Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Poniżej źródło mojej wiedzy: fragment strony z "GRZYBY Wielka Księga" autorstwa Tomas Laesssoe, Anna Del Conte. Wydawnictwo "Wiedza i Życie" 1997 r.

Obrazek
Mietek.
timonczak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 6 maja 2007, o 19:59
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ale to nadaje się do jedzenia przeż ludzi ??
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Obawiam się, że purchawica jest pod ochroną :( Ale tak, tak, jest jadalna, choć nie znam nikogo, kto by ją jadł (i żył dalej).
Ale jeśli mają ok. 20 cm średnicy, to mogą być zwykłe purchawki - lepiej ich nie jeść...
konopielka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 13 paź 2006, o 19:56

Post »

purchawica jest jadalna i bardzo łatwo ją rozpoznać.....jak widać. Zwykłe białe purchawki też są jadalne póki bardzo młode, smażone na maśle i posypane cukrem, jako deser. To nie jest żart, jestem amatorką grzybów.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, walka z grzybami może przynieść skutki na bardzo mału czasu. Występowanie jak i zwalczanie choroby grzybowe "czarcisch kręgów" nie jest jeszcze do końca zbadana. Najprawdopodobniej przyczyną ich występowania są pozostałości korzeni drzew i krzewów i zbyt kwaśnej gleby. Grzybnia rozrasta się silnie i grzyby wyrastają i tworzą kształt zbliżony do koła, stąd ich nazwa. Profilaktyka jaką można zostosować to przewietrzanie trawnika i ograniczenie podlewania. Ale tę chorobę nie da się do końca usunąc. Więc,musimy poczekać do czasu kiedy ktoś wymyśli jakiś dobry sposób na ich zwalczanie.
Można jeszcze przekopać w tych miejscach trawnik i powyciągać stare korzenie i wymienić w tym miejscu ziemię, ale to na długo nie pomoże. Jeżeli ta choroba u ciebie występuję to już tak będzie. Może być nasilenie tej choroby mniejsze lub większe.

Pozdro
Mutari
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jak tam grzybki na Waszych trawnikach?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Rosną Andrzeju, rosną. :(
Żeby były jadalne, to bym była zadowolona,a te to tylko szpecą.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

U mnie rosną obecnie takie:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

A ja w zeszłym roku miałam na działce smardze,a w tym roku nie ma ani jednego chociaż ich nie usuwałam.
pbciderek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 cze 2007, o 20:08

Post »

No więc tak: :D
Było dwa tygodnie deszczów i pojawiły się grzyby. Nie wiem skąd, ale były nie tylko u mnie ale też u sąsiadów i nawet na mieście widziałem wtedy takie grzyby. Gdy się wypogodziło skosiłem, podlałem siarczanem miedzii podsypałem normalnym nawozem do trawników. . Do tego przyszło pare słonecznych dni i po tygodniu grzyby znikły. Do tego czasu jest spokój. Czasem pojawiają sie jakise pojedyncze grzyby to je wyrywam i jest po problemie. Wydaje mi się że duzo zależy od pogody. Bo czasem jak nawet coś wyjdzie a w dzień jest słońce to ten grzyb jest wieczorem ususzony. Polecam troche przez kilka dni przesuszyc trawnik a potem posypać na nawozem.
pozdrawiam Piotrek :)
pbciderek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 cze 2007, o 20:08

Post »

Erazm
U Ciebie widać ewidentny brak nawozu!! żółta, nie wygrabiona trawa.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

pbciderek pisze:...żółta, nie wygrabiona trawa.
Kolor żółty wyszedł na zdjęciu - trawa jest zielona. Co do wygrabienia to faktycznie po ostatnim koszeniu nie grabiłem trawnika.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

A u mnie w trawniku rosną maślaki i wcale mi to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, lubię na śniadanko jajecznicę z cebulką i świeżymi grzybkami. :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”