Rośliny miododajne.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

zielonamalina
Wierzba to znakomity pomysł bo korzystają i trzmiele i zimujące motyle oraz pszczoły miodne.
500 m to niewielka odległość od pasieki, podejrzewam,że pszczelarz coś im podaje na wiosenne wzmocnienie i mają co robić.
Co do obsadzeń dla pszczoły miodnej to niech martwią się pszczelarze a nie ty.Też mają ręce. Możesz pszczelarzowi zaproponować aby fundnął ci lipę to skorzystacie wtedy wszyscy. Podobno tylko szczepione lipy szybciej kwitną, z siewu ponoć po kilkunastu latach.
Kiedyś wierzby naturalnie rosły wzdłuż rzeczek, rowów melioracyjnych i innych cieków wodnych. Podobno wraz z trzciną wracają do łask bo znakomicie filtrują wodą z zanieczyszczeń, a z tego co obserwuję to tylko podobno. :lol:
Lipy kiedyś tam były sadzone wzdłuż dróg wiejskich, podobnie jak i czereśnie. Dzisiaj się już tego nie praktykuje, a szkoda.Wielka szkoda... ;:145
essae1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 kwie 2021, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Wolfik pisze:essae1

Hej. Napisz na dobry początek jak duży masz ogródek przeznaczony pod kwiaty dla zapylaczy.
Postaram się dobrać odpowiednio dobre kwiaty.
To zacienione miejsce ma jakieś 1,5x10m. Jest ono po prostu niezagospodarowane i nie uczęszczane - jest to przerwa między domami.
Drugie miejsce to nie jest jakiś ściśle wydzielony fragment.. mam płot typu siatka a za nim jest pole, dlatego był pomysł aby pod płotem zasiać też jakieś kwiaty, które nie musiałyby się nawet prezentować. Stanowisko raczej suche, na pełnym słońcu.

Gdyby nie kury które lubią pożerać trzmiele to pół mojego podwórka mógłby stanowić obfity i kwiecisty trawnik :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Są w sprzedaży mieszanki kwiatów polnych tzw łączka kwietna, pomyśl , może będzie w sam raz na ten suchy i słoneczny kawałek.
Pozdrawiam! Gienia.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

essae1

Na zacienione to trudny wybór.
Może funkie ale osobiście polecam jasnotę białą.
Kwitnie bardzo długo, jest dostępna dla dużych owadów takich jak trzmiele. Rośnie elegancko,rozrasta się ładnie, nawet jeśli wyschnie podczas suszy to później ponownie odrasta.Może rosnąć i w cieniu i słońcu.
Dzwonek szerokolistny.
Możesz bób posiać, choć lubi słońce to da dużo pożytku dla owadów, a też dość ładnie wygląda jak kwitnie.Jeśli chcesz go posiać to ostatni dzwonek !! Pożytek dla trzmieli i dzikich pszczół.
Żywokost lekarski. Możesz , podobnie jak jasnotę białą ( na dziko ) pozyskać gdzieś przy ciekach wodnych. Też bardzo ładnie kwitnie, daje pożytek dla trzmieli i porobnicy.
Miodunkę plamistą, teraz już zaczyna kwitnąć. Bardzo chętnie odwiedzana przez trzmiele i porobnice. Wymaga podlewania w czasie suszy. Ja dla przykładu rośliny lubiące wodę sadzę w jednym miejscu po to aby z 1 konewki wody skorzystało więcej roślin.
Jeśli chodzi i wykorzystanie płotu to polecam groszek szerokolistny który kwitnie późnym latem, odwiedzają go trzmiele i miesierki.
Może być wyka ozima ale przy niej jest później trochę roboty żeby ją z płotu usunąć.
Słonecznik wzdłuż płotu też będzie ładnie wyglądać.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Całkiem niezłe są dla pszczół głowienki, szczypior chiński (czosnkowy) i cykoria podróżnik. Głowienki koszone ponawiają kwitnienie. Szczepior ładnie, choć późno, kwitnie, a od kwietnia daje szczypiorek. Baaaarrdzo się rozsiewa. Ale to może być zaletą.
Mononokeee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 cze 2021, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Moje ulubione to heliotrop i lawenda, heliotrop szczególnie ubóstwiam, zapach ma przecudny. Do tego nasturcje, cynie i facelia, zawsze mam tych roślin dużo
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Kallka
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 wrz 2021, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie - na wschód od Warszawy

Miododajny, długo kwitnący krzew to?

Post »

Mam miejsce na skraju sadu, w centralnym miejscu ogrodu w pełnym słońcu, gleba w tym miejscu nawieziona kompostem i obornikiem. Przekopałam pół Internetu i nadal nie wiem co wybrać, a szukam jakiegoś krzewu kwitnącego który spełni kilka wymagań:
1.Wysokosc i szerokosc maksymalnie 1m.
2.Miododajny, jak najdłużej kwitnący- chcę żeby był pożytkiem dla pszczół, motyli i innych stworzeń a jednocześnie żeby cieszył oko jak najdłużej.
3. Żeby nie był trujący. Bawią się tam dzieci, rośnie dużo roślin jadalnych i nie chcę żadnych przypadkowych zatruć. I w tym miejscu odpadła budleja dawida. Znacie jakieś inne rośliny, które się sprawdzą?
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Miododajny, długo kwitnący krzew to?

Post »

Wyrośnięta lawenda lub grupa kilku?

Na pograniczu krzewu, bo jednak drewnieje, i byliny ale spełnia większość/wszystkie kryteria?
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”