Co urośnie w kiepskiej glebie?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Ineczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 11 maja 2008, o 08:32
Lokalizacja: Warszawa

Post »

dziękuję za odpowiedź, zapomniałam dodać, że rośnie tam kilka modrzewii, a z tego co czytam na Forum, to z nich niezłe 'pijaczki' :shock: jeśli chodzi o wodę. Czy to prawda, że wyjątkowo pozbawiają one glebę z wody (gleby i tak suchej na mojej działce), więc trzeba rośliny tam rosnące wyjątkowo nawadniać?
pozdrawiam serdecznie

Inka
FilipZLW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 kwie 2009, o 22:47

Post »

Wydaje mi się, że gleba piaszczysta słabo trzyma wilgoć, łatwo "przepuszcza" wodę, więc te młodsze roślinki będzie trzeba podlewać, bo kto widział podlewać taka wielka sosnę albo modrzewia<hehe>
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Uwierz że twoja ziemia to rarytas... u mnie jest typowa bielica :) od 5 do max 10 cm ziemi i do tego bardzo słabej :) poziom wody gruntowej to od 3 do 4 metrów :) przy takiej ziemi jak ty to bym sadził wszystko bez problemu:) tylko często bym podlewał młode rośliny a potem już zostawiał je samemu sobie podsypując od czasu do czasu jakimś nawozem lub obornikiem :)
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ineczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 11 maja 2008, o 08:32
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Hehe:) Filip, mówiąc specjalne nawadnianie, miałam na myśli podlewanie moich roślinek, bo modrzewie radzą sobie doskonale :lol:

Hermanvip, wiesz, punkt widzenia zależy od tego co się ma we własnym ogródku, a co się widzi na zdjęciach u niektórych użytkowników tego Forum. Zdaję sobie sprawę, że trzeba włóżyć w taki ogród mnóstwo pracy, ale i tak im wściekle zazdroszczę :mrgreen:
Od kilku dni nie robię nic innego, tylko czytam o nawożeniu, założeniu kompostu z prawdziwego zdarzenia (ten, który był do tej pory rodzice traktowali trochę po macoszemu). Myślimy też z mężem o specjalnym systemie nawadniającym. Jako że działka jest kawałek od Warszawy. Zastanawiam się tylko, skąd wziąć gliniastą ziemię, w celu ulepszenia gleby, by nie była tak przepuszczalna. Czy to się kupuje? :?: hmmmm.....
Jestem całkiem początkującą ogrodniczką i jeszcze laikiem w wielu tematach związanych z ogrodem, ale mój zapał sięga chmur :D Może i moja ziemia należy do bielicowych, tylko jeszcze o tym nie wiem? Puk, puk, w niemalowane :D

A sadzić oczywiście mam zamiar, mama uwielbia malwy, więc je dla niej posadzę :) No i chyba odwiodę ją od pomysłu sadzenia róż, które tak uwielbia. Przynajmniej, dopóki ziemia nie będzie bardziej żyzna, bo czytałam gdzieś, że róże mają 'gwiazdorskie wymagania' glebowe. Posadzę trochę powojników (tangucki), pięciorniki, sasanki, rozchodnik, złocień trójbarwny, maki i sasanki. I aksamitka :) Część jeszcze w tym sezonie, jeśli uda mi się przygotować glebę.
Dziękuję za odpowiedzi! :D
pozdrawiam serdecznie

Inka
Tamara
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 mar 2009, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Co urośnie w kiepskiej glebie?

Post »

ja właśnie ten sam temat mam i poniekąd problem. Sporo piasku, woda wsiąka i przelatuje jak przez sitko...
radzi sobie bez, radzą sobie podlewane i podsypane szyszkami hosty, radzą sobie nawet piwonie, chociaż pąki zdarza się, że zasychają....
żurawki radzą sobie doskonale, wrzosy, wrzośce, lawenda i nawłoć.

Reszta jest pod specjalnym nadzorem....
koniec ogrodu jest jak koniec świata
Awatar użytkownika
PiotrS
100p
100p
Posty: 102
Od: 11 paź 2011, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Co urośnie w kiepskiej glebie?

Post »

Zbyt lekka ziemia? zbyt przepuszczalna? to zróbmy wymiankę :heja chętnie oddam z tonę gliny tak ciężkiej że do kopania głębszego dołka nie wiadomo co brać szpadel czy kilof hehe a tak poważniej raczej gliny nikt nie sprzedaje-kupuje by poprawić strukturę zbyt lekką, pozostaje chyba stosować odpowiednie nawozy: obornik, kompost, nawozy zielone i z czasem struktura się poprawia :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Co urośnie w kiepskiej glebie?

Post »

Jako nawóz zielony możesz wykorzystać skoszoną trawę.
Tamara
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 mar 2009, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Co urośnie w kiepskiej glebie?

Post »

trawy mam u siebie jakby na lekarstwo - tylko środkiem niewielki pas.
Ale pomysł sam w sobie godny rozważenia: i tak ją koszę, i tak gdzieś wysypuję.
Może rzeczywiście może pomóc na moją piaszczystą ziemię :)

Bardzo dziękuję za podpowiedzi!
koniec ogrodu jest jak koniec świata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”