Zakładanie ogrodu od podstaw,początkujący

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

Glebogryzarkę lepiej wypożyczyć - szkoda kasy !
Faktycznie masz sporo wody - czy masz jakiś pomysł jak się zabezpieczyć ?
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

coma pomysł jest, drenaż oczywiście, ale na razie nie będziemy nic z tym robić bo mamy pilniejsze sprawy
sąsiedzi mówią że nie pamiętają tak wysokiego poziomu wody, na szczęście z dnia na dzień ubywa
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

i tak oto woda w końcu opadła, mogliśmy "przeorać" faudy gleby z trawą glebogryzarką.
Dziś byłam i posadziłam kilka krzaczków truskawek selva i haneoye (jedna wczesna druga podobno dwa razy owoce ma) Możecie coś o nich powiedzieć, jeszcze jeden rządek truskawek dosadzę, możecie polecić jakąś dobrą odmianę (najlepiej na przetwory najlepsza)?

aha, i plany tez się zmieniły; chłopaki stwierdzili że trochę szkoda na całości tylko ziemniaki sadzić.. będą tylko na części. Jednak warzywko sadzimy w tym roku, w piątek i sobotę najprawdopodobniej. Mam wiec czas do czwartku by pomyśleć gdzie i co posadzić

tylko szargają mną pewne obawy które przemilczam.. bo glebogryzarka "przemieliła" wszystko, ziemię z trawą, korzeniami. nie wiem ile tam było perzu i czy był.. jeśli był to glebogryzarka pięknie mi go rozmnożyła :shock: jak mi przyjdzie pielić i wyrywac z korzeniami.. ale moze niepotrzebnie sie martwię i wymyślam problemy, jak zwykle ;)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

Aga, trafiają się i gorzkawe. U nas rośnie mnóstwo trześni, nawet na osiedlu ; żółte, czerwone i prawie czarne- te ostatnie pamiętam z dzieciństwa słodkie ale późniejsze. Trzeba jednak trochę poczekać na owocowanie. Fakt, więcej w nich pestki niż miąższu, ale dla dzieci i nie tylko jaka radocha połazić po drzewach!
Pozdrawiam! Gienia.
fortemagda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 kwie 2013, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakładanie ogrodu przydomowego od podstaw

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. Spędziłam z Wami parę ładnych tygodni czytając każdy post jaki wpadnie mi w ręce. Dział ze zdjęciami bardzo zainspirował mnie do wzięcia sprawy w swoje ręce i założenie swojej małej zielonej przestrzeni. Jako, że młoda już nie jestem, boje się, że coś zrobię nie tak i czas poświęcony na zakładanie ogrodu jak i na oczekiwane efekty już nie wróci, dlatego chciałabym napisać krótki dzienniczek prac z prośbą o sprawdzenie :wink:

Moja mała przestrzeń to 12 m długości i 6 szerokości, razem 72m/2.
Do tej pory trawnik był koszony 6-7 razy w roku. Większość trawnika to niestety mech i chwasty, trawy jest bardzo mało. Od strony wschodniej rośnie pas wysokich świerków powodując, że słońce dociera do trawy po godzinie 10. W dzień trawnik jest w miarę nasłoneczniony - rosną 2 nieduże wiśnie, ale większość trawnika jest przez kilka godzin dziennie nasłoneczniona.
Wyczytałam, że mech lubi ziemie zacienione, mokre i kwaśne. Trawnik nie jest nasłoneczniony cały dzień, ale te kilka godzin chyba wystarczy dla trawy ? Teren też nie jest podmokły. Wywnioskowałam, że to przez kwasotę gleby. Kupiłam za 14zł zielony miernik pH na metalowym kijku do pomiarów. Wszędzie pomiar wskazuje granice 6-7 (na forum znalazłam kilka wątków, że te urządzenia są nic nie warte, niestety przeczytałam to po kupnie :( ). Po wbiciu szpadla i wywróceniu ziemi, cała jest czarna, wilgotna i dość miękka. Kiedyś na tej ziemi (ponad 10 lat temu) był uprawiony ogródek.

Dziennik prac wykonanych
1. Jesienią popryskałam dokładnie cały trawnik środkiem roundap.
2. Później wysypałam ręcznie woreczek dolomitu w granulkach.
3. Wiosną zgrabiłam liście i zaczęłam wygrabiać metalowymi grabiami mech.
Pozostałości zielonej natury i nowe pędy popryskałam jeszcze raz roundapem.
4. Po kilku dniach zaczęłam grabkami ręcznie dokładnie pielić.
Podłoże z wierzchu jest prawie oczyszczone (staram się usuwać z korzeniami, ale nie wszędzie się dało (lub z braku czasu).

