Rośliny miododajne.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Do kłosowca nie mam szczęścia, ani raz mi nie wzeszedł. Nasiona kupowałem/dostawałem od pszczelarzy, w sklepach i alledrogo.
Jakichś szczególnych warunków wymaga ?
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Zamówiłem sadzonki wysyłkowo po 5 zł,kłosowiec fenkułowy. Kłosowiec na początku bardzo słabo rośnie i dużo zabawy przy odchwaszczaniu. Porobię dzisiaj zdjęcia i pokaże jak urósł w ciągu 2 miesięcy. Można też kupić wysyłkowo po 10-13 zł trochę większe niż za 5 ale przebicie znaczne.Wolę więcej mieć i poczekać.Póki co zaczyna kwitnąć jeżówka i budleja.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Kłosowiec przetrwał u mnie 3 zimy , tej niestety nie :roll: przeczuwając , że tak może się przydarzyć ,wysiałam , potem trafił na rabatę . Rośnie jak na drożdżach , czekam na kwitnienie .
Obrazek

Obrazek

Facelia też jest , przy warzywniku i na rabacie kwiatowej i masa innych wabiących pszczółki .
Obrazek

Obrazek
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Masz dorodny kłosowiec, dobrze zrobiłaś wysiewajac bo jest krótko trwały, podobno bo ja mam dopiero pierwszy rok. Moja facelia w tym roku nie wzbudza większego zainteresowania, o wiele wiele lepiej był oblatywany przez trzmiele i porobnice żywokost lekarski. Jedynie motyle nocne są facelią zainteresowane.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Facelia do nektarowania potrzebuje wilgoci.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Jeśli ktoś się zastanawia czy warto posiać przegorzan
Obrazek

W pewnym momencie było na tej kulce około 10 pszczół, ale oczywiście nim wyjąłem telefon to większość odleciała :(
W przyszłym roku chyba wydzielę mu poletko żeby za dwa lata mieć dostateczną ilość nasion do siewu na 100m2 (lub więcej) :)
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Przegorzan usunąłem z ogrodka, bo o dziwo, przyciągał najwięcej os podobnie jak lubczyk,ale on akurat został jako dodatek do zup.
Posadziłem u sąsiada krwawnice pospolitą bo akurat tam jest najwiekszy zasób wodny w okolicy. Kolor krwawnicy ucieszył i jego i rodzinę. Koszt 5.5 zł za sztukę a roslina wieloletnia i długo kwitnąca. Niedługo dojdzie do niej towarzystwo w postaci farbownika lekarskiego. Może też wrotycza. Czyli naturalnie i kolorowo.
Peaceman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 10 lut 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

A wiśnia wonna (antypka) najwyraźniej musi być szalenie miododajna, ponieważ to na niej są największe chmary owadów ( pszczół samotnic, małych os i trzmieli), z kolei na jablonie, wiśnie to rzadziej
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Witam, u mnie w tamtym roku najwięcej pszczół siedziało i brzeczało zadowolonych na winobluszczu pięciolistkowym. po prostu miało się wrażenie, że całe pnącze się trzęsie. Kwiatki niepozorne ale coś w sobie muszą mieć :wink:
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
Grzegorz887
100p
100p
Posty: 117
Od: 7 lip 2015, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośliny miododajne.

Post »

U mnie numer jeden to glediczja. W czasie kwitnienia widok i wrażenia akustyczne - bezcenne. Wygląda to jak inwazja pszczół.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Witam wszystkich.
Niestety post nie cieszy się dużym zainteresowaniem. No cóż...
Tym bardzie miło gdy się ktoś w końcu odezwie.
Zachęcam do siewu i sadzenia roślin dających pożytek owadom. To nie tylko nektar na pokrycie życia pojedynczego owada jak i przetworzenia go na miód ale również potrzebny wszystkim owadom tak niedoceniany pyłek.
Posiejcie bób dla owadów wczesnowiosennych - trzmieli, porobnic, pszczolinek i miodnych.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Cześć. Od jakiegoś czasu, świadomie, wprowadzam rośliny miododajne do ogrodu. Ważne jest aby zapewnić bazę pyłkową i nektarową przez cały rok. Moje najnowsze nasadzenia to:
- miodunka plamista - pożytek wczesno wiosenny,
- werbena sztywna - długi czas kwitnienia czerwiec - wrzesień

Ostatnio, przypadkiem, nabyłem nasiona nieznanej mi rośliny miododajnej i energetycznej - Rożnik przerośnięty.

Ponadto planuję wszystkie zbędne trawniki i nieużytki zamienić na kwitnące łąki.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Luck.

To znakomicie, że poszerzasz bazę pożytkową dla owadów. Celowo piszę 'owady' bowiem i one są bardzo ważne w ogrodzie. Chociażby bzygowate, ich larwy wcinają wszędobylskie mszyce.
Nad werbena się zastanowię, chciałem ją kupić ale ponoć wymaga dość wilgotnej ziemi a ostatnie lata suszy no niestety nie napawają optymizmem . Z tym porożnikiem uważaj bo może być ekspansywny. Pomyśl może o innej roślinie może aster jesienny, chaber driakiewnik , wrotycz ogrodowy, rumian barwierski czy marshalla, a super będzie kłosowiec fenkułowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”