Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
monfer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 mar 2019, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

czy mozna w malej ilosci kompostowac laurowiśnię, podobno jest trująca? albo czy pospaleniu popiór się nadaje na kompost?


Proszę o poprawną pisownię na forum- Regulamin.
Dziękuję.
bab...
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ile kompostu na 1 m2?

Post »

W tym miesiącu planuje posiać trawę oraz posadzić wcześniej trochę roślin. Niestety gleba u mnie jest dosyć piaszczysta. Już wcześniej podejrzewałem, że będę musiał użyć kompostu. Dziś rozmawiałem z gościem, który ów kompost sprzedaje i powiedział, że 1 worek (50 l) starcza na 2 m2 (!). Policzyłem, że na 400 m2 będę potrzebował aż 200 worków. Czy aż tyle kompostu należy użyć w moim przypadku czy facet chce mnie naciągnąć?
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ile kompostu na 1 m2?

Post »

Kompostu nie da się przedawkować, możesz też dać mniej. Wszystko zależy od gleby jaką masz. Na pewno taniej będzie kupić nap ze 3 tony ziemi i tylko wzbogacić kompostem. Dużo zależy jak chcesz żeby ten trawnik wyglądał w przyszłości. Jeżeli ma wyglądać ładnie to niestety na piachu trawy nie będzie, że o podlewaniu nie wspomnę.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile kompostu na 1 m2?

Post »

Dzięki za odpowiedź. Może faktycznie z tą ziemią to nie taki głupi pomysł. I tak w niektórych miejscach mam tej ziemi zbyt mało więc musiałbym nawieść. Czyli zamówić kilka ton czarnoziemu, wymieszać z kompostem, rozplanować na działce i wymieszać glebogryzarką?

Ziemia wygląda tak (chociaż nie wiem czy na tym zdjęciu będzie coś widać): https://imgur.com/a/lilt1nl

Dodam tylko, że w różnych częściach działki jest różnie. Najgorzej jest gdzieś na pow. 50 m2 gdzie w trakcie budowy składowany był piasek.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

bald daj sobie spokój z tym kompostem. Trawa to jedna z roślin która porastając stepy z czasem tworzy czarnoziem. W warunkach naturalnych dzieje się tak na glinach, lessach, iłach ale nie na piaskach z powodu ich zbyt małej kumulacji próchnicy. Jednak w warunkach kontrolowanych gdy zadbasz o należyte podlanie na czas i nawozy obumierający system korzeniowy wytworzy z czasem bardzo dobre podłoże i nie ma powodu martwić się tym że teraz masz niestrukturalną glebę. Gdybyś chciał na niej hodować cebulę, czy buraki, to moja odpowiedź byłaby negatywna.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompost

Post »

Z kompostem niech rzeczywiście da sobie spokój, natomiast ziemie a w zasadzie najlepiej czarnoziem to niech nawiezie.
Kamieni chyba też tam nie brakuje, warto było by je pozbierać na tyle na ile się da.
Pozdrawiam Serdecznie
Joaska87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 gru 2016, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Ja mam naturalny kompost. Mąż mi zrobił specjalne miejsce, gdzie wysypuje odpady, żeby przyspieszyć kompostowanie stosuję komposter EB. Rozpuszczam go w wodzie i polewam cały kompost tym roztworem. On przyspiesza rozkład. Później jak mam gotowy nawóz z kompostownika to podsypuje nim rośliny, drzewa. Lepiej rosną. Prawie jak po naturalnym nawozie od zwierząt.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost

Post »

toldi pisze:bald daj sobie spokój z tym kompostem. Trawa to jedna z roślin która porastając stepy z czasem tworzy czarnoziem. W warunkach naturalnych dzieje się tak na glinach, lessach, iłach ale nie na piaskach z powodu ich zbyt małej kumulacji próchnicy. Jednak w warunkach kontrolowanych gdy zadbasz o należyte podlanie na czas i nawozy obumierający system korzeniowy wytworzy z czasem bardzo dobre podłoże i nie ma powodu martwić się tym że teraz masz niestrukturalną glebę. Gdybyś chciał na niej hodować cebulę, czy buraki, to moja odpowiedź byłaby negatywna.
Zamówiłem 20 t czarnoziemu. Rozplanowałem. Niestety ziemia nie była idealna. Co chwilę znajdowałem drobne kawałki szkła, kamyczki, drobne kawałki foli plastikowych. To już 3 dostawca od którego brałem ziemię i zawsze to samo. Czy to normalne?

Dodałem odrobinę obornika i zmieszałem glebogryzarką. I to był błąd bo wyszły na wierz kamczyki zakopane w ziemi. Znowu mam pełno patyczków, śmieci i kawałków szkła :( Staram się wybierać ile mogę ale to jest syzyfowa praca. Tutaj zdjęcie pokazujące stan ziemi przed zwałowaniem oraz po: https://imgur.com/a/kVevV7W

Oczywiście śmieci oraz szkło wybiorę w miarę możliwości. Ponieważ jest to mój pierwszy trawnik, to nie wiem czy mam tym się przejmować?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompost

Post »

Życzę Ci jak najlepiej z tym trawnikiem ale wg mnie szkiełkami się bardzo przejmuj. Ja zakładałam trawnik z 16 lat temu i ziemi nawiezionej różnej. Do dziś wypatruję szkiełka i od razu reaguję jak któreś ,,zabłyśnie", szukam i wyjmuję. Ziemia szkła nie chce i co jakiś czas coś wypatrzę, szczególnie po deszczach.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost

Post »

Wszystkich śmieci oraz szkła pozbywam się w miarę możliwości. Jednak wiadomo, że wszystkiego się człowiek nie pozbędzie.

A co z tymi kamyczkami? Niektóre z tych "kamyczków" to tak naprawdę grudki ziemi. Zostawić tak jak jest? Staram się to grabić, przerzucać do taczki i wyrzucać, ale tą techniką pozbywam się także grudek obornika więc bez sensu.
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompost

Post »

Kamienie usuwaj tylko duże, drobnymi się nie przejmuj. "Grudki " ziemi rozpuszczą się po deszczu.
Poczekaj na deszcz lub podlej sam, jeżeli masz taką możliwość. (kamienie będzie łatwo odróżnić od grudek ziemi)
Pozdrawiam Serdecznie
fonfel
50p
50p
Posty: 71
Od: 3 maja 2015, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kompost

Post »

Kompost to podstawowe podłoże jakie wykorzystuję już od lat na działce. Kiedyś wyciągałem z niego całe wiadra i wykorzystywałem przy sadzeniu wszelkich drzewek i krzewów. Korzyści potem widać latami. Można też sporo zaoszczędzić, po co mam kupować ziemię ogrodniczą jeśli kompost jest lepszy.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompost

Post »

U mnie kwiaty w donicach na zewnątrz też lepiej rosną w ziemi z kompostu niż w tej kupnej.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”