Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kompost

Post »

Czytałaś te wątki ?
Popiół jako nawóz viewtopic.php?f=8&t=8349
Popiół ze spalania drewna viewtopic.php?f=8&t=51204
Popiół ze spalania wegla viewtopic.php?f=8&t=50614
Popiół w uprawie warzwy - są 3 części watku - viewtopic.php?f=42&t=100137
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
milix
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 sie 2013, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompost

Post »

https://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny/maja ... 73415.html

W 476 odcinku ogrodnik robi kompost w bigbagach ale stoją one w tunelu foliowym dla wyższej temperatury. Myślicie że taki kompostownik "workowy" ma szansę się udać na zewnątrz?
Dodam że mam dużo liści, samych orzechów włoskich 4 duże. Myśli mi się o pakowaniu ich do bigbagów i przesypywaniu obornikiem od gołębi + jakieś odpadki z domu, tylko nie wiem czy to się sprawdzi ;:218
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Kompost

Post »

Z liści orzecha włoskiego chyba nie powinno się robić kompostu - zawierają dużo garbników, szkodliwych dla innych roślin. Poszukaj, temat już był na forum poruszany.
Co do worków nie mam doświadczenia.
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: Kompost

Post »

W big bagach pod wpływem większej temperatury szybciej się rozkłada oczywiście trzeba utrzymać wilgotność i dostęp powietrza.
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Kompost

Post »

W poniedziałek było u mnie 12 stopni C a prognozy zapowiadały na najbliższe dni trochę ciepła, więc już w poniedziałek przerzuciłem kompost po zimie. Dżdżownic tam jeszcze niewiele, ale ze względu na ciepłą zimę + osłaniałem kompost liśćmi i agrowłókniną - kompost dość ładnie się przez zimę przerobił (oczywiście jak na warunki zimowe).
milix
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 sie 2013, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompost

Post »

Z informacji do jakich się dokopałem, wynika że szkodliwe właściwości orzecha nie są aż takie duże. Tu na forum są tematy o uprawie roślin pod orzechami. Kompost będzie też z innych resztek ogrodowych, jakieś 20% może to będą liście orzecha. Nawet dzisiaj na osiedlu leżała ładna porcja zrębek z drzew liściastych. Mam nadzieje że nie posprzątają do wieczora, to mały worek wzbogaci kompost :wink: No i obowiązkowo "zatrudnię" dżdżownice kalifornijskie do bigbaga :heja
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Witajcie, to mój pierwszy post na forum więc liczę na wyrozumiałość.
Trochę prześledziłem ten wątek i chciałem spytać czy można ten kompost uzyskać prościej. Natknąłem się w internecie na jakiś wpis, że może by tak od razu na grządki wyrzucać odpadki.

Chodzi o to, że mam wrażenie, że temat kompostu się komplikuje z powodu tego, że ktoś chce zrobić na nas kasę.
Miałem już przejścia z trawnikiem, na początku się naczytałem, potem zapał trawa, podlewanie, koszenie, nawożenie, kosiarka, wertykulator, aerator, oprysk na chwasty jednoliścienne, itp.. Po 2 latach mi przeszło, bo stwierdziłem, że to niepotrzebne straty pieniędzy i energii, a do tego pustynia dla owadów i zwierząt.
Teraz tylko koszę jak trawa urośnie za wysoko i nawet nie zbieram jej bo sama znika (trzeba tylko kosić częściej, żeby ścinki były nie dłuższe niż ok 10cm). I do tego sadzę co wlezie, żeby trawa była tylko na ścieżkach.

No i podobnie z tym kompostowaniem. Kupiłem kompostownik plastikowy i jakoś leci, tylko że znowu jak się czyta to trzeba rozdrabniać resztki, gałęzie, robić warstwy, przesypywać ziemią, przewracać chociaż raz na kilka miesięcy, itp. Jakieś szczepionki, gąsienice, gnojówki, dbanie o temperaturę, wilgotność. Kupić kompostownik, widły do przerzucania, sito, rozdrabniarkę, itp.

