Rośliny miododajne.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Naszła mnie chcica na trojeść amerykańską. No to posiałam 3 kolory tylko , po parę nasionek do doniczek, doniczki wkopałam. Ciekawe czy wzejdą na wiosnę.


Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

gienia1230
Zachęcam do innych trojeści. Amerykańska może być ekspansywna i wypierać rodzime gatunki.
Ja mam w ogródku krwistą i bulwiastą. Bulwiasta lubi suche gleby z lekkim podlewaniem w czasie upałów a krwista wilgotne. Dlatego w jednej kupie sadzę wiele roślin z uwzględnieniem zapotrzebowania na wodę (np. miodunkę, pełnik, rododendron, trojeść krwistą, trzykrotkę andersona, firletkę poszarpaną) tak aby z jednej konewki mogło skorzystać wiele roślin, bo zawsze gdzieś się woda rozleje po grządce.

W albamarze planuję zakupić sadziec pomarszczony, który nie potrzebuje tyle wody co dęty, jest niski i miododajny.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Wiem, że trojeść jest ekspansywna i będę pilnować by obcinać przekwitające baldachy, uprzedziłam też rodzinkę by pilnowali kwiatostanów. Uwielbiam ten zapach i widok rozpychających się "łokciami" pszczół :D , cały kwiatostan wygląda jak rój ! Super widok!. Mam jeszcze torebkę innego koloru i jeszcze jedną nieopisaną. Za dużo nasionek przysłała mi synowa, niestety miejsca nie mam za wiele, bo to działka a nie ogród przy domu. Upchnę te sadzonki w słonecznym rogu na styku czterech działek. Może zaproponuję ze trzy sadzonki trojeści pszczelarzowi po sąsiedzku ( z uwagą o niedopuszczaniu do rozsiewu). Mam nadzieję, że moje murarki tez tam będą się uganiać za pyłkiem, mimo, że nie miodne!
Pozdrawiam! Gienia.
Czorny
50p
50p
Posty: 70
Od: 12 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

U mnie trojeść amerykańska wcale się mocno nie rozrasta.Przez 10 lat opanowała kilka metrów kwadratowych.Z moich obserwacji roślin miododajnych to najbardziej oblatywane są drzewa korkowiec,ewodia,glediczja.klon ginnala.sumak.Z krzewów irga,amorfa,diervilla,śnieguliczka.Pnącza winnik.dławisz,winobluszcz trój i pięcioklapowy.Byliny przegorzan,trojeść wszystkie,nostrzyk,oregano.
rafalpl85
100p
100p
Posty: 102
Od: 12 paź 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Co proponujecie posiać na wiosne do ogrodu żebym od maja miał ciągłe wizyty trzmieli i zapylanie ogórków?.
luki98
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2020, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: w-wa + białystok

Re: Rośliny miododajne.

Post »

@rafalpl85 - może wsiać gdzies obok facelię/gorczycę ? (krótki okres wegetacyjny ) albo upchać gdzieś aksamitki o niepełnych kwiatach albo aksamitkę wąskolistną ?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Facelia i werbena patagońska z jednorocznych. Naparstnica i malwa ogrodowa (zakwitną w drugim roku po wysianiu). Wszelkie gatunki suchodrzewów i wiciokrzewów (suchodrzew wonny i tatarski na przykład, także jagody kamczackie, bo one oferują wczesny pożytek). Tutaj znajdziesz więcej roślin:
http://www.tbop.org.pl/programy/ochrona ... /his2.html
http://www.tbop.org.pl/programy/ochrona ... /his4.html
Tylko drobna uwaga, jeśli chcesz, żeby coś zakwitło w maju, to raczej wiosenny siew nie wchodzi w rachubę. Żadna roślina tak szybko nie zdąży zakwitnąć. Chyba, że wysiejesz rośliny wieloletnie, to wtedy zakwitną na drugi rok. Dlatego podałam wiciokrzewy i suchodrzewy, bo ich termin kwitnienia przypada z reguły na kwiecień i maj.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
rafalpl85
100p
100p
Posty: 102
Od: 12 paź 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Zasmuciliscie mnie tymi postami. Znalazłem do kupna nasiona takich kwiatów jak: Motylek Wisentonski, Smagliczki, Ubiorek Gorzki, Farbownik Niebieski, Żmijowiec zwyczajny, Ogórecznik lekarski. Ktoś z was kojarzy czy ktoras z tych roslin zakwitnie w maju jeśli wysieje je powiedzmy na poczatku marca i rosliny będą w szklarni gdzie wiadomo jest cieplej, a na miejsce docelowe na zewnątrz przesadzilbym je np w kwietniu?
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Trzmiele uwielbiają kocimiętkę, przy czym kwitnie od wiosny do mrozów (przycinana). Z jednorocznych to polecam ogórecznik lekarski - u mnie wabi więcej trzmieli niż facelia.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Rośliny miododajne.

Post »

U mnie z takich polnych klimatów owady bardzo lubiły ślaz mauretański.
rafalpl85
100p
100p
Posty: 102
Od: 12 paź 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Mam możliwość posiania nasion do skrzynek na początku marca w szklarni tam będzie im cieplej i szybciej urosną. Dopiero gdzieś w kwietniu chce je przesadzić na docelowe miejsca na zewnątrz. Kto zaproponuje jakie rośliny w takich warunkach zakwitną w maju na zewnątrz ?.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Maciejka ?
Tylko wtedy od razu siej w docelowej do nich bo będzie ciężko przenieść.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

rafalpl85
Podpowiedzi poszukaj w sklepach sprzedających nasiona on-line, tam masz opisy kiedy kwitną, a czy trzeba je siać szybciej poszukasz dalej na necie.
Podpowiedzi co do bylin poszukasz też w sklepach sprzedających byliny.
Sasanka to lipa, nic mi do niej nie przylatuje. Po wysianiu i tak zakwitnie dopiero w przyszłym roku.
Pomyśl jakie kwiaty sprzedają wiosną na targowiskach. U mnie na pewno goździk brodaty i cynie. I na cynie i ja w tym roku stawiam ale z siewu wprost do gruntu bo takich ekstra warunków jak ty nie mam.
W tym roku już kupiłem i posadziłem doniczkowane, póki ziemia nie zmarznięta i obsypałem korą, wiciokrzew Heckrotta 'Goldflame' 2 szt. i 1 szt. wiciokrzew pomorski 'Serotina'.
Zamówiłem co prawda z przesyłką wiosenną kłosowiec ogrodowy 'Little Adder' kwitnący już wg producenta od maja do października , lebiodkę gładką 'Gentle Breeze', trochę floksów wiechowatych. Taki zestaw bo też chcę przyciągnąć do ogrodu również motyle.
Mało prawdopodobnie abyś znalazł coś jednorocznego co kwitnie w maju bo jest co dopiero po wiosennych przymrozkach.
Możesz kupić odpowiednie byliny miododajne dla trzmieli i je w następnych latach rozmnażać sukcesywnie. Tu polecam miodunkę,świetnie się rozmnaża ale potrzebuje co jakiś czas podlania, ma za to wiele zalet poza miododajnością i obfitym kwitnieniem bowiem można sadzić ją pod drzewami, w ciemnych kątach ogrodu.Szybko się rozrasta!!
Nie wiem jak z orlikami, czy jeszcze zakwitną w tym roku, chyba raczej nie...
Trzykrotka Andersona też jest godna zainteresowania.
Największy problem trzmiela to pokarm latem, czasem już w czerwcu zaczynają się kłopoty z kwiatami. Nad tym pomyśl.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”