Rośliny na taras,do gazonów,donic,skrzyń i innych pojemników

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy coś doradzicie?

Post »

Jednak trzeba wziąć jednak pod uwagę, że miskanty wiosną późno wybijają i dość długo nie są ozdobne :? W tak eksponowanym miejscu powinno oprócz niego być jednak posadzone coś co będzie ozdobą gdy trawa będzie miała swój 'gorszy czas'.
Jeśli coś z traw to wcześnie wiosną wybijających np.Milium effusum o jasnych liściach.Lubi miejsca nieco zacienione.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Czy coś doradzicie?

Post »

Ja doradzałabym kompozycję"ozdobną" przez cały rok. :wink:
Niektóre z polecanych krzewów powinno sie delikatnie przyciąć wiosną dla zachowania ładnego pokroju ale to drobiazg...
Nie polecam czegoś wysokiego by nie zakryć widoku z okna...
Zawsze można między nie wstawić donice z kwitnącymi roślinami sezonowymi nap. wiosna prymule czy azalie a jesienią np.chrytzantemy...
Rabata zyska na zmiennym wyglądzie... :wink:

Proponuje więc:

1.Thuja occidentalis 'Teddy' - Żywotnik zachodni - zieloniutki,wymaga przycięcia czubka bo inaczej może się rozłazić
2.Juniperus horizontalis 'Prince of Wales' -Jałowiec płożący -złocisto zielony płożacy lub
3,Juniperus horizontalis 'Wiltonii' - niebieski,którego pędy mogę przewieszac sie przez murek
4. Tsuga canadensis'Jeddeloh' - Choina kanadyjska,bardzo wolno rosnie i ma sliczny pokrój
5. Dużą kępę ciemierników - kwitnący już od listopada ciemiernik biały (Helleborus Niger) do lutego i kwitnący wiosną ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis)
6. Kepy trzmielin Fortunea 'Emerald Gaiety' zielono białą i 'Emerald'n Gold' -złocisyto zółta- swietnie spisuja się strzyzone w niziutkie kule
7.Koniecznie berberysy Thunberga bordowolistny - 'Bagatelle' i złocisty 'Bonanza Gold",który rosnąc w całkowitym cieniu moga przybrać nieco inne kolory

A jeśli trawy to raczej tylko Turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda ) i kostrzewa popielata (Festuca glauca)

To niewymagające krzewy,świetnie się spiszą jako wizytówka :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Dygdy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 maja 2010, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skała k/Krakowa

Re: Czy coś doradzicie?

Post »

Podoba mi się wizja KARO: kolumnowy, niewysoki iglak z prawej strony (jeśli to cieniste miejsce, to fajnie rozjaśniłoby je coś o złocistym wybarwieniu). Z lewej strony jałowiec płożący przewieszający się malowniczo przez narożnik, dobrze wyglądałby do pary z bluszczem Goldenheart. W środku czerwone i żółte nieduże berberysy podsadzone trzmieliną.

Na lato można tam jeszcze dorzucić plamy lawendy. Albo powtykać tu i ówdzie cebule czerwonych tulipanów. Super wyglądają, jak tak potem zakwitają trochę w nieładzie.

Tak czy inaczej - bardzo fajna ta donica :D
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Jeśli to strona północna i ma być zimozielone . To tylko cisy. Można je dowolnie formować .Ja zrobiłaby prostopadłościan z cisów wypełniający całą donice wysoki na ok 40 cm. Ładna forma przez cały rok, wymaga tylko dokładnego równego strzyżenia. Dodatkowo na schodach i przy wejściu postawiłabym kwadratowe donice w kolorze ciemny brąz (okna ,drzwi, )obsadzone cisem przyciętym tak samo jak w dużej donicy. Donice mogłyby być różnej wysokości . Ustawienie donic też musiałoby być przemyślane.
pozdrawiam Elżbieta
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Dla mnie za formalne. Smutne. I pracochłonne.
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Dopiero teraz zauważyłam obudowę balkonu. Do jego stylu pasuje bukszpan przycięty w kule. W dużej donicy nasadziłabym dużo kulek różnej wielkości, a w drewnianych donicach kulki pojedyncze.
pozdrawiam Elżbieta :)
szukaj w googlach bukszpanowych wariacji
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Jeśli bukszpan to 'Aurea' lub inny zółtolistny. Nie będzie idealnie żółty od strony północnej, ale na pewno dość jasny, co pięknie będzie wyglądało na ciemnym tle. Miejsce jest zaciszne?
A którym rejonie Polski ( Polski w ogóle? :wink: ) mieszkasz?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Trudno doradzic nie znając upodobań właścicieli :roll:
Moja propozycja

