Krzew - jaki posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Krzew - jaki posadzić?

Post »

Mam dylemat :(
Nie mogę się zdecydować, który z krzewów wybrać do posadzenia przy tarasie, a właściwie tuż przy schodkach na ten taras prowadzących. Strona jest pięknie wystawiona na zachód, po lewej stronie schodów chcę posadzić małe drzewko owocowe, a po prawej stronie schodów (żeby nie było zbyt symetrycznie) jakiś krzew. Czyli po obu stronach schodów mam miejsce dla roślin, które niby nie będą się stykać, ale powinny się w jakiś sposób dopełniać.

Chciałabym, żeby to był krzew liściasty, swojski, piękny i praktyczny, to znaczy taki, który nie wymarznie po pierwszej zimie i będzie dawał dużo przyjemności z - pokroju, liści, widoku i zapachu kwiatów, chętnie jadalnych owoców, jeśli nie dla mnie, to chociaż dla ptaków.

To "drzewko" na lewą stronę schodków to tez może być krzew. W grę wchodzi dereń jadalny, czeremcha, głóg, świdośliwa, jakaś wiśnia albo ałycza z purpurowymi liśćmi, albo sama już nie wiem co. Raczej nie jabłonka czy gruszka, a na pewno nie morelki itp. Pyszne, ale za delikatne. Równie piękne, choć nieco mniej praktyczne są pięciorniki, ogniki, krzewuszki, porzeczki krwiste, różne jaśminowce, małe lilaki i żylistki, aż szkoda, że nie dają się zjeść :)

A więc miotam się wybierając nie za duże drzewko i krzew do kompletu, kto mi pomoże i doradzi? Wiem, że muszę wybrać sama, już odrzuciłam leszczynę (lubią ją kleszcze), wszystkie cieniolubne hortensje, mahonie, oczary i jagody kamczackie (będą w innym miejscu, pod drzewami), lilak i kalina już rosną ładnych kilka metrów dalej, a w drugą stronę patrząc róża pomarszczona i kilka pigwowców. A przy wejściu na taras, w popołudniowym słońcu - pusto. Do tej pory rosły tu werbeny, ale aż się prosi posadzić coś większego. Ale co???
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Jeśli wejście na taras nie jest zbyt wysokie to nie wykluczaj hortensji drzewiastej. Ona ma dość cienkie pędy które pod ciężarem ogromnych białych kwiatostanów ładnie będzie się opierać o schody zmiękczając ich kanciastość.
Z drugiej strony posadź wierzbę mandzurską. Jako przeciwwagę do miękości linii hotensji. Nawet jak nie będą kwitnąć to z jednej strony piękne, dość duże jasnozielone liście z drugiej powyginane żółte pędy i drobne o zupełnie innej kolorystyce liście.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Ja widzę magnolię.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Ma jedną wadę, wyrasta w szerokie drzewko, kwitnie bardzo wcześnie i dość krótko.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Dzięki za sugestie. Od razu dopowiadam, że magnolia już jest. Domek ma taras jakby wycięty ze swojego prostokątnego obrysu, na przedłużeniu linii tarasu, na tle ściany patrząc w lewo od schodków jest magnolia, a ciut dalej róża i prostopadle pigwowce. Tyle, że magnolia ma raptem rok w ziemi i ok. metra, więc nie za bardzo ją widać :lol:

Oj, chyba muszę zabrać się za porządkowanie zdjęć i pokazać co mam i jak strasznie małe to-to wyrosło. Ale z drugiej strony w zimie i tak niewiele rośnie, więc i kompleks niższości względem długoletnich ogrodowiczów - mniejszy :)

Znalazłam jeszcze wiśnię kosmatą, fajnie wygląda, ale ani nasion, ani sadzonek nie można zdobyć. A hortensje ogrodowe są troszkę za delikatne, boję się, że jak tam nie mieszkam na stałe, to mogą mieć kłopoty i z głodnymi zwierzątkami i z ostrym klimatem. Można zabezpieczać, ale to roślina dla nieco bardziej doświadczonych, ja dopiero raczkuję :roll:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Hortensja drzewkowata powinna być co roku cięta na wysokość 20-25 cm. Dlatego zabezpieczeniem dla niej jest zwykłe okopcowanie jak róże. Jak reszta, która będzie wystawała ponad kopiec to i tak bez znaczenia bo ją obetniesz. Kopczyki zrobisz w tym czasie różom i hortensji, a potem sobie wyjedziesz na całą zimę. Wierzba ci raczej nie przemarznie.

A swoja drogą pokaż choć tak w zarysie łatwiej będzie sobie wyobrazić w razie potrzeby resztę.
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Ja posadziłam sobie przed tarasem glicynię, bo nie wyobrażam sobie picia w lecie kompociku na świeżym powietrzu bez widoku jej przecudnych kwiatów. ;:2
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Migdałek, tawuła nibywierzbolistna :)
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Może ta stronka pomoże Ci Nalewko w podjęciu decyzji. :roll: :wink: :D
http://www.krzewy.pl/fotokatalog.htm
Godny uwagi jest moim zdaniem perukowiec podolski Royal Purple(czerwonolistny).
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Dereń biały Elegantissima - bardzo mi sie podoba, można go zestawić z jakims innym, kontrastującym.
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A może jałowiec płożący albo sabiński. Jałowce są takie piękne, ale który z nich ma jadalne owoce ? Owoce, czyli szyszko-jagody, czy jak to się nazywa, takie do ususzenia i dodawania do potraw.

Miały być krzewy liściaste, ale iglaki są też cudne, a na razie mam tylko jeden, jakiś szczepiony i strzyżony w kulkę, - jakoś rośnie, dziwne. Może nie jest najbardziej swojsko-wiejski, ale prezentom "nie zagląda się w zęby", jak temu darowanemu koniowi :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Teresa910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 mar 2008, o 15:13
Lokalizacja: Gdańsk

Jakie posadzić krzewy ozdobne?

Post »

Proszę o radę, co posadzić przed żywopłotem z cyprysików kolumnowych - brakuje mi tam kolorów
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Róże parkowe jako 2-gi rząd i płożące, jako wykończenie rabaty :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”