Szczepienie iglaków

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Szczepienie iglaków

Post »

Witam
Szukałem tematów na forum na temat szczepienia ale znalazłem tylko kilka gatunków.
Ja chciałbym żeby ten temat był dla wszystkich gatunków iglastych:
Jodły
Sosny
Świerka
Cyprysika
Jałowca
Modrzewia
Żywotnika
Cisa
Choina
Ma na myśli takie informacje:
1.Jaki gatunek podkładki
2.Wiek podkładki
3.Czas szczepienie
4.Temperatura szczepienia
5.Rodzaj szczepienia
Chyba tyle
Mam nadzieje że temat się rozwinie
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szczepienie iglaków

Post »

http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=64

To znalazłem na temat sosny
Szczepienie sosny przeprowadza sie w szklarni od listopada do stycznia. lub w kwietniu w ogrzewanym namiocie foliowym na 4-6 letnich podkładkach.
przynajmniej rok wczesniej wysadzonych do doniczek.
szczepi sie na "przystawke boczną".w klin i półszparę a także w roszczep"
Jako podkładkę 2-3 igłowych używa sie sosnę zwyczajną(pinus silvestris) a dla 5 igłowych wejmutke (pinus strobus)
Dla gatunków silnie rosnących lepsza od zwyczajnej jest czarna.Obecnie ze względu na chorobe igieł osutke jako podkladkę polecają sosnę wydmową(p.concorta)Do momentu zrośnięcia (4tyg) temper podloza powinna być utrzymywana 13-15C a temp powietrza poniżej 8C.Podloze opryskać Kaptanem lub Euparenem
Janusz

A to na temat żywotnika
Tuję kulistą lub inne karłowe odmiany można zaszczepić na pniu wyrośniętych szybko rosnących żywotników. Najlepszy jako podkładka będzie żywotnik zachodni, można także spróbować żywotnik olbrzymi. Sadzonki przeznaczone na podkładki należy posadzić do doniczek. Po 2 -3 latach powinny już odpowiednio wysoko wyrosnąć, aby można było szczepić na nich te odmiany karłowe. Niestety szczepienie należy wykonać w szklarni, lub podobnym pomieszczeniu [konieczna jest bardzo wysoka wilgotność powietrza]. Szczepienie w gruncie teoretycznie jest możliwe, jednak wymaga odpowiednich, bardzo rzadkich warunków pogodowych, i cechuje je słaba udatność.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Szczepienie iglaków

Post »

Szczepienie to już wyższa szkoła ogrodniczej jazdy :wink: bez praktyki, żadna książka nic nie da. Niestety. Kilka filmików (po angielsku)
http://www.youtube.com/watch?v=V3PVlqQHZHM
http://www.youtube.com/watch?v=Ivts0c6CG-E
http://www.youtube.com/watch?v=ZCZt8H8u ... re=related

Był jeszcze gdzieś filmik, jak pan szczepi klony palmowe i świerki, ale nie mogę znaleźć :?
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szczepienie iglaków

Post »

Witam
Zastanawiałem się jak można zaszczepić takie drzewka
Modrzew Europejski Repens
Modrzew Japoński Stiff Weeper
Świerk Pospolity Frohburg
Świerk Pospolity Inversa
Choina kanadyjska Pendula

MirekL Dzięki za ten link
http://forums.gardenweb.com/forums/load ... 54.html?17
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szczepienie iglaków

Post »

Znalazłem coś ciekawego na innym forum co o tym powiecie?
http://iglaki.agrosan.pl/forum/index.pH ... m=3&id=147

Terminy

W Europie Zachodniej szczepienia zimowe zaczyna się od sosen ? w końcu listopada i grudniu (np. w okolicach Westerstede). Podkładki słabo wtedy żywicują, a szczepom sprzyja temperatura w nieogrzewanych tunelach foliowych (sosny źle znoszą wysoką temperaturę w mnożarkach). U nas zwykle zimowe szczepienie sosen przypada w lutym. Później szczepi się ? kolejno ? świerki, jałowce, jodły, cyprysiki oraz modrzewie. W moich doświadczeniach jodła koreańska lepiej się przyjmowała, gdy szczepiłem ją na początku marca (później niż świerki kłujące). Zimą zaleca się utrzymywać w mnożarkach temperaturę poniżej 10oC, zaś wczesną wiosną 12?15oC i nieprzekraczanie 18oC. Zbyt wysoka temperatura pobudza bowiem słabo zrośnięte z podkładkami zrazy do wzrostu, co niekorzystnie wpływa na późniejszy rozwój szczepów.
Drugim okresem jest przełom sierpnia i września. Najczęściej szczepi się wtedy świerki (zwłaszcza Picea pungens). Przyjęcia są w tym okresie lepsze niż w zimie, gdyż kambium jest bardziej aktywne, a zrazy ? świeże.