Plan na koniec kwietnia
5. Wypożyczyć glebogryzarkę.
Chciałbym wyrównać idealnie teren (kilka fałd 5cm). Posuwać ręcznie jak najwięcej korzeni i pozostałości obumarłych pędów.
6. Posypać ziemię dolomitem (drugi raz), zagrabić, zwałować walcem ręcznym, zagrabić, zwałować, zagrabić aż będzie idealnie równo.
7. Zostawić ziemię w spokoju na 2-3 tygodnie w celu sprawdzenia czy nie wykiełkują jakieś chwasty.
Po glebogryzarce chyba trochę nasion, które znajdują się głęboko mogą przejść na wierzch i zacząć kiełkować ?
8. Wysiać nasiona z ręcznego siewnika i przysypać ręcznie zakupioną ziemią do trawnika.
Nie chcę grabić nasionek, by ich nie poprzesuwać (czy może wystarczy przejechać jeszcze lekkim walcem, by nasionka weszły delikatnie w ziemię ? )
9. Zakupić polewaczkę i codziennie wieczorem podlewać trawnik (czy lepiej kupić wąż i podłączyć ?)

Kilka pytań:
A - Czy mam dać jakiś nawóz np. tydzień przed sianiem trawy ? (wiem, że po sianiu nie wolno od razu, bo można ją łatwo spalić)
B - Wypożyczę walec ręczny o średnicy 390 mm i szerokość 520 mm, waga: 14 kg. Zastanawiam się ile wlać wody, jak ciężki powinien być walec by ubić glebę pod trawnik ?
C - Warto poczekać z sianek do momentu kiedy na jutrzejszy dzień lub 2 dni później będą zapowiadać deszcz ? (trawnik będzie idealny równy, ale czy może wymyć mi nasionka ?)
D - jak wygląda sprawa z chodzeniem po ziemi zaraz po wysianiu trawnika ? (nie wejdą mi nasionka w podeszwy od butów, nie poprzenoszę ich ?)
E - Wiem, że w pierwszych tygodniach trawnik trzeba codziennie podlewać po zachodzie słońca. Czy później po 2 miesiącach jak trawa się ukorzeni, mogę podlewać raz na tydzień lub tylko w bardzo suche dni (z powodów ekonomicznych) ? Czy podlewaczka się sprawdzi czy zainwestować na ten czas w wąż do podlewania (chodzi czy nie wymyje nasionek po siano i czy nie zadepcze ich za bardzo jak i wschodzącej trawy chodząc gęsto z polewaczką ?
F - Jaką trawę powinnam posiać ? (Trawnik będzie używany sporadycznie raczej, wieczorem po pracy jakiś mały spacer po ogrodzie, w weekend kilku znajomych i grill, trawa raczej nie będzie bardzo mocno deptana).

Z góry dziękuje za wszystkie porady ;:168
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

Ja zacznę tak. Ja będąc w takiej sytuacji to wszystkie prace agrotechniczne bym wykonał na jesień 2012 roku.
Rozsiałbym wapno granulowane, przekopał lub użył glebogryzarki.
Wiosną rozsiał nawóz NPK np Polifoskę i wszystko wzruszył glebogryzarką lub ostrymi grabiami.
Teren wyrównał grabiami. Rozsiał trawę mieszankę na miejsca zacienione. Zagrabił delikatnie i uwałował teren.
fortemagda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 kwie 2013, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

gemciu83
Dziękuje bardzo za odpowiedz. Czy na prawdę mam czekać do jesieni z takimi pracami i z sianiem trawnika, aż rok do wiosny ? Wiem, że nie warto śpieszyć się z zakładaniem trawnika i wszystko robić powoli krok po kroku, ale to strasznie długo :(
Pół roku temu, w wielu postach wyczytałam, żeby zasilić ogród jesienią dolomitem i potraktować roundapem, a resztę prac wykonać jak tylko zejdzie śnieg. I tak zrobiłam. Jak tylko zszedł śnieg i pojawiły się cieplejsze słoneczne dni popryskałam raz jeszcze roundapem, odczekałam trochę i zaczęłam wygrabiać mech.

Czy dolomit w granulkach, który rozsypałam ręcznie jesienią (dawka zgodna z dawkowaniem z opakowania) miał prawo nie wchłonąć się cały (po usunięciu mchu na na ziemi jest trochę białych granulek) ?
Czy muszę idealnie wybrać cały mech ? (mogę zostawić małe placki 3x3cm ?)
Czy prócz usunięcia całej wierzchniej części mchu konieczne jest usunięcie też całego systemu korzeniowego teraz ? Czy mogę przyjechać glebogryzarką i powybierać tylko to co będzie na wierzchu ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

Ja napisałem tylko co ja bym zrobił.

Ale Ty nie czekaj do jesieni tylko wysiej trawnik teraz już - w zależności od mieszanki nasiona wzejdą już po 5 dniach do góra 3 tygodni.

Skoro trawa będzie rosła w miejscu zacienionym i wilgotnym mech będzie się pojawiał praktycznie zawsze, więc zastosowanie co jakiś czas nawozu zawierającego Ca będzie warte rozważenie. Stosujesz nawozy mineralne azotowe to pH będzie rosła i mech też się pojawi stąd na jesień stosuj PK, a wiosną-latem też możesz rozsiać np. wapno granulowane ale teraz już nie bo dałaś dolomit.


