Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
tila
100p
100p
Posty: 160
Od: 21 mar 2010, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Kompost

Post »

A powiedzcie co daje wapno-jak posypiemy obierki itd... na kompost?
Pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
meg58
100p
100p
Posty: 153
Od: 7 mar 2010, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczytno

Re: Kompost

Post »

[quote="patrico18"]No mój kompost ma łącznie z 15 lat i nigdy nie dokopałem się do dna
Obok zrobiłem nowy ale jakieś zwierzaki w zime mi wyjadły z połowe tego co tam było

Ja bym na Twoim miejscu przełożyła ten kompost i w ten sposób warstwa wierzchnia znalzałaby sie na spodzie w celu " dojrzewania" a to z dołu dobrze przerobione miałabym pod uprawy. Kompost by zyskał poprzez napowietrzenie i przewietrzenie
Pozdrwaiam Małgosia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=32248" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kompost

Post »

A ja nie nadążam z kompostowaniem. Tylko część pryzmy się przerobiła a reszta leży i zajmuje miejsce. Przyjdzie lato i koszenie trawy to ja nie wiem gdzie ja to upchnę. :x
Ale na jesień zrobię to co sąsiad: to co się nazbiera po prostu wyrzucę na warzywnik i przekopię niech tam to się przerabia przez zimę, bo już nie mam siły tego przesiewać i przewracać. Za słaba jestem. :twisted:
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Ja nie przesiewam kompostu bo to ciężka praca,nawet nie przerabiam.Ponieważ mam go w dołku tam jest zawsze wilgoć i robi się coś w rodzaju obornika.Wtedy to opróżniam a na spód sypie to z wierzchu nieprzegnite.Resztę dokończy gleba.Trzeba oszczędzać się trochę. :D
Michas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 mar 2010, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Powiem coś Wam... nie wolno kopać dojrzałego kompostu dojrzałego. to coś jak granie Chopina na dyskotece
wystarczy że będzie miał kontakt w ziemią. wystarczy użyć motyczki albo grabi i wystarczy. a najlepiaj jest go rozsypać właśnie na jesień żeby podzielił się tym co w sobie ma z glebą..
Pozdrawiam
"wszystko należy upraszczać jak tylko się da ale nie bardziej..."
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Kompost

Post »

meg58 pisze:Miło mi cię przywitać na forum fanów zieleni. :wit :wit :wit

Kompost jest gotowy wówczas gdy wszystkie składniki z kompostu zmienią kolor na czarny lub ciemno brązowy.Gotowy kompost ma zapach ziemi.
Tak, to jest finał dojrzałego kompostu. Jednak dodam, że z powodzeniem można używać niedojrzały kompost np. jako nawóz pod pomidory oczywiście na niego sypiąc trochę ziemi ogrodniczej lub z warzywnika. Dodam że pomidory uwielbiają ten nawóz.
Pamiętajcie o ogrodach...
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Kompost

Post »

Tak, to prawda że przekopanie na jesień jest wskazane oraz zaleca się glebę zostawić w tzw. wielkiej skibie. Natomiast wiosenne przekopywanie powinno odbyć się sprawnie i szybko. Może to brzmi wydufanie ale chodzi o to aby po przekopaniu ziemie zagrabić aby zmniejszyć parowanie. Przede wszystkim zalecane to jest na glebach lekkich takich jak u mnie piaskach.
Jeżeli posiadasz kompost dojrzały to wystarczy go zmieszać z wartwą ziemi na głębokość ok. 10 cm. Jeżeli jest niedojrzały a chcesz go użyć to można niekoniecznie z dżdżownicami, jednak trzeba pamiętać że nie pod wszystkie warzywa. I b. ważne świeży kompost trzeba oddzielić ziemią ogrodniczą lub warzywną.
Pamiętajcie o ogrodach...
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Kompost

Post »

tila pisze:A powiedzcie co daje wapno-jak posypiemy obierki itd... na kompost?
Jakie wapno masz na myśli - dolomit, czy wapno gaszone?
Pamiętajcie o ogrodach...
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Kompost

Post »

Anna29 pisze:A ja nie nadążam z kompostowaniem. Tylko część pryzmy się przerobiła a reszta leży i zajmuje miejsce. Przyjdzie lato i koszenie trawy to ja nie wiem gdzie ja to upchnę. :x
Ale na jesień zrobię to co sąsiad: to co się nazbiera po prostu wyrzucę na warzywnik i przekopię niech tam to się przerabia przez zimę, bo już nie mam siły tego przesiewać i przewracać. Za słaba jestem. :twisted:
Nie wiem czy wiesz ale b. dobrze robi ściółkowanie z trawy oczywiście lekko podsuszonej. W minionym roku wykorzystałem do pomidorów i slera. Tak więc jeżeli masz warzywnik to proponuję tę trawę wykorzystać na zagonkach choćby na pomidorach. Natomiast wyrzucanie trawy na pryzme powinno odbywać się z umiarem, gdyż skoszona trawa blokuje napowietrzanie pryzmy.A co za tym idzie spowalnia proces fermentacji. Dobry rozwiązaniem jest zaangażować do produkcji kompostu - biohumusu dżdżownice kalifornijskie. Polecam to miejsce: http://www.allegro.pl/item984853780_dzd ... _miec.html
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
tila
100p
100p
Posty: 160
Od: 21 mar 2010, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Kompost

Post »

Chodzi mi o dolomit :)
Pozdrawiam Monika
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Kompost

Post »

Dolomit to przede wszystkim odkwasza oraz wzbogaca w magnez. Dodaję go w niewielkich ilościach do kompostownika z uwagi że jest bezpieczny dla dżdżownic, nie widzę aby protestowały. Dolomit można dodawać do gleby np. pod uprawę czosnku. Ten lubi ziemię bardziej zasadową czyli o pH 7.
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
tila
100p
100p
Posty: 160
Od: 21 mar 2010, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Kompost

Post »

Dziękuje Zenon juz wszystko teraz wiem :)
Pozdrawiam Monika
kilervirago
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 19 paź 2008, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Niedawno "Maja w ogrodzie" radziła,by ściętą trawę sypać pod drzewa.To chyba też niezła forma dokarmiania i utrzymania wilgoci. ;:7
maniak rowerów ,ekologii i wegetarianizmu.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”