Sposoby

Przystawka boczna jest podstawową metodą szczepienia roślin iglastych, a także wielu gatunków liściastych. Można ją wykonać, gdy oba łączone komponenty są podobnej grubości bądź zraz jest niewiele cieńszy od podkładki. Tę ostatnią należy dokładnie oczyścić z igieł (na prostym odcinku długości 5?10 cm). Warto także zabrudzony pień wytrzeć do sucha ściereczką. Następnie szczepakiem odcina się z góry w dół cienki pasek kory (zwykle długości 3?5 cm). Nie należy przy tym odsłaniać drewna, które powinno jedynie prześwitywać przez cienką warstwę komórek kambium, a nie być całkowicie odsłonięte. Drewno roślin iglastych nie ma bowiem zdolności regeneracyjnych i w miejscach, gdzie jest "gołe", nie dojdzie do zrostu tkanek. Zwisający pasek kory należy skrócić do długości 1? 2 cm, aby powstało tzw. siodełko. Zraz oczyszczony z igieł (na odcinku, który zostanie przyłożony do podkładki) zacina się, podobnie jak podkładkę. Po przeciwnej stronie długiego zacięcia u podstawy zraza należy zrobić zacięcie krótkie ? długości pozostawionego paska kory na podkładce. Następnie oba komponenty składa się, tak aby zraz oparł się podstawą w siodełku. Zwisającym paskiem kory należy przykryć krótkie zacięcie zraza, a całość związać.

W szparę boczną szczepi się, gdy różnice w grubości zraza i podkładki są duże. Zraz należy zaciąć w wąski klin. Z podkładki nie ścina się kory, lecz tylko końcówką noża odcina ostrożnie od drewna, aby powstała długa, lecz płytka (głębokości 5?10 mm) szpara, w którą należy wcisnąć klinowaty zraz. Zwykle wchodzi on łatwo, ślizgając się na żywicznych tkankach. Wiążąc należy przytrzymać palcem ślizgający się zraz. Odpowiadające sobie tkanki powinny znaleźć się dokładnie naprzeciw siebie. Dawniej do wiązania używano rafii, obecnie wykorzystuje się przede wszystkim różnej grubości paski foliowe i gumki, np. Flexiband typ B (inne niż do szczepień w gruncie!) oraz bawełniane nitki. W szparę boczną szczepi się głównie rośliny iglaste, których ? ze względu na obecność żywicy ? nie należy smarować po szczepieniu. Można tą techniką szczepić także gatunki liściaste o miękkim drewnie, np. Parthenocissus sp., Sambucus sp., Hibiscus sp., a następnie zabezpieczyć je maścią.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Szczepienie iglaków

Post »

lukas - jeśli przepisałeś tekst musisz podać źródło!
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Szczepienie iglaków

Post »

Ja się co prawda w szczepienie iglaków nie bawię i traktuję to zagadnienie bardziej jako ciekawostkę ;:204 To mam pytanie :wink: Odmiany cedru szczepimy na siewce gatunku, tak?
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Szczepienie iglaków

Post »

Witam,
Jestem również bardzo zainteresowana tematem, chciałabym przeszczepic sosny które mam na inną odmianę. Mają już ładnych parę lat, i tak właśnie rozmyślam jak to zrobić. Wczoraj je oglądałam, dolne gałęzie w większości uschły więc chyba trzeba byłoby szczepić w pień.. Czy ktoś próbował takiego zabiegu?
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szczepienie iglaków

Post »

Witka coś temat zamarł
Mam takie pytanko bo bardzo zainteresowało mnie szczepienie jałowców płożących i cyprysików :wink:
Na jakiej podkładce takie jałowce się szczepi? I jaka podkładka dla cyprysików? Czy termin na przykład druga połowa stycznie i marzec, będzie dobry?
greggis
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 mar 2008, o 13:43
Lokalizacja: Jarocin

Re: Szczepienie iglaków

Post »

Dla jałowca wiem że zwykle jest to "Skyrocket" lub "Blue Arrow". Miejsce szczepienia musi mieć 6-8 mm grubości, zdrewniałe. Szkoda że nikt nie rozwija tematu ale trudno się dziwić... Ci co wiedzą zbyt dobrze na tym zarabiają żeby się chwalic...
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szczepienie iglaków

Post »

Dzięki wielkie pozdrawiam
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie iglaków

Post »

Trochę późno się obudziłam, ale czy o tej porze można jeszcze coś szczepić? Czy można w ogóle szczepić sosnę lub brzozę w gruncie? Mam mnóstwo samosiejek.
Barbara
kasia1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 wrz 2016, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie iglaków

Post »

A ja mam pytanie odnośnie podkładki,
wyczytałem, że do płożącego jałowca stosuje się skyrocketa, ale czy tylko i wyłącznie? Co np że sosnami, czy sosna zwyczajna, leśna się nie nada?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”