Sadzonkowanie w czym,sposoby,metody,termin,zimowanie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
zibi4712
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 lut 2008, o 15:32
Lokalizacja: Wolbrom

Sadzonkowanie w czym,sposoby,metody,termin,zimowanie

Post »

Podłoże
Przygotowany materiał rozmnożeniowy sadzi się na stołach do perlitu, perlitu z trocinami lub samych trocin. Do dziś używany jest ten sam perlit, w którym przed 10 laty ukorzeniano goździki.
Ponieważ zaczynało go już brakować, K. Zielińska spróbowała wymieszać go z trocinami, które pozyskiwane są jako materiał odpadowy z zakładu stolarskiego (nie są to świeże trociny z tartaku!).

Gdy takie podłoże sprawdziło się i rośliny zaczęły bez problemów tworzyć korzenie, spróbowano wykorzystać także trociny bez żadnych dodatków (fot. 4).
Pierwsze próby przeprowadzane były w okresie wegetacji ? sadzonki ukorzeniały się bardzo dobrze. W tym roku K.
Zielińska po raz pierwszy użyła trocin do ukorzeniania sadzonek w zimie, na razie z dobrymi rezultatami. Zapytana, jakiego podłoża używałaby, gdyby miała pełną swobodę wyboru, odpowiada, że nieco lepszy od trocin (może o 10%) jest perlit, ale trociny są o wiele tańsze. ? Mają też inne zalety ? dodaje ? nie ma problemów z ich nawadnianiem (łatwo chłoną i magazynują wodę), a ukorzenione sadzonki utrzymują bryłkę korzeniową (perlit się rozsypuje), która zabezpiecza rośliny podczas transportu przy przesadzaniu.

Ważne jest też to, że w późniejszej produkcji w kontenerach używamy mieszaniny torfu z trocinami i przesadzane rośliny nie przechodzą szoku. Nie lubię natomiast torfu, gdyż ukorzeniane w takim podłożu sadzonki mają, według mnie, za mały dostęp powietrza do korzeni.

reszta na: http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=176

Czy ktoś próbował takiej metody?
Zapraszam do wypowiedzi:)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Szkółkarze ukorzeniają też rośliny w przekopostowanej, mielonej, odkażonej korze. Pomysł z trocinami trzeba będzie w tym roku wypróbować :idea:

pozdrawiam Paweł
zibi4712
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 lut 2008, o 15:32
Lokalizacja: Wolbrom

Post »

właśnie też nad tym myślę... trzeba spróbować:) Tylko skąd ja trocin wezmę?? Trzeba do tartaku jechać...
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

zibi4712 pisze:właśnie też nad tym myślę... trzeba spróbować:) Tylko skąd ja trocin wezmę?? Trzeba do tartaku jechać...
Raczej do stolarni.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

.

Testowałem przy ukorzenianiu żywotnika (50 sadzonek = 1 skrzynka),jedna sadzonka wypadła,pozostałe wytworzyły obfity system korzeniowy.
Grube tartaczne trociny sosnowe przywiezione we wrześniu.Zimę przeleżały w jutowym worku pod zadaszeniem.Sadzonkowanie w marcu.

Pozdrawiam Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

A czy trociny nie muszą być kompostowane ? Czytałam że dodaje się mocznik i kompostuje ok. 3 miesięcy.
Ja tak zrobiłam i otrzymałam dobre podłoże do rozmnażania roślin.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Mocznik podobnie jak gnojowica bydlęca przyśpiesza kompostowanie kory i trocin.Dodatek mocznika przy kompostowaniu obniża pH substratu - ważne przy ściółkowaniu wrzosowatych.

Trociny były wilgotne,prosto spod traka.Przeleżały w worku(solidnie ubite) ponad 6 miesięcy.Nie można powiedzieć,że były " świeże ".

Pozdrawiam Adam :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
wiewer
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 paź 2007, o 19:21
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post »

Czy braliście pod uwagę fakt, iż w stolarni obrabiane jest również drewno preparowane oraz "przetworzone" np. sklejane. Czy takie trociny też będą się nadawały?
Niedwano stolarz zakładał schody na piętro. Piękny worek trocin ale zapach: czysta chemia.
Nie ryzykowałem. Może błąd.
Co o tym sądzicie?

@annodomini
Przecież jasne, że sklejane tralki i płyty gotowe z Castramy to nie to samo co czyste drewno.
Albo ekologia albo wygoda, kasa też. Myślę, że w dzisiejszych czasach nie do uniknięcia kontakt z chemią w domu,
nawet jeśli idzie o produkty z krajów Unii.
Wiesiek
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Moje trociny pochodzą ze stolarni która nie ma nic do czynienia z chemią, po prostu są czyste.
Takich z "chemią" też bym nie brała.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Post »

Wiesiu podziwiam odwagę - nie zaryzykowałeś dla roślin trocin z drewna, z którego zrobiłeś schody we własnym domu...
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

A co myślicie o tych trocinach co sprzedawane są dla świnek , czy chomików w sklepach zoologicznych :?:
Byłyby dobre :?: Też powinny po leżakować , czy powinny być poddane jakimś dodatkowym zabiegom :?:
Wcześniej sadzonek sama nie robiłam , ale jak nasionka wzejdą mona by było wypróbować :P
No i jako laikowi proszę powiedzieć do jakich roślinek byłoby wskazane zastosować :P
Może moje pytania są banalne , ale przez całe życie człowiek się uczy :arrow:
a nigdy nie wiadomo kiedy dane wiadomości mogą się przydać :P
Moje linki
KATARZYNA
zibi4712
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 lut 2008, o 15:32
Lokalizacja: Wolbrom

Post »

Czyli na wiosenne sadzonkowanie nie da rady... Może załatwię sobie trociny ale sadzonkować będzie można dopiero na jesień... Na razie to tylko piasek z torfem:)
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

FIGA pisze:A co myślicie o tych trocinach co sprzedawane są dla świnek , czy chomików w sklepach zoologicznych :?:
Byłyby dobre :?: Też powinny po leżakować , czy powinny być poddane jakimś dodatkowym zabiegom :?:
Kasiu, te do świnek to wióry.są trochę za grube, ja używam trocin takich bardzo rozdrobnionych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”