Piwniczka ziemna - nasadzenia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Agnieś
1000p
1000p
Posty: 1243
Od: 7 lut 2008, o 19:14
Lokalizacja: na północ od Rzeszowa

Piwniczka ziemna - nasadzenia

Post »

Chiałałbym ciekawie zaaranżować piwniczkę ziemną i proszę o pomoc.
Piwniczka jest dopiero co obsypana ziemią i nie chcę żeby zarosła trawą.

Na razie mam dwie koncepcje:
1. obsadzić różnymi odmianami trzmieliny i niskimi jałowcami

2. Coś w stylu skalniaka. Wapienne kamienie i trochę górskiej roślinności.

Proszę o podpowiedź jakie gatunki dobrze trzymają ziemię aby się nie obsuwała. Będę wdzięczna również za zamieszczenie zdjęć.

I jescze jedno: teren nasłoneczniony, wejście do piwniczki od strony północnej.

pozdrawiam,
Agnieszka
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Pięknie by wygladała porośnięta blado różową różą okrywową NOZOMI.
Krzaczki rosną na wysokość tylko 30 cm.Pędy ok.40cm
Dobrze trzymają ziemię.
Kwiatki są malutkie.Wygląda to cudownie.
Niestety, jest to impreza bardzo droga :oops:
ALYS
Lepiej późno niż wcale
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Myślę,że skalniaki to świetny pomysł .Szybko się rozrastają, mocno trzymają ziemię i do tego pięknie można je komponować. :)
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Jak masz dużo czasu to daj skalniaki, a jak chcesz mieć bezobsługowo to posadź jałowce Wiltoni, procumbens, Blue Carpet itp.

Skalniaki kiepsko trzymają ziemię i co jakieś dwa lata trzeba je sadzić od nowa.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

AurorA pisze:Jak masz dużo czasu to daj skalniaki, a jak chcesz mieć bezobsługowo to posadź jałowce Wiltoni, procumbens, Blue Carpet itp.

Skalniaki kiepsko trzymają ziemię i co jakieś dwa lata trzeba je sadzić od nowa.
Pierwszy raz słyszę,że skalniaki kiepsko trzymają ziemię i do tego trzeba je sadzić od nowa...Ja swój skalniak zbudowałam bez odrobiny zaprawy, układałam kamienie wprost na górce ziemi.Teraz, po 2,5 roku chciałam niektóre usunąć - trzeba było podważać łomem i to wcale nie dlatego ,ze je ziemia oblepiła. Kłębowisko drobnych korzeni roślin skalnych utworzyło coś w rodzaju filcu, który tak mocno je trzymał. Na przydomowym skalniaku - założonym ok. 10 lat temu , nie dosadzałam od tamtej pory żadnej rosliny, więc nie rozumiem , dlaczego "trzeba je sadzić od nowa"?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Oczywiście że zrobić skalniak. Podnóże skarpy piwnicy można obramować niskim suchym murkiem, zabezpieczy to przed wymywaniem ziemi, a następnie na skarpie poukładać kamienie, wkopując je na 1/3 w podłoże, tworząc z nich tarasowe półki. Nie musi być ich cała masa, tych kamieni, mogą być te półki porozkładane na całej powierzchni skarpy, i nie koniecznie przylegając jedna do drugiej, mogą być między tymi tarasami poukładane większe kamienie, coś takiego na przykład

Obrazek
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Pola42 pisze: nie rozumiem , dlaczego "trzeba je sadzić od nowa"?
rośliny skalne bardzo szybko się rozrastają gdy maja wolną przestrzeń, ale ich żywot jest krótki - ładne rośliny są tylko na obrzeżach a serce kępy zamiera dlatego aby prezentowały się ładnie należy stosunkowo często sadzić na nowo (usuwamy martwe serce i wsadzamy w to miejsce młode sadzonki z obrzeży kępy) utrzymanie skalniaka z szybko rosnącymi gatunkami typu rozchodniki, tymianki, mcierzanki, goździki, rojniki czy floksy szydlaste jest bardzo pracochłonne

Nie mów że skalniaki dobrze trzymają ziemię bo korzenią się one bardzo płytko mogąc spajać tylko cienką wierzchnią warstwę
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
Agnieś
1000p
1000p
Posty: 1243
Od: 7 lut 2008, o 19:14
Lokalizacja: na północ od Rzeszowa

Post »

Bardzo dziękuję za sugestie. Powoli rodzi się koncepcja skalniaka. Jak będą widoczne efekty, to zamieszczę kilka fotek.

Agnieszka
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Trzeba także wziąć pod uwagę ciężar układanych kamieni, roślin i wytrzymalość konstrukcji stropu. Możliwe, że na zimę trzeba będzie dodatkowo przykryć słomą czy liśćmi i obsypać ziemią. Czy strop piwniczki wytrzyma to obciążenie?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Pauli
200p
200p
Posty: 232
Od: 4 lut 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Ja również zachęcam do budowy skalniaka. Sama byłam ostatnio w takiej sytuacji. Miałam piwniczkę ziemną obsadzoną najprawdopodobniej cyprysikiem. Od strony ogrodu nie wyglądało to ciekawie, chyba zachorował i niszczał w oczach. Poza tym chciałam to miejsce jakoś uatrakcyjnić i właśnie dziś zakończyła się budowa skalniaka z dość dużą kaskadą. Pozostaje teraz wybrać roślinki i cieszyć się widokiem bo zmiana jest kolosalna. Jak skalniak będzie gotowy wstawię fotki.

Pozdrawiam
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Pauli pisze: Poza tym chciałam to miejsce jakoś uatrakcyjnić i właśnie dziś zakończyła się budowa skalniaka z dość dużą kaskadą. Pozostaje teraz wybrać roślinki i cieszyć się widokiem bo zmiana jest kolosalna. Jak skalniak będzie gotowy wstawię fotki.
Fotki możesz wstawiać już teraz, będziemy obserwowali zmiany wyglądu piwniczki. Jak wyglądała wcześniej i po skalniakowo kaskadowym "liftingu" :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Pauli
200p
200p
Posty: 232
Od: 4 lut 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Proszę tylko o wyrozumiałość :)
Kaskada jeszcze nie jest obsadzona roślinkami i jakość zdjęć też nie jest najlepsza. Poprawię się :)
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie, także i krytykę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Wygląda rzeczywiście ciekawie. Może mała sugestia, te wolne przestrzenie wysyp drobnym kamiennym grysem np. Serycytowym, o frakcji od 0 do 8 mm. Zapobiegnie to wysychaniu podłoża i uchroni przed chwastami, poza tym wygląda to bardziej naturalnie. Np. coś takiego

Obrazek

To skalniak z kaskadą mego projektu, w ogrodzie Goni@k
Drugą sprawą są kamienie, osobiście bardziej bym je wkopał w podłoże, tak ok 1/3 ich wysokości zagłębił bym w gruncie, będzie to wyglądało bardziej naturalnie, tak jak w naturze tzw. wychodne, tzn. fragmenty naturalnej skały wychodzącej z podłoża.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”