Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Kompost

Post »

Ja mam wrażenie , że jak przerzucam często to zakłócam tą gorącą fazę.Sądziłam ,ze przerzucanie to napowietrzanie głównie.Ale w sumie przerzucanie to mieszanie więc te nasiona tu się przegrzeją , tam przymarzną czy wyschną zmieniając swoje miejsce.Więc może to jednak patent na ich choć częściowe unicestwienie.
Mam tak dużo materii do kompostowania , że kompostuję w pryzmach co pewnie też powoduje , że nasiona niechciane dostają się tam z wiatrem na przykład.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompost

Post »

Tak, chodzi o to, żeby przy każdym przerzucaniu to co było na zewnątrz, na samej górze i na samym spodzie trafiło do środka, gdzie się troche pogotuje. W ten spsób po kilku przerzuceniach cała zawartość pryzmy była chociaż raz w gorącym środku. Żeby za każdym razem temperatura wzrastała, musi być odpowiednia (z grubsza) proporcja zawartości węgla do azotu i odpowiednia wilgotność, dlatego pryzmę się nawadnia i przykrywa.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Kompost

Post »

Jesienią wrzuciłam na kompost straszną ilość gnijących jabłek. Na drugi kompost nawaliliśmy gałęzi z remontu ogrodzenia. W sumie zrobiły nam się dwie wielkie g?ry odpadów. O tyle o ile z kompostem drzewnym wiem, że on sobie pomalutku się rozkłada to zastanawiam się czy ten 'jabłkowy będzie już na wiosnę dobry?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Foxowa,
U mnie wiosną po jesiennych jabłkach nie ma śladu. Żeby nie było much i os takie jabłka przesypuję czym się da.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompost

Post »

A mnie też nie ma śladu, ale nie usypuję z nich wielkich gór. Ciekawe jak taka góra się zachowuje (nie przesypałaś jej niczym?).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost

Post »

Powiedźcie mi czy dobrze kapuję. Jak wcześniej pisałem mam w kompoście śmietkę, ale chyba nie ma możliwości aby zaszkodziła ona moim pomidorom, którym chcę zmieszać ziemię z tym właśnie kompostem, bo jak wyczytałem na Wikipedii ok. dwóch miesięcy potrzeba śmietce aby opuściła swoje siedlisko i przeszła w fazę dorosłą. Czyli jak w maju będę sadził pomidory do pojemników to już jej nie będzie.Czy istnieje możliwość aby śmietka zniosła przed wylotem kolejne jaja i dalej pozostanie w kompoście. Wiem, ktoś napisze że śmietka kapuściana nie atakuje pomidorów ale jak mi zostanie to będę chciał rozsypać resztę między innymi pod kapustę.Oczywiście na 90 procent jest to śmietka, bo z wyglądu to najbardziej przypomina.Przyniosłem to sobie z kurzeńcem z kurnika-taki to koń trojański.
monfer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 mar 2019, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

czy mozna w malej ilosci kompostowac laurowiśnię, podobno jest trująca? albo czy pospaleniu popiór się nadaje na kompost?


Proszę o poprawną pisownię na forum- Regulamin.
Dziękuję.
bab...
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ile kompostu na 1 m2?

Post »

W tym miesiącu planuje posiać trawę oraz posadzić wcześniej trochę roślin. Niestety gleba u mnie jest dosyć piaszczysta. Już wcześniej podejrzewałem, że będę musiał użyć kompostu. Dziś rozmawiałem z gościem, który ów kompost sprzedaje i powiedział, że 1 worek (50 l) starcza na 2 m2 (!). Policzyłem, że na 400 m2 będę potrzebował aż 200 worków. Czy aż tyle kompostu należy użyć w moim przypadku czy facet chce mnie naciągnąć?
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ile kompostu na 1 m2?

Post »

Kompostu nie da się przedawkować, możesz też dać mniej. Wszystko zależy od gleby jaką masz. Na pewno taniej będzie kupić nap ze 3 tony ziemi i tylko wzbogacić kompostem. Dużo zależy jak chcesz żeby ten trawnik wyglądał w przyszłości. Jeżeli ma wyglądać ładnie to niestety na piachu trawy nie będzie, że o podlewaniu nie wspomnę.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile kompostu na 1 m2?

Post »

Dzięki za odpowiedź. Może faktycznie z tą ziemią to nie taki głupi pomysł. I tak w niektórych miejscach mam tej ziemi zbyt mało więc musiałbym nawieść. Czyli zamówić kilka ton czarnoziemu, wymieszać z kompostem, rozplanować na działce i wymieszać glebogryzarką?

Ziemia wygląda tak (chociaż nie wiem czy na tym zdjęciu będzie coś widać): https://imgur.com/a/lilt1nl

Dodam tylko, że w różnych częściach działki jest różnie. Najgorzej jest gdzieś na pow. 50 m2 gdzie w trakcie budowy składowany był piasek.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

bald daj sobie spokój z tym kompostem. Trawa to jedna z roślin która porastając stepy z czasem tworzy czarnoziem. W warunkach naturalnych dzieje się tak na glinach, lessach, iłach ale nie na piaskach z powodu ich zbyt małej kumulacji próchnicy. Jednak w warunkach kontrolowanych gdy zadbasz o należyte podlanie na czas i nawozy obumierający system korzeniowy wytworzy z czasem bardzo dobre podłoże i nie ma powodu martwić się tym że teraz masz niestrukturalną glebę. Gdybyś chciał na niej hodować cebulę, czy buraki, to moja odpowiedź byłaby negatywna.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompost

Post »

Z kompostem niech rzeczywiście da sobie spokój, natomiast ziemie a w zasadzie najlepiej czarnoziem to niech nawiezie.
Kamieni chyba też tam nie brakuje, warto było by je pozbierać na tyle na ile się da.
Pozdrawiam Serdecznie
Joaska87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 gru 2016, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Ja mam naturalny kompost. Mąż mi zrobił specjalne miejsce, gdzie wysypuje odpady, żeby przyspieszyć kompostowanie stosuję komposter EB. Rozpuszczam go w wodzie i polewam cały kompost tym roztworem. On przyspiesza rozkład. Później jak mam gotowy nawóz z kompostownika to podsypuje nim rośliny, drzewa. Lepiej rosną. Prawie jak po naturalnym nawozie od zwierząt.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”