No i chciałem spytać czy ktoś próbował dawać od razu odpadki na grządki. Czy to ma sens?. Bo ja zacząłem od niedawna i zauważyłem, że to wygodna rzecz.
Wiadomo, że coś większego gałęzie, itp. trzeba na mniejsze kawałki bo się nie zmieści między grządki. Ale tak samo się rozdrabnia do kompostownika. Zamiast do kompostownika idę na grządki, rozsypuję odpadki z domu w warstwę np. 2-3 cm pomiędzy grządki, albo pod krzewy, drzewa i mam takie widełki krótkie, 10cm, podważam ziemię pod odpadkami i przewracam całość. Jedyny ślad to podniesiona te kilka cm ziemia, ale to dobrze bo wiem następnym razem gdzie dać odpadki.
Wad nie widzę póki co. Zalety? Kompost się robi na miejscu docelowym, tam też dżdżownice sobie pracują, napowietrzają ziemię, itp. Idealne warunki kompostowania?
Tylko kompostownik został, ale może do niego będę wrzucać grubsze gałęzie i dłuższe rośliny, bo się nie zmieszczą między grządkami.

Może ktoś tego próbował i zauważył jakieś negatywy? choroby, pleśń, sam nie wiem.
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Kompost

Post »

Andrzej997 pisze:No i chciałem spytać czy ktoś próbował dawać od razu odpadki na grządki.
Mówisz o ściółkowaniu. Są tematy o tym na forum. Poszukaj a znajdziesz :wink:
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Kompost

Post »

Andrzej997, o czym ty piszesz? Kompostujemy, żeby zamienić materię organiczną w nawóz. Można kompostować po prostu na pryzmie - zero zachodu i kosztów. Jeżeli chcesz przyśpieszyć cały proces lub poprawić cechy nawozu to musisz się trochę wysilić. Ale nikt Cię nie będzie zmuszał.

Jak radzi mirass poczytaj o ściółkowaniu.

Co do negatywnych skutków - możesz zwabić szkodniki na grządki, szkodliwe grzyby i bakterie. Lepiej jak gnicie zachodzi w kontrolowany sposób.
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: Kompost

Post »

I tu Andrzej997 ma rację. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

Andrzej997 robię tak od lat, że daję bezpośrednio odpadki roślinne do gleby i mieszam je widłami tak jak bym robił kompost. Wspaniałym nawozem jest skoszona trawa i powiem, że daje jej tyle ile się da bez ograniczeń. Na to zasiewam żyto i tak do następnego roku rośnie. Przed sadzeniem tylko koszę i pozostaje na wierzchu słoma. Warzywa rosną świetnie ziemia zauważalnie zmieniła strukturę i trzyma lepiej wilgoć. Dżdżownic wszędzie pełno. Odpadki typu zrębki i twarde suche łodygi kompostuję z dodatkiem nawozu azotowego i przewracam kilka razy. Tego typu odpadki przy rozkładzie zabierały by azot z gleby. bo same go posiadaja mało. Jednak jako ściółka pod krzaki może być.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
milix
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 sie 2013, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompost

Post »

Jestem ostatni do nadmiernej pracy i wydatków, ale mam nornice i myszki to wolał bym nie dokarmiać ich na grządkach. Zimą zaczną mi zaglądać do uli to będzie problem. Taki bigbag super sprawa bo 10-15 zł i kompostownik jak talala ;) Teraz mam zwykły ogrodzony dechami a kalifornijki trzymam w beczce. Chciał bym zwiększyć jednak skalę przerabiania ;)
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

mirass pisze:
Andrzej997 pisze:No i chciałem spytać czy ktoś próbował dawać od razu odpadki na grządki.
Mówisz o ściółkowaniu. Są tematy o tym na forum. Poszukaj a znajdziesz :wink:
Wydaje mi się, że ściółkowanie to wykładanie na powierzchnię, a ja wkładam pod ziemię - 1-2 cm ale jednak. To bardziej pryzma, tyle że pryzma chyba zwykle jest w dole.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”