Rośliny miododajne.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Masz dorodny kłosowiec, dobrze zrobiłaś wysiewajac bo jest krótko trwały, podobno bo ja mam dopiero pierwszy rok. Moja facelia w tym roku nie wzbudza większego zainteresowania, o wiele wiele lepiej był oblatywany przez trzmiele i porobnice żywokost lekarski. Jedynie motyle nocne są facelią zainteresowane.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Facelia do nektarowania potrzebuje wilgoci.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Jeśli ktoś się zastanawia czy warto posiać przegorzan
Obrazek

W pewnym momencie było na tej kulce około 10 pszczół, ale oczywiście nim wyjąłem telefon to większość odleciała :(
W przyszłym roku chyba wydzielę mu poletko żeby za dwa lata mieć dostateczną ilość nasion do siewu na 100m2 (lub więcej) :)
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Przegorzan usunąłem z ogrodka, bo o dziwo, przyciągał najwięcej os podobnie jak lubczyk,ale on akurat został jako dodatek do zup.
Posadziłem u sąsiada krwawnice pospolitą bo akurat tam jest najwiekszy zasób wodny w okolicy. Kolor krwawnicy ucieszył i jego i rodzinę. Koszt 5.5 zł za sztukę a roslina wieloletnia i długo kwitnąca. Niedługo dojdzie do niej towarzystwo w postaci farbownika lekarskiego. Może też wrotycza. Czyli naturalnie i kolorowo.
Peaceman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 10 lut 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

A wiśnia wonna (antypka) najwyraźniej musi być szalenie miododajna, ponieważ to na niej są największe chmary owadów ( pszczół samotnic, małych os i trzmieli), z kolei na jablonie, wiśnie to rzadziej
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Witam, u mnie w tamtym roku najwięcej pszczół siedziało i brzeczało zadowolonych na winobluszczu pięciolistkowym. po prostu miało się wrażenie, że całe pnącze się trzęsie. Kwiatki niepozorne ale coś w sobie muszą mieć :wink:
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
Grzegorz887
100p
100p
Posty: 117
Od: 7 lip 2015, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośliny miododajne.

Post »

U mnie numer jeden to glediczja. W czasie kwitnienia widok i wrażenia akustyczne - bezcenne. Wygląda to jak inwazja pszczół.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Witam wszystkich.
Niestety post nie cieszy się dużym zainteresowaniem. No cóż...
Tym bardzie miło gdy się ktoś w końcu odezwie.
Zachęcam do siewu i sadzenia roślin dających pożytek owadom. To nie tylko nektar na pokrycie życia pojedynczego owada jak i przetworzenia go na miód ale również potrzebny wszystkim owadom tak niedoceniany pyłek.
Posiejcie bób dla owadów wczesnowiosennych - trzmieli, porobnic, pszczolinek i miodnych.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Cześć. Od jakiegoś czasu, świadomie, wprowadzam rośliny miododajne do ogrodu. Ważne jest aby zapewnić bazę pyłkową i nektarową przez cały rok. Moje najnowsze nasadzenia to:
- miodunka plamista - pożytek wczesno wiosenny,
- werbena sztywna - długi czas kwitnienia czerwiec - wrzesień

Ostatnio, przypadkiem, nabyłem nasiona nieznanej mi rośliny miododajnej i energetycznej - Rożnik przerośnięty.

Ponadto planuję wszystkie zbędne trawniki i nieużytki zamienić na kwitnące łąki.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Luck.

To znakomicie, że poszerzasz bazę pożytkową dla owadów. Celowo piszę 'owady' bowiem i one są bardzo ważne w ogrodzie. Chociażby bzygowate, ich larwy wcinają wszędobylskie mszyce.
Nad werbena się zastanowię, chciałem ją kupić ale ponoć wymaga dość wilgotnej ziemi a ostatnie lata suszy no niestety nie napawają optymizmem . Z tym porożnikiem uważaj bo może być ekspansywny. Pomyśl może o innej roślinie może aster jesienny, chaber driakiewnik , wrotycz ogrodowy, rumian barwierski czy marshalla, a super będzie kłosowiec fenkułowy.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Wolfik pisze: Nad werbena się zastanowię, chciałem ją kupić ale ponoć wymaga dość wilgotnej ziemi a ostatnie lata suszy no niestety nie napawają optymizmem
Odmiana "sztywna" (verbena stricta) podobno lubi umiarkowaną wilgoć, jednocześnie wytrzymuje suszę. Sadziłem na jesieni, napiszę jak się sprawdzi.

Na rożnik mam przygotowaną ograniczoną rabatę nie będzie miał gdzie się rozrosnąć. Nie wiem co z siewkami.

O astrach myślę od jakiegoś czasu - moja mama ma piękne, bordowe. Na jesieni jest na nich mnóstwo pszczół.

Dla trzmieli polecam kocimiętkę - przycinana kwitnie cały rok.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Kocimiętkę mam, zatują się też do niej bardzo chętnie makatki. Są na youtube Adam Simon ciekawe filmiki ponagrywał.
Mam niestety ograniczone możliwości co do ogrodu, sądzę sąsiadom za ich zgodą np krwawnice. Mimo tego w tym roku zakupiłem internetowo parę kwiatków. Porobię później parę zdjęć. Jakby ci się rozrosła miodunka to daj znać. Mnie dość mocno uszkodził nornice zeszlego roku jesienią to się może wymienimy?
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Mam nadzieję, że będzie ładnie rosnąć. Chętnie się podzielę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”