Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 59, 60, 61, 62, 63
Autor Wiadomość
toldi
 Tytuł: Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompostpadku moze to ć mby
PostNapisane: 25 lut 2018, o 16:18 
500p
500p

1 szt.
akacjowa napisał(a):
Jak myślicie ile czasu zejdzie aż rozłoży się taka ilość zrębków z drzewa lipowego ?
https://images82.fotosik.pl/1004/4e7691 ... 0c6gen.png[/img]

Jeżeli zostanie pozostawiona sama sobie a latem przeschnie to pewnie z 10 lat :wink: . Według laboratorium Zakładów Papierniczych w Świeciu 1m3 trocin kompostuje się z 3 kg mocznika do tego jakiś materiał zaszczepiony drobnoustrojami. W Twoim przypadku może to być szlam z rowu melioracyjnego lub gnojówka z jakiegoś zielska. Mocznik jest nawozem długo działającym ale do jego przekształcenia potrzebne są drobnoustroje, które najpierw tworzą węglan amonowy a w konsekwencji dalszych przemian również formę azotanowa. Należało by zadbać o zabezpieczenie podłoża przed przesiąkaniem. Sądzę, że po ok dwóch latach uda się uzyskać rozsądny do akceptacji stosunek C;N, pod warunkiem zachowania stalej wilgoci. Ale jeżeli użyć zrębków jako ściółki mogą być rozrzucone w stanie surowym z dodatkiem nawozu azotowego.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

dedert
 Tytuł: Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost
PostNapisane: 25 kwi 2018, o 10:19 
500p
500p

1 szt.
Moje dżdżownice Kalifornijskie przeżyły w kompostowniku Ecobat 800L. Wrzuciłem co prawda do środka worek jutowy z obornikiem końskim ale tam gdzie ich szukałem to narożnik kompostownika w rozłożonej papce trawy lub czegoś podobnego. Możliwe że w worku też są. Miałem tez na dworze osobną kolonię dżdżownic w kaście budowlanej ale zapomniałem o niej i przeleżała całą zimę na dworze. Oczywiście wiosną dorosłych dżdżownic nie znalazłem ani jednej ale za to setki małych dżdżowniczek. Widocznie jaja przetrwały. Z tego wynika że wyginięcie Kalifornijkom nie grozi

Wolfik
PostNapisane: 28 kwi 2018, o 09:10 
200p
200p

1 szt.
Witam serdecznie.
mam takie od razu bezpośrednie za pytanko - ma ktoś z was za dużo dżdżownic bo mnie się przez tą zimę straciły? Po prostu zmieniłem lokalizację starego kompostownika i nie zaizolowałem siatką od spodu (czasu nie miałem) i coś chyba je zeżarło.
Nie dla mnie. Chciałem posłać większą partię dla ośrodka ratującego jeże i inne dzikie zwierzaki.
Jeśli ktoś z was chętny to zapraszam na private ;:7

nizinsky74
 Tytuł: Padalec w kompostowniku
PostNapisane: 17 cze 2018, o 19:54 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Właśnie zauważyłem dziś że w moim kompostowniku jest padalaec. Czy to znaczy że już po moich dżownicach?

kaLo
 Tytuł: Re: Padalec w kompostowniku
PostNapisane: 17 cze 2018, o 22:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Pewnie wszystkich nie przejadł a równie dobrze wcina nagie slimaki więc jest b. pożyteczny.

nizinsky74
 Tytuł: Re: Padalec w kompostowniku
PostNapisane: 18 cze 2018, o 06:16 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
A co jak będzie tam codziennie się biesiadował?

akacjowa
PostNapisane: 28 lip 2018, o 10:00 
200p
200p

1 szt.
Parę postów u góry wkleiłam link do zdjęcia z wielką stertą zrębków drzewnych i pytałam kiedy to się rozłoży. Otóż, zgłaszam , że juz się rozłożyło i jest to brązowy kompost. Ale mam zagwozdkę, czy można sadzić na tym kompoście jadalne rośliny? Te kompost (zrębki) to gałęzie z wielkiej lipy która rosła przy szosie. Nie wiem , czy w tych gałęziach nie skumulowały się jakieś toksyny/ zanieczyszczenia z drogi. I czy jeśli posadzę w tym np agrest, to czy on z tego kompostu nie wyciągnie ołowiu, czy jakichś szkodliwych substancji. To było potężne drzewo i rosło wiele lat przy drodze. Jak myślicie , czy bezpiecznie jest na tym sadzić, czy lepiej przeznaczyć ten kompost pod rośliny ozdobne ?

WAKWAK
PostNapisane: 30 lip 2018, o 10:17 
100p
100p

1 szt.
Ja bym przeznaczył go na rośliny ozdobne. Po co się potem zastanawiać, czy agrest ma ołów, czy nie ma... Ale bardzo mnie intryguje, jak udało się Tobie tak szybko zamienić zrębki w kompost?

akacjowa
PostNapisane: 30 lip 2018, o 21:44 
200p
200p

1 szt.
Polewałam to rozcieńczonymi odchodami kurzymi. No i kury nad tym pracowały , żeby był przemieszany. Rozwaliły to prawie na pół ogrodu.

newrom
PostNapisane: 30 lip 2018, o 22:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Czyli klasyka do rozkładania celulozy potrzebny jest azot. Ja niedawno kupiłem opakowanie jakichś grzybów które mają rozkładać również świeżo ścięte pnie i zrębki, ale żywcem nie mam kiedy się za to wziąć :(

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 878 ]  Idź do strony nr...        1 ... 59, 60, 61, 62, 63

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Exabot [Bot] i 17 gości