Rośliny zasłaniające

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Co tu posadzić?

Post »

Ja proponuje rabatę bylinową a w nią wkomponował bym karłowe iglaki. Nie powinno zabraknąć też: budlei, Cedru Atlaskiego, liliowców i jakiejś oryginalnej róży
Kilka fajnych pomysłów:

http://gardenpuzzle.pl/projects/show/94533
http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/51,113408 ... 8.html?i=0


jeszcze jedno pytanie czy ten róg te dwa ogrodzenia z przęseł to kierunki N - E?
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
juru
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 gru 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co tu posadzić?

Post »

Wzdłuż płotu ze słupkami metalowymi to północ-południe i niemal cały dzień nasłonecznione.
Podoba mi się pomysł z bylinami,niskimi różami,budleją i będę próbował w gardenpuzle coś powklejać.
Jeszcze pytanko-na pewno ktoś z forumowiczów sprzedaje takie rośliny wysyłkowo więc może byśmy się dogadali ;:304
pozdrawiam
juru
Yoannak
500p
500p
Posty: 607
Od: 2 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Co tu posadzić?

Post »

Juru,

poszukaj działu sprzedam/wymienię, tam na pewno coś znajdziesz. A rośliny od Forumków są bardzo dobrej jakości :wit.
Joasia
juru
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 gru 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co tu posadzić?

Post »

Dzięki za odpowiedź,a tak nieśmiało zapytam czy nie mógłby ktoś mi podpowiedzieć jak to zagospodarować .Nie mówię o jakimś profesjonalnym projekcie ale co z czym by się dobrze komponowało.Jestem zupełnie zielony w tym temacie (z warzywami jakoś sobie radzę ale z bylinami,kwiatkami niestety nie ;:223 ,no i wieczny brak czasu)
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Co tu posadzić?

Post »

ale chcesz byliny i jednoroczne czy jakieś iglaste też i lisciaste...?
A rośnie już coś tam...?
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Co tu posadzić?

Post »

Zrobiłem przykładową wizualizację z bylinami i z krzaczkami i drzewkami jak ja bym to widział nie durzo roslin a dostojnie

Obrazek Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co tu posadzić?

Post »

Trzeba uwzględnić realne warunki, komputerowo, to można sobie cuda tworzyć.Gleba chyba jest tam lekka i sucha, a poważnym utrudnieniem będzie duża brzoza tuz za płotem, która pompuje wodę i uniemożliwi wzrost wielu gatunkom.Już choćby z tego względu nie można zaplanować czegoś tak regularnego jak na tej wizualizacji, bo z powodu brzozy drzewka i krzewy pod nią będą znacznie słabsze i będzie to wyglądąć jak 'szczerbate uzębienie'.
Poza tym dobrze byłoby nawiązać do otoczenia leśnego i sadzić rośliny niezbyt udziwnione i obce gatunkowo.Darowałabym sobie róże.
Widziałabym w rogu jakieś drzewo na suche gleby np. modrzew 'Diana', wyższe i niskie trawy, wytrzymałe liliowce, może coś z wrzosów i wrzośców, jakieś niskie berberysy.Przydałby się też jakiż jeden wyższy krzew, może być budleja skrętolistną, albo Dawida.Wiosną by coś kwitło można dodać jakieś drobne cebulowe, ale raczej jednym dwóch miejscach, nie upstrzone po całym.
juru
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 gru 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co tu posadzić?

Post »

Wizualizacja kol.Piotra podoba mi się ale rzeczywiście jest tam za płotem brzoza sąsiada,która będzie osuszać teren.Na całej długości teren sztucznie podniosłem warstwą dość dobrej ziemi o grubości 10-25 cm a pod nią jest piasek zmieszany z ziemią i torfem .Latem aby trawa nie wysychała to musiałem ją podlewać co 5 dni.A może nad korzeniami brzozy częściej ją podlewać ? albo zrobić kompozycję nieregularną ?
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Co tu posadzić?

