Chwasty.Zarośnięta, nieużytkowana działka

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paryska
1000p
1000p
Posty: 1118
Od: 20 lip 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Chwasty.Zarośnięta, nieużytkowana działka

Post »

[*]Podpowiedzcie mi prosze czy ma sens wyrywanie chwastów z działki, na której dopiero za rok będzie zakładany ogród?
Za każdym razem jak jesteśmy na działce (budowa) bez opamiętania wyrywam zielsko, ręce wieczorem bolą jak cholera, a mój mąż za każdym razem pyta-czy to ma sens........no właśnie czy to ma sens, przecież za rok tzn na wiosne humus z pod fndamentów będzie rozsypany na całą działkę i przykryje te chwasty?
Tyle, że chwaścior przebije sie przez warstwe humusu tak? to czy lepiej go wyrwać teraz czy darować sobie tej walki?
Pomóżcie bo mam dylemat, aha nie za bardzo jestem za używaniem środków chwastobójczych....
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

Generalnie w chwili obecnej mozolne wyrywanie bedzie miało taki skutek że z czasem chwastów bedzie mniej lecz jest to przysłowiowa walka z wiatrakami. Powiem jak ja bym do tej sytuacji podszedł. A mianowicie teraz do konca sezonu chwasty kosić możliwie kròtko żeby nawet te szybko rosnące nie zdążyły zakwitnąć a tym bardziej się rozsiać. A na wiosnę jak już wzejdą niestety ale zpsikać je np raundapem, po przeschnięciu przekopać ( ewentualnie przeorać jeśli to duży teren i w okolicy ktoś ma sprzęt ) i dopiero wtedy rozrzucić ziemię. Zdecydowanie nie polecam rozsypywania ziemi bezpośrednio na chwasty bo jak piszesz humus jeszcze je wzmocni i dopiero bedzie problem. Jeśli chcesz koniecznie unikać chemii to mozna ją z mojego planu wykluczyć.
Awatar użytkownika
paryska
1000p
1000p
Posty: 1118
Od: 20 lip 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dzięki wielkie za podpowiedź, rada bardzo logiczna i tak chyba zrobie acz kolwiek jak jestem na działce to nie moge sie oprzeć wyrwaniu to tu to tam, a i o chemi zaczęłam myśleć, za domem perz rozwija sie w tak szybkim tępie, a tego dziadostwa rękami chyba nie uda mi się wytępić, pozdrawiam
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

Zdecydowanie ręczna walka z perzem na sporej powierzchni to katorżnicza robota a chemia tak naprawde nie jest aż tak destrukcyjna dla gleby. No oczywiście w rozsądnych ilościach 8)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

I radziłbym z perzem walczyc chemicznie niezwłocznie, bo z rabatek czy warzyw łatwo go będzie wyplenić chemią, ale z trawnika już może się nie dać. Użyj coś na jednoliścienne(Gallant, Fusilade) lub totalny Roundup(czy inny glifosat; stosunkowo bezpieczny, bo rozkłda się po zetknięciu z glebą).
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Dyzio_tar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 cze 2008, o 07:55
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Wiem ze temat rzeka i poruszany był wielokrotnie u mnie jednak pytanie jest bardzo konkretne. Na trawniku pojawiło mi się ostatnio troszkę chwastów nie było by to może strasznym problemem ale u mnie chwasty pojawiły się głownie w okolicy krzewów ozdobnych tui i Conica i mam problem. Przeglądałem ofertę nawozów do trawników na chwasty i wybór jest dość duży jednak nie zaleca się ich stosowania w pobliżu krzewów. Stąd moje pytanie jakie produkty sprawdzone przez was polecacie w takich przypadkach. Może znacie jakieś domowe wypróbowane sposoby na chwasty w okolicy krzewów dziękuje za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam wszystkich zapracowanych w ogrodach.
Dyzio
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Dyzio_tar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 cze 2008, o 07:55
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Dziękuję z podpowiedzi ale nadal nie dokopałem się o odpowiedzi na moje pytanie jakimi sposobami zwalczyć chwasty w bezpośrednim kontakcie z krzewami oprócz wyrywania ręcznie ciągle odrastających chwastów.
Pozdrawiam
Dyzio
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Oj, DYZIO , nie chce Ci się czytać. Żeby utrzymać ogród w jako takim porządku trzeba się niestety ,czasami narobić.

Bezpośrednio przy innej roślinie rosnący chwast można usunąć na dwa sposoby. Pierwszy , jak najbardziej zalecany i polecany i najbardziej ekologiczny, to po prostu usunięcie go ręcznie w czasie plewienia.

Drugi sposób, już mniej zalecany, a nawet niezbyt polecany , no i niezbyt ekologiczny, to za pomocą pędzelka ( do farbek szkolnych), naniesienie ( bardzo ostrożnie, by nie uronić najmniejszej kropli) na listki chwastu ( 2-3 listki ,najlepiej dopiero co wyrośnięte) środka chwastobójczego ( poczynając od starane, chwastoksu , do randapu) , najlepiej bez rozcieńczenia.

I jeden i drugi sposób jest pracochłonny i wymagający cierpliwości.

Drugi sposób usunięcia chwastu jest , niestety konieczny i skuteczny gdy chcemy osunąć chwasty rozprzestrzeniające się za pomocą podziemnych rozłogów, jak np: perz, oset,skrzyp, jeżyny, czy mozgawa.

Zwykłe chwasty jednoroczne najlepiej usunąć ręcznie, następnie wokół rośliny pozostawić krąg ziemi bez trawy,czy chwastu i ściółkować go ( ściętą trawą lub korą.)
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

Ja zawsze używam popularnego Chwastox.
Z droższych środków to najlepszy jest Starane.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

A na jakie chwasty stosuje się Chwastoks i Starane? Wstyd się przyznać, ale jakoś do tej pory umknęły mojej uwadze. Najczęściej stosuję motykę, a w wyjątkowych sytuacjach Roundap i Fusilade.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

esder
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 lip 2009, o 22:18
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post »

co do środka to polecam Aminopielik D450SL, niszczy tylko chwasty, trawy i reszty nie naruszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”