełniłem prawie całą komorę 1-szą. Złożyły się na to głównie liście i trawa z ostatniego koszenia.

Fazę termofilą kompostowania bardzo chwalił sobie mój kot, który wygrzewał się na pryźmie:
Obrazek

Ze swojej strony zachęcam do odzyskiwania z kompostu gnojówki. Jest jej naprawdę mnóstwo i szkoda, żeby wsiąkała w ziemię.
Pozdrawiam i oby do wiosny!
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Kompost

Post »

O rany, ale cuuuudo! U mnie tylko mała beczułka na kompost i pryzemka 90X90... musisz mieć ogromny ogród :shock:
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”