Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
kavainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 maja 2005, o 17:31

Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

Z wyglądu: normalny grzyb na nozce z przeciętnym kapeluszem rudego koloru z
czarnymi blaszkami.
Zauwazyłam je dzis rano. Usunęłam male skupisko..
Po południu było takich skupisk juz 6...
rosna w zastraszającym tempie i wszystkie skupiaja sie wokół jednego z
gryczpanów.
Kuzyn mial podobny problem, caly trawnik zarósł mu grzybami musial zebrac 30
cm wierzchniej warstwy ziemi gdyz na tyle w głąb ziemi podobno rozrasta sie
grzybnia.
Wykopałam wiec te skupiska dosyc głęboko jednak nie wiem czy to faktycznie
pomoze.
Czy mozna je wytepic jakąś chemią?
Z wiekszym kopaniem nie dam sobie rady ojciec wróci dopiero w poniedzialek.
do tego czasu moge juz miec caly trawnik w grzybach.. :(
Mikołaj
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 maja 2005, o 10:55
Lokalizacja: Poznań

Grzyby na trawniku

Post »

Witam,
Problem rosnących grzybów na trawniku nie należy do rzadkosci. Grzyby pojawiają się na skutek błędów w uprawianu trawnika. Spełniłeś wszystkie warunki by wyrosły.
Jak zapobic ?
Po pierwsze na wiosne zawsze trzeba bardzo dobrze wygrabic trawnik. W obecnej sytuacji jedynie co zostaje to zastosowanie środków chemicznych. Sprawę załatwił oprysk siarczanem miedzi. (grzybnie są bardzo wrażliwe na związki miedzi) Roztwór trzy czubate łyżki na 10 l wody. Po miesiącu będzie po problemie. Dodatkowo sciąć mocno trawnik, by ziemia nie była mokra oraz często przegrabiać miejsce w ktorej są grzyby.
Pozdrawiam.
Mikołaj
Mikołaj
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 maja 2005, o 10:55
Lokalizacja: Poznań

Rada

Post »

Naprawdę jak wykażesz troche dobrej woli... będzesz później systematycznie grabiła trawnik, problem nie powróci.
Pozdrawiam
kavainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 maja 2005, o 17:31

Post »

jeszcze jedno - jak często podlewać tym roztworem?
(po wykopaniu miałam spokoj, jednak w ostatnich dniach znów kilka wyrosło :( )

jak to jest ze dopóki nikt nie dbał o trawe wszystko było ok. teraz kiedy wziełam sie za systematyczną robote ... no to są problemy
Mikołaj
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 maja 2005, o 10:55
Lokalizacja: Poznań

Grzyby na trawniku

Post »

Miałem podobny problem. Sprawę załatwił oprysk siarczanem miedzi. (grzybnie są bardzo wrażliwe na związki miedzi) Roztwór trzy czubate łyżki na 10 l wody. Po

miesiącu było po problemie. Myślę że lepiej byłoby gdybym np. podlał trawnik trochę słabszym roztworem który szybciej by przenikł w głąb ziemi.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Grzyby na trawniku

Post »

Mikołaj pisze:Witam,
... Sprawę załatwił oprysk siarczanem miedzi....
Mikołaj
Na jednym z forum przeczytałem, że "...Rozpuszczalne w wodzie związki miedzi (np. siarczan miedzi) są toksyczne szczególnie dla młodych części roślin (liście, zawiązki pędów, kwiatów). Oprysk (podlanie) takim środkiem może powodować uszkodzenia roślin..."
Mam w zwiazku z tym pytanie: czy faktycznie może uszkodzić rośliny, liście drzew, jak wpłynie na trawę.
Łyżka łyżce jest nierówna podaj ile gram na litr wody przy oprysku i przy podlaniu.
Ponieważ grzybki zaczęły energicznie atakować mój trawnik bardzo proszę o szybką odpowiedź. Siarczan miedzi już mam. :P
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A czy brałeś pod uwagę Mikołaju, że siarczan miedzi jeszcze bardziej zakwasza ziemię...
Awatar użytkownika
Eliza
---
Posty: 489
Od: 7 wrz 2005, o 14:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