Obrazek

Użyte rośliny :
Po prawej cis kolumnowy, dalej dwie zielone poduchy świerka pospolitego Nidiformis, stożek może byc z formowanego bukszpanu. Na obrzeżu donicy kilka sztuk niebieskiej trawy Kostrzewy sinej. Do wypełnienia użyłam trzmieliny fortune'a Emereld Gold, która można dowolnie kształtowac wedsle potrzeb i upodobań.
Dla rozweselenia kompozycji można posadzic kilka kul czosnku olbrzymiego.
Wszystkie rośliny poradzą sobie na stanowisku cienistym.
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Fajny program, fajna zabawa
http://gardenpuzzle.pl/
możesz sobie poukładać rośliny w/g własnych upodobań. Spróbuj.
Antoinette
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

;:138 jesteście kochani, dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Muszę jeszcze rozszyfrować te wszystkie nazwy :oops:

Pomysły doskonałe, "nawet" te z trawami, bo przyznam, ze trawy to ostatnia rzecz o jakiej bym w ogóle pomyślała. Iglaki do mnie przemawiają, w zasadzie mam ich dużo na działce, rosną tworząc coś w rodzaju parawanu, a teraz jeszcze jestem na etapie komponowania "kącika" więc propozycje z iglakami jak najbardziej przemyślę. Zazdroszczę Wam takiej wiedzy oraz fantazji. Jeszcze raz dzięki. A teraz muszę odrobić pracę domową i poznać rośliny, które być może towarzyszyć mi będą dłuuuugie lata. :heja

aniawoj, pytałaś, gdzie mieszkam - koło Kielc, czyli środkowo- południowa część Polski(Polski oczywiscie ;:3 ). Właśnie przeprowadzka poza miasto "wymusiła" bliższy kontakt z przyrodą. U moich rodziców, w centrum miasta, jest cała masa wielkich starych i kiedyś owocujących drzew, w ogrodzie szału nie ma, ale te drzewa i ptaki gwarantują oazę. Ja nawet nie mam nadziei, ze podobną uzyskam na swoim pustkowiu. To takie nowe osiedle, nie do końca zabudowane, nie ma drzew, blisko jest zbiornik wodny ( przez co temperatura jest niższa nawet o kilka stopni niż w mieście, zwłaszcza zimą), poza tym brak zabudowy powoduje wietrzną aurę. W tym roku porywało mi z korzeniami iglaki, tuje, które nie zdążyły się mocno ukorzenić, a swoją wysokością stanowiły doskonały "punkt zaczepienia" dla wiatru.

Mam więc dużo do zrobienia. Póki co, te rośliny, które wsadzę w jednym roku, przesadzam w następnym sezonie i szukam miejsca dla nich dobrego. A ziemia to po prostu piach :roll:
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

(Nie pisz proszę jednego postu pod drugim - użyj opcji "edytuj")

No tak... skoro jest tam zimno i bardzo wietrznie to niektóre rośliny trzeba będzie na zimę zasłonić. Bukszpan 'Aurea' może nieco ucierpieć. Ale jest naprawdę piękny.... :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Antoinette
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Okrywam na zimę większość roślin, zwłaszcza ze są młode.
Bukszpan Aurea rzeczywiście jest ładny ;:108
Przemyślałam trochę Wasze propozycje. Jest mi chyba blisko do iglaków, nawiążę tym samym do całości ogrodu. I tak oprócz bukszpanu myślę o berberysie, w dwóch kolorach. Boję się trochę, że będą zbyt obszerne jak na taką donicę. Podobny problem rodzi mi propozycja żywotnika albo cisu po prawej stronie, czy nie urośnie za duży?
Pozostałe kwiatuszki, jak ciemierniki czy kokorycz akceptuję w całości :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Moim zdaniem są za duże do tej 'doniczki' :D
Berberysy Bagatelle ,Bonanza Gold czy Kobold nie rosną duże i jeszcze możesz je trzymac w ryzach corocznym cięciem na krótko. ;:100
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”