Nie wygrabisz i nie pozbędziesz się w 100% mchu i chwastów ale ograniczysz ich rozwój.
Z chwastami to pamiętaj by wiosną je traktować chemią jak już chcesz ale zanim zaczną rozsiewać nasiona bo później to walka z wiatrakami :)
fortemagda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 kwie 2013, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

gemciu83
Dolomit wysypałam na jesień (wiosną jeszcze nie sypałam). To teraz mam nie sypać ? Sypie się raz w roku tak ?

Jestem początkującym ogrodnikiem, mam jeszcze kilka pytań. :roll:
Jak mam sprawdzić czy gleba jest wilgotna ?
Czy w któryś z kolei suchy dzień wbicie szpadla do połowy i odwrócenie ziemi do góry nogami i zobaczenie wilgotnej ziemi (wilgotna, nie mokra) świadczy o wilgotnej glebie ?
Czy przez miejsca zacienione mam rozumieć miejsca gdzie wcale nie padają promienie słoneczne czy też takie miejsca, na która padają promienie nie dłużej niż np 1-2h dziennie ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

Nie teraz nic nie syp żadnego dolomitu.

Sama napisałaś, że jest to teren zacieniony i wilgotny.
Mech będzie się tworzył w takich warunkach.
fortemagda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 kwie 2013, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

Trudno mi powiedzieć, czy teren jest zacieniony w całości i cały dzień (mieszkam od niedawna). Na razie korony wiśni nie mają liści, drzewa po za posesja też to ciężko jaka część ogródka będzie zacieniona cały dzień, a jaka np. przez pół dnia.

Poszukam odmiany trawy do siania na miejsca zacienione. Czy np. jeśli na kawałku ogrodu, który będzie nasłoneczniony większość dnia posieję ww. odmianę trawy wpłynie to na nią niekorzystnie w sposób taki, że będzie widać gołym okiem (będzie brzydko wyglądać) ?

Przeglądałam strony z mieszankami traw i kompletnie nie wiem co wybrać :roll:
- trawnik 70m/2
- gleba w miarę wilgotna
- większa część wydaje się być zacieniona
- szybki wzrost i duża gęstość "zielony dywan" - da się tak ?
- do użytku rekreacyjnego - mały spacer wieczorem, co weekend albo co dwa mały grill, nie ma dzieci, psów.
- pan w sklepie mówił, że są różne odmiany tzn. różne wielkości liścia, kształty. Które są najładniejsze na taki ogród ?

Z góry dziękuje jeszcze raz za pomoc
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

Trawy potrzebujesz max 2kg.
Do wyboru masz np Shady Garden (z 25zł) lub z droższej półki Shade firmy Graminex w cenie pewnie około 30-35 zł za 2 kg.


Może lepiej zdecydować się na trawę uniwersalną skoro nie wiemy w jakim miejscu dokładnie znajduje się ten trawnik. Bo ja z opisu wnioskuję, że te wiśnie to nie są duże i raczej żadnego cienia dużego nie dają, tak ? Jakieś małe drzewka jeszcze ?

Rajgras lubi wilgoć więc będzie mu dobrze i szybko wschodzą nasiona do 7 dni i będzie zielono.

Można np też pomyśleć o mieszance np. Winston lub Wembley.


Pan w sklepie sprzeda to na czym ma największą marżę tak przy okazji - jasne, że doradzi w to nie wątpię.

Mieszanek jest bardzooooo dużo.
Jednak z polskich marek polecałbym 2 w sumie no może jedną raczej :D
fortemagda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 kwie 2013, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

gemciu83
Burżujem wydaje mi się nie jestem, ale chciałbym dobrej jakości trawę. Będzie to inwestycja długoletnia to mogę śmiało przeznaczyć na ten cel więcej pieniążków. Wolę zainwestować raz a dobrze :wink:
Wiem, że z opisu ciężko wyobrazić sobie wygląd mojego ogrodu. Dziś porobię zdjęcia i jutro zamieszczę na forum, może będzie łatwiej z wyborem mieszkanki traw.

W opisie tej droższej trawy jest napisane "Dekoracyjna mieszanka traw na miejsca zacienione. Murawa charakteryzuje się intensywnym, żywym kolorem. Szczególnie zalecana do parków, mało nasłonecznionych ogrodów oraz trawników pod koronami drzew".
Czy trawa dekoracyjna nie jest zbyt wrażliwa na deptanie ? (Trawnik nie będzie deptany codziennie, ale tak jak pisałem co tydzień może dwa mały grill, wieczorami mały spacer po ogrodzie, może jakiś leżak w wolne popołudnie do opalania się).

Fajnie by było jak by to był soczysty gęsty zielony dywan. Ale ponoć tak potrafią wyglądać tylko trawy dekoracyjne, mało deptane, o które bardzo dobrze się dba, nawet codziennie dogląda.
Dla mnie fajnie by było jak by trawa nie była wymagająca tzn. koszenie nie częściej niż raz w tygodniu, podlewanie codzienne tylko w początkowej fazie, później raz na tydzień lub w bardzo upalne dni. Oczywiście czas na opryski przeciw chwastom, nawozy, wertykulacje i na aerację znajdę :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”