Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
carterka
 Tytuł: Pozyskiwanie nasion,przechowywanie ich itd.
PostNapisane: 5 sie 2009, o 09:11 
500p
500p

1 szt.
Witam :)
Jakie nasiona pozyskujecie ze swoich ogródków? I jak je przechowujecie do wiosny?
pozdr

MagdaMisia
 Tytuł:
PostNapisane: 5 sie 2009, o 09:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja w tym roku pozyskałam już: różne rodzaje aksamitek, goździki kamienne, melona (kupiony), mam zamiar zebrać nasionka z czarnuszki, dalii, cynii, papryk i innych tylko muszę poczekać aż dojrzeją. Przechowywanie - hmmm pakuję w torebki papierowe wykonane z kartki papieru różnej wielkości w zależności od potrzeb. Nasionka papryk - w tym roku wyjęte z dorodnych owoców rozłożyłam do salaterek i czekałam parę dni aż podeschną. Potem do torebek ;) oczywiście podpisanych.
Fajnie jest pozyskiwać własne nasiona gdyż można się dochować ciekawych odmian. Na przykład kupiłam w tym roku nasionka aksamitki niskiej bolero. Okazało się że były one z niewielką domieszką innych odmian (niska pomarańczowa i wąskolistna drobnokwiatowa) i dzięki temu mam nasionka tych odmian swoje.

Mysikrólik
 Tytuł:
PostNapisane: 5 sie 2009, o 11:32 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
A aksamitki siejesz z własnych nasion od kilku lat, czy to pierwszy rok? Pytam, bo raz w ten sposób uzyskałam nasiona, ale kwiaty wyrosły mi dużo wyższe niż rok wcześniej z oryginalnych nasion i miały inny kolor. Ciekawa jestem czy to reguła, że kwiatki z nasion wyrastają troszkę inne ? Pozdrawiam

carterka
 Tytuł:
PostNapisane: 5 sie 2009, o 15:44 
500p
500p

1 szt.
Ja zastanwiam się nad koperkiem, z aksamitakmi super pomysl, też spróbuje i może z dyń ozdobnych :)

MagdaMisia
 Tytuł:
PostNapisane: 5 sie 2009, o 15:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
W tym roku siałam z nasion kupowanych. W przyszłym posieję ze swoich. Zobaczymy...

Dojdzie pewnie jeszcze wiele swoich nasion, wiadomo, że każda odmiana się prędzej czy później wyradza :)

Tomek-Warszawa
 Tytuł: Re: Własne nasiona
PostNapisane: 4 gru 2009, o 17:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jak pozyskać własne nasiona z selera korzeniowego?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ARABELLA
PostNapisane: 4 gru 2009, o 18:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Tomku wydaje mi się,że tak samo,jak z pietruszki tzn zostawiasz seler przez zimę,a na woisnę wypuszcza nać ,której nie obrywaj.Po jakimś czasie powinny pokazać się nasiona :)Poczekasz,az będą suche i wtedy możesz je zebrać :) Tak robię z pietruszką,koprem,porem,kwiatami ,a kiedyś z buraczkiem . Powodzenia

Tomek-Warszawa
PostNapisane: 4 gru 2009, o 18:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja kiedyś miałem własne nasiona brukwi. Brukiew posiałem w kwietniu do gruntu wykopałem ją w listopadzie wsadziłem do szklarni trochę podlewałem w kwietniu następnego roku wysadziłem na pole i w maju,czerwcu kwitła na żółto i ładnie pachniała

adamlol
 Tytuł: Re:
PostNapisane: 4 gru 2009, o 18:41 
500p
500p
Mysikrólik napisał(a):
A aksamitki siejesz z własnych nasion od kilku lat, czy to pierwszy rok? Pytam, bo raz w ten sposób uzyskałam nasiona, ale kwiaty wyrosły mi dużo wyższe niż rok wcześniej z oryginalnych nasion i miały inny kolor. Ciekawa jestem czy to reguła, że kwiatki z nasion wyrastają troszkę inne ? Pozdrawiam

skrzyżowały sie kolory :) u mnie w ogródku tez tak było ale z kwiatkami nie wiem o jakiej nazwie takie dzwonki z czarnymi nasionkami

witia
PostNapisane: 11 gru 2009, o 12:01 
200p
200p
Nasiona zbieramy tylko z roślin ustalonych gatunkowo, nie mieszańców typu F1. Mysikrólik twoja odmiana aksamitki mogła być mieszańcem, dlatego wyrośnięte z nich rośliny były tak różne pod względem wielkości i koloru. Siejąc ustalone odmiany blisko siebie mogą one nieco różnić się w wyniku zapylenia, ale ta różnica jest niewielka. Ja nasiona warzyw i kwiatów zbieram tylko z odmian ustalonych jeśli chcę uzyskać takie same rośliny. Nasiona roślin mieszańców (F1) zawsze kupuję w sklepie, wtedy mam pewność, że będę miał takie rośliny jakie chciałem mieć. Przyczyną zabarwiania kwiatów może być to, że ścina je się tym samym narzędziem. Wiele lat temu miałem taki przypadek z tulipanami, miałem parę żółtych tulipanów wśród czerwonych. Ścinałem je tym samym nożem po sobie i po roku czasu z kilku żółtych zrobiło się kilkanaście.

Tomek-Warszawa
 Tytuł: Własne nasiona z kapusty głowiastej
PostNapisane: 24 sty 2010, o 14:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mam zamiar mieć swoje nasiona kapusty głowiastej. Co zrobić żeby kapusta głowiasta zakwitła i dala nasiona? Bo w pierwszym roku uprawy nie kwitnie.

adamlol
 Tytuł: Re: Własne nasiona z kapusty głowiastej
PostNapisane: 24 sty 2010, o 22:30 
500p
500p
trzeba zostawic na drugi rok , albo przejsc okres jarowizacji w jednym roku , ale to już będzie F2

Sunrise
PostNapisane: 7 lut 2010, o 13:45 
200p
200p

1 szt.
ARABELLA napisał(a):
Tomku wydaje mi się,że tak samo,jak z pietruszki tzn zostawiasz seler przez zimę,a na woisnę wypuszcza nać ,której nie obrywaj.Po jakimś czasie powinny pokazać się nasiona :)Poczekasz,az będą suche i wtedy możesz je zebrać :) Tak robię z pietruszką,koprem,porem,kwiatami ,a kiedyś z buraczkiem . Powodzenia

Arabello strasznie mnie zainteresowało takie pozyskiwanie nasion, głównie chodzi mi o warzywa, czyli zostawiam kilka roślinek na grządce, a na wiosnę wypuszczą kwiaty z nasionami? Kiedy te nasiona są już gotowe do zbioru (czyli jak kwiaty zaschną) to czy nie jest za późo aby je wysiać w bieżącym roku i czy trzeba je zaprawiać? Zbierałaś tak nasona wczesnych czy późnych odmian?

ARABELLA
PostNapisane: 7 lut 2010, o 13:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Sunrise zbierałam nasionka różnych odmian.Zazwyczaj z pietruszki,buraczka,kopru,kwiatów.
Na zimę zostawiałam tylko pietruchę,która wiosną wypuściła nać.Po jakimś czasie wyrosły z niej kwiatostany z nasionami,które zbierałam,jak były już suche.Można zebrać nie całkiem suche i potem samemu suszyć na słonku.
Nasiona buraczka,kopru i kwiatów zbierałam w tym samym roku tzn nie zostawia się ich na zimę.Na następny rok można je siać :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 35 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości