Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost

Post »

Dzięki za odpowiedż , planowałam dodawać oprócz wymienionych ; szczaw , rabarbar ,
opadłe np.jabłka , skórki cytrusowe . Skórki pod znakiem zapytania , ale nie dlatego ,
że chronione chemicznie , tylko nie wiem czy faktycznie kwaśne , skoszona trawa
pod warunkiem , że nie zostanie wcześniej zagospodarowana jako ściółka lub do herbatki
kompostowej .No i oczywiście trociny iglaste .
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Promilus... przekonałeś mnie - będę stosować permakulturę ile się da, a jak czegoś zabraknie to pójdę dokupić. Wolę to niż wybuch wulkanu :)
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Kompost

Post »

Poczytałem trochę o permakulturze a raczej jej ideologii, i niestety muszę stwierdzić, że to kolejna utopia, i tęsknota za rajem!
Złudzeniem jest, że las jako taki jest samowystarczalny...Bzdura! Nie wnikam w puszcze tropikalne, aczkolwiek chyba nie jest przypadkiem, że największe puszcze są nad wielkimi rzekami, które wylewają. Weźmy przeciętny polski bór...Gdyby nie ludzie to system działa tak:
1. Na wiosnę rzeka wylewa i zasila nadrzeczne łęgi w muł itp. 2. Na tym mule rosną sobie trawy i pasie się na nich zwierzyna płowa (robi to o świcie ) 3. Na dzień taż zwierzyna chowa się do boru i TAM się ZAŁATWIA. Jest to jak widać całkiem skuteczny system transmisji nawożenia.
>> Dr Elaine Ingham twierdzi, że minerałów w glebach jest wystarczająco dużo na miliardy lat. << Ten pan opowiada dyrdymały. Żeby to udowodnić weźmy dwa kontynenty: Afrykę i Australię. Afryka - Ponad milion lat temu zaczął się tworzyć wielki ryft; wulkany wywalały ogromne ilości popiołu. I oto obraz afrykańskich sawann - gigantyczne stada trawożerców i liściożerców. A teraz Australia - tam nie było działalności wulkanicznej co najmniej 100 mln lat. I jaki mamy obraz? Jałowe równiny, nędzne pogłowie zwierząt, marna flora.
A propos azotu! Azot jest dostępny dla roślin tylko w postaci związków z gleby lub bakterii azotowych. Żadna roślina nie potrafi pobierać azotu z powietrza! Natomiast każda (prawie) roślina potrafi pobierać węgiel z powietrza.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompost

Post »

Fajnie, że doczytałeś o permakulturze.

Oczywiście, że nie tylko rośliny tworzą glebę, ale także zwierzęta się do tego przyczyniają. Rolnictwo regeneracyjne opiera się na wypasaniu zwierząt.

Podobno Australia miała sporo żyznej gleby, gdy pojawili się tam Europejczycy. Tak powiedział ktoś w 1949 roku:
?We could not have made a bigger mess of the soil of the country if its destruction had been carried out under supervision.?
Czyli że tak zaszkodzili swojej glebie, że bardziej by się już nie dało.

Znalazłam takie badanie na temat mobilizacji (?) składników odżywczych w glebie przez poplony, ukończone, ale nieopublikowane jeszcze:
https://forschung.boku.ac.at/fis/suchen ... d_in=11710

Piszą tam, że do tej pory prawie nie było takich badań.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost

Post »

:wit Słuchajcie , o ten kwaśny kompost zapytałam nie bez powodu . Dociekam co to
za roślina sprzedawana w formie suszu jako naturalny zakwaszacz glebowy . Wygląda
to jak suszona malwa hibiskus , ale to pewnie by było za drogie ?
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Kompost

Post »

Lekko kwaśna jest gnojówka z mniszka -cała roślina z kwiatami.Gnojówka z samych liści jest zasadowa.Myślę ,że suszone kwiaty lub cała roślina nadają się do kwaśnego kompostu.Problem później z rozsianiem się rośliny.
Fusy z herbaty z hibiskusa też zakwaszają.Nie wiem jak cała roślina.
Gdzieś czytałem,że gnojówki z ziół też są lekko kwaśne nie mogę jednak teraz tego znaleźć.


Zapraszamy do części 2 - tutaj
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”