na pewno nie jest to czernidłak. Nawet gdyby był to czernidłak nie radzę spozywać nawet bez alkoholu. Rzeczywiście młode owocniki czernidłaka są niby jadalne...
Ja równiż mam grzyby tyle że nie na trawniku. Szczerze mówiąc nie przeszkadzaja mi. Owocniki wyrzucam ale za rok grzybnia da nowe.
Poza tym na pniaku który znajduje sie na rabacie kwiatowej co roku mam maślankę wiązkową- grzyba zdecydowanie trującego. Stanowi on jakąś tam ozdobe i znak czasu- że to już blisko jesień.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Eliza pisze: na pewno nie jest to czernidłak.
A skąd wiesz? :shock:
Nawet gdyby był to czernidłak nie radzę spozywać nawet bez alkoholu.

No tak.... są przecież smaczniejsze grzyby :lol:
Rzeczywiście młode owocniki czernidłaka są niby jadalne...
A dlaczego "niby"???
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
Eliza
---
Posty: 489
Od: 7 wrz 2005, o 14:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

Janusz czernidłak ma biały kapelusz stożkowaty jak jest młody. Z wiekiem kapelusz wywija się, ale barwa kapelusza jest biała z łuskami . Owocnik bardzo szybko rozpada się w maź. :?
Trochę sie znam na grzybach i na pewno nie raz widziałam czernidłaka.
Nie radzę go spożywać. Nie radzę spożywac nawet pieczarek zbieranych na łące. Łatwo jest o pomyłkę z innymi trującymi grzybami. To zdanie nie tylko moje ale potwierdzają go mikolodzy. Zachęcam natomiat do grzybów rurkowych tymi nie mozna sie otruć co najwyżej przegoni :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

"... Trochę sie znam na grzybach..."
Może napiszesz kilka słów jak rozpoznawać grzybka dobrego od trujacego, w jaki sposób najskuteczniej zlikwidować grzybki na działce w trawniku, jakie polecasz grzybki do "hodowli" na działce .... :D
Awatar użytkownika
Eliza
---
Posty: 489
Od: 7 wrz 2005, o 14:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

Pisząc, że znam się troche na grzybach miałam na mysli, że na pewno nie ulegnę zatruciom grzybami z powodu pomyłki. Grzyby zbieram i lubie to zajęcie. Zasada bezpieczeństwa jest taka, że tylko wśród grzybów blaszkowych znajdują się śmiertelnie trujące. Tak więc nalezy ich unikać chyba że te blaszkowe są bardzo dobrze znane zbieraczowi. Natomiast rurkowe grzyby nie są śmiertelnie trujące, ale niektóre mogą powodować bóle brzucha i biegunki. Ludzie boją się tzw. szatana. Tak naprawdę te włściwe szatany rosną tylko na glebach bogatych w wapń na południu Polski. Zaś te szatany to "goryczaki żółciowe" , które są bardzo gorzkie ale wbrew pozorom nie są trujące, nie dają się zjeść ze względu na gorycz. Goryczaki są podobne do borowików lecz rurki mają różowawe. jeśli ktoś nie jest pewny że to goryczak wystarczy dotknąc językiem- na pewno nie otruje się. Na działce nie hoduję rzadnych grzybów same rosną :mrgreen: tylko że nie są jadalne. W łazience czasami też mam grzyby.... :wink:
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

na działce można hodować boczniaki i niektórzy działkowcy to robią.
A do zwalczania grzybów nadaje się dithane;
http://www.dowagro.com/pl/produits/dithane1.htm
JeŚli on nie pomoże, to tylko wyciąć trawnik w tym miejscu i wybrać ziemię na głębokość ok. 30 cm. Następnie włożyć "plombę" trawnika wyciętą z najmniej widocznego boku trawnika. Wyciętą trawę najlepiej wysuszyć ze ziemią i spalić.
Jakub . . . . .
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”