Post »

dałem klony ,,globoza" le można dać modrzewie płaczące są berberysy przy krawędzi czerwone miniaturowe nie rosną szybko, do tego berberys przepleciony tawułką iw rogu pnącze glicynia która jest ciekawa z wyglądu ale teraz myślę że mogła by tam być morwa też ciekawie wygląda mam u siebie w ogrodzie .... do tego pod klonami dałem funkie ale jak piszesz że sucho tam jest to można dać np. trawkę (niedźwiedzie futro) ładne zielone kępy tworzy polecam a te niebieskie co dałem to lobelia jednoroczna która będzie jeden sezon (czyli roślina jednoroczna) a te pomarańczowe to są Krwawnik Terracotta polecam kwitnie długo i nieprzerwanie wygląda ciekawie są w różnych kolorach dostępne.... ale można coś innego stworzyć jak chcesz mieć inne to musisz podać nazwy np. roślin co chcesz to może coś pomogę z tego poskładać...

A co do mojej wizualizacji to zrobiłem ją prostą i uporządkowaną wtedy ona wygląda ciekawie i niema w niej bałaganu....
Będe wieczorem na FO jak coś pisz... :wit
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co tu posadzić?

Post »

Na glicynię taka wolnostojąca drewniana kratka zdecydowanie za słaba, a jak jeszcze lekko zbutwieje to wszystko runie.Glicynie najlepiej sadzić przy murach, są dodatkowo osłaniane od przewiewu.Funkie wbrew pozorom bardzo dobrze radzą sobie w suchych miejscach, u mnie po świerkiem Siebolda ma 1,5 X 1,5m pod warunkiem, że jest cień.jednak one bardziej cienistych i wilgotnych zakątków w ogrodzie wymagają i zdecydowanie lepiej w otoczeniu np. murów, czy wody wyglądają.
Modrzewie szczepione jak najbardziej by tam pasowały, ale w otoczeniu czegoś niskiego, bo one raczej soliterami powinny być.Niska piórkówka byłaby dobra.Kostrzewa niedźwiedzie futro wymaga gleby przepuszczalnej, ale wilgotnej inaczej szybko robią się łyse, suche placki w środku kępy.
Bardzo dobrze radziłby tam sobie pospolity rozchodnik okazały i niskie astry jesienne.
juru
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 gru 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co tu posadzić?

Post »

Jakiś czas temu myślałem o perukowcu w ten kąt ale chyba zbyt wysoko rośnie.Rośliny ,o których piszecie muszę obejrzeć w internecie w wolnej chwili (pewnie dopiero w piątek).
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Co tu posadzić?

Post »

perukowce mozna przycinać

selli7 ja się nie zgodzę glicynie mam już 5 rok przy drewnianych kratach i krata stoi a na wizualizacji tyko tak dałem taką kratę co do funki mam ich w pełnym słońcu i też rosną jak szalone,
A co do niedźwiedziego furta mam go na skalniaku jest sucho i jest tam 3 sezon i nie wymiera
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
juru
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 gru 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co tu posadzić?

Post »

Podoba mi się glicynia, i posadzę ją ale w zupełnie innym miejscu natomiast w rogu chyba będzie perukowiec.Brzoza bidulka jest niestety na wykończeniu (jakaś choroba ją złapała i na dole do połowy jest spróchniała więc niedługo jej nie będzie). Myślę że chciałbym posadzić niedźwiedzie futro, kilka krwawników, może jakieś funkie pasujące kolorem, ale nie rozrastające się zbytnio bo jest tam tylko 90 cm szerokości.Modrzewie szczepione ładnie wyglądają , piórkówki też są ciekawe ,ewentualnie rozchodniki , astry też dobrze wyglądają, berberysy i kolorowe tawułki,może jeszcze kilka budlei i coś kwitnącego na wiosnę w kilku miejscach.Jeśli mógłbyś Kol Piotr=) z tego coś poskładać to byłbym bardzo wdzięczny.Oczywiście nie muszą być wszystkie rośliny które zaproponowałem a mogą być także i inne ,które by tam pasowały.Myślę że na krawędzi najlepsze będą niższe a bliżej płota nieco wyższe. Mam zamiar wszystko okryć włókniną czarną i posypać korą aby zapobiec rośnięciu niepożądanych roślin.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”