Ptaki - dokarmiamy "nasze" ptaki

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

No to muszę się rozeznać. P?ki co m?j krzew nie wypuścił nawet listka. Mam pewne wątpliwości czy żyje.
Jeśli się uda to zaobserwuję mu roślinę do pary i zasadzę obok ( bo na tej działce owszem niedaleko jest, ale rokitnik wywiozłam na działkę 150km dalej).
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

> Aronie często zjadają ptaki a jest mało wymagająca.< ;:202
ogrodnik....Masz jakąś niezwykłą aronię. Moja zamienia język w podeszwę do butów i nic jej nie tyka. Żona robi z niej zamiennik borówki do mięsa. Natomiast ciekawe, że ptaki nie ruszają malin i jeżyn chociaż są słodkie.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

Nie tylko on. U mnie też aronia znika w ułamku sekundy. Poduwazymam że nawet małe ptaszki potrafią łykać jej całe kulki.
fonfel
50p
50p
Posty: 71
Od: 3 maja 2015, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

U mnie kosy upodobały sobie borówki i bardzo buszowały w tamtym roku. O ile mi to aż tak nie przeszkadzało, bo mam sporo dorodnych krzaków i mogę się podzielić, o tyle sąsiad był wściekły i skarżył się, że prawie nic mu nie zostaje. Przyjeżdżał na działkę z samego rana, ale kos był zawsze pierwszy. :lol: Potem osłaniał borówki agrowłókniną.
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Szpaki uwielbiają czeremchę, jeżeli posadzimy ją w pobliżu czereśni i wiśni to zawsze wybiorą czeremchę.
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

ed04 pisze:Szpaki uwielbiają czeremchę, jeżeli posadzimy ją w pobliżu czereśni i wiśni to zawsze wybiorą czeremchę.
Dobrze wiedzieć. Ciekawe tylko jak wcisnąć czeremchę... ;:172
U mnie ptaki wcale nie jedzą ani jarzębiny (sieje mi się przez to strasznie) ani berberysów, choć ponoć lubią. Za to ziarno - owszem i to bardzo :lol:
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Chyba nawet jakby zjadły to by się siała, bo spora część nasion nie jest chyba trawiona.
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Menysek pisze:
ed04 pisze:Szpaki uwielbiają czeremchę, jeżeli posadzimy ją w pobliżu czereśni i wiśni to zawsze wybiorą czeremchę.
Dobrze wiedzieć. Ciekawe tylko jak wcisnąć czeremchę... ;:172
U mnie ptaki wcale nie jedzą ani jarzębiny (sieje mi się przez to strasznie) ani berberysów, choć ponoć lubią. Za to ziarno - owszem i to bardzo :lol:
:D Te Twoje ptaki jakieś wybredne są :wink: Gdzie nie czytam, napisane jest, że ptaki lubią owoce jarzębiny, i berberysów. Z tą czeremchą to nie jest chyba takie proste? tzn ze znalezieniem jej na 4 arach miejsca - mam akurat metrowe zdrowe drzewko i myślę, myślę, gdzie je posadzić :?: Czytałam, że to drzewo lubi rosnąć blisko rzek, ogólnie przy zbiornikach wodnych, potrzebuje stale wilgotnych gleb i może rosnąć nawet w cieniu innych drzew. A u mnie - ziemia sucha, i pełne słońce. Wciąż mam ją w donicy ze szkółki i skoro tak lubi wilgotną glebę, to chyba musiałabym dla niej wykopać 1,5 metrowy dól o średnicy chyba 1 m :D i wypełnić go żyzną ziemią i przykryć korą, żeby ziemia tak nie wysychała... Nie wiem czy to ma sens.... Ale chyba spróbuję. Taka czeremcha jest ładna, bardziej podoba mi się do naszego ogródka niż jako drzewo: Obrazek

Nie wiem od czego to zależy, czy czeremcha przyjmie formę krzaczastą czy będzie rosła jako drzewo? Może poprzez cięcie?
Ogrodnik04 pisze:Ligustr pospolity spokojnie wystarczy jeden by wydał owoce, derenie są obcopylne więc przydałby się drugi egzemplarz innej odmiany. Rokitnik jest dwupienny więc konieczne jest posiadanie egzemplarza męskiego i żeńskiego.
Na razie ten ligustr jest mały i zaczął chorować :? , derenia muszę dokupić, co do rokitnika, czytam właśnie że ptaki nie bardzo lubią jego owoce.
seedkris pisze:Tylko czy aby to są najlepsze krzewy dla ptasiej stołówki? U mnie derenia jadalnego nigdy nie zjadały. Ligustr był objadany zimą , sporadycznie. Ja dla ptaków sadziłem na swoim ranczo świdośliwę i berberysy. Rokitnika nic nie objada, wisi całą zimę.
Czy mógłbyś polecić mi jakąś odmianę konkretną, nie karłowatą berberysa? Taką krzewiastą i wysoką? Będę wdzięczna, tych odmian jest tyle, że można się pogubić. Aha, i chyba lepiej będzie kupić dwa, trzy? Można zapytać ile Ty masz tych berberysów? :wink:
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Czeremcha amerykańska będzie dobrze rosła na i suchej ziemi. Nasz rodzimy gatunek preferuje miejsca żyzne, wilgotne w pobliżu rzek.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Mam wrażenie, że niektórzy uwielbiają walczyć z chwastami. Taki masochizm mam wrażenie....Koleżanka posadziła czeremchę bo jej się podobała, a teraz przeklina dzień w którym to zrobiła. Całe lato i jesień lata ze szpadlem i niszczy siewki których są co roku tysiące.
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

seedkris pisze:Czeremcha amerykańska będzie dobrze rosła na i suchej ziemi. Nasz rodzimy gatunek preferuje miejsca żyzne, wilgotne w pobliżu rzek.
To czeremcha zwyczajna jest, taką w szkółce kupiłam, przycinanie odpowiednie powinno zrobić z niej krzew, mam nadzieję :wink:
dziad_Jag pisze:Mam wrażenie, że niektórzy uwielbiają walczyć z chwastami. Taki masochizm mam wrażenie....Koleżanka posadziła czeremchę bo jej się podobała, a teraz przeklina dzień w którym to zrobiła. Całe lato i jesień lata ze szpadlem i niszczy siewki których są co roku tysiące.
"dziad_Jag" ta czeremcha jest wciąż w donicy, najpierw muszę wykopać metrowy dół, o takiej samej średnicy :D I wypełnić go dobrą próchniczą glebą, i na koniec przykryć właściwą korą. A, to nie podobanie chodzi, a o ptaszki, one lubią owoce czeremchy.

Na razie jest tutaj: Obrazek

Jedyny berberys który mi się podoba, to Berberis thunbergii 'Red Chief', nie wiem czy ptaki zjadają jego owoce.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Ptaki chętnie zjadają owoce naszego berberysu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

> ta czeremcha jest wciąż w donicy, najpierw muszę wykopać metrowy dół, o takiej samej średnicy :D I wypełnić go dobrą próchniczą glebą, i na koniec przykryć właściwą korą. A, to nie podobanie chodzi, a o ptaszki, one lubią owoce czeremchy. <
Masz zamiar sadzić palmę daktylową? Czeremcha urośnie byle gdzie i w byle jakiej ziemi. A ptaszki rozniosą nasiona po całej okolicy. Wątpię czy jest jakieś rozróżnienie czeremchy miejscowej i amerykańskiej. Na pewno dawno się już skrzyżowały. Jak chcesz karmić ptaszki to posadź świdośliwę (ptaszki ją uwielbiają!) i nie rozpleniaj tego paskudnego chwasta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”