szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Koziouek
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 kwie 2019, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Może ktoś z forumowiczów ma jakiś pomysł, czym można by szybko i skutecznie zasłonić lukę widoczną na zdjęciu poniżej?

Obrazek

Najważniejsze dla mnie, żeby rośliny wsadzone w tym miejscu szybko urosły i osiągnęły te 1,5 do 2 metrów wysokości. Oczywiście rozważałem zakupienie kratownicy z drewna i puszczenie po niej pnączy - to byłoby szybkie - ale może jakaś roślina da podobny efekt bez żadnej dodatkowej konstrukcji? Wywarł na mnie wrażenie miskant cukrowy, ale to jednak trawa i zwiędłe liście trzeba po zimie przyciąć, a potem czekać, aż odrosną nowe - niezupełnie mi się to uśmiecha, ponieważ przez pewien czas teren byłby niezasłonięty. Tak więc, ciekaw jestem Waszych propozycji :)
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Jeśli nie chcesz iglaków, możesz posadzić buki. Rosną dość szybko, na zimę nie gubią liści -będzie beżowo-brązowa zasłona.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Koziouek
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 kwie 2019, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Tak, iglaków raczej nie chcę. Wszyscy ludzie wokół, jak budują dom, kupują sobie już duże tuje i wkopują gęsto obok siebie, ale ten widok jest już tak powszechny, że nudny. Zwłaszcza na taki krótki odcinek (może 1,5 metra) nie chcę robić bariery z iglaków, bo to by moim zdaniem dziwnie wyglądało. Ale jak zobaczyłem sobie w necie sadzonki buka...

Obrazek

...to zastanowiłem się, ile by tego trzeba posadzić i jak gęsto, żeby w miarę szybko uzyskać skuteczną zasłonę? Widzę tu taki problem, że to jest jakby "normalne" drzewko, które na dole ma mały, chudy "badylek", a dopiero wyżej nieco listków. Więc musiałoby tego rosnąć naprawdę dużo, żeby zrobić "kurtynę". Mam dobre doświadczenie z mozgą trzcinowatą, bo kupiłem pojedynczą sadzonkę jeszcze w tym roku, a już powstała na tyle duża kępa, że dorosły człowiek na leżąco by się za nią schował. Może nawet na klęcząco. A to jedna sadzonka! No ale to trawa, która jednak więdnie na zimę i potem powoli odrasta, a to mi nie pasuje w tym drugim miejscu. Poza tym, chodzi mi o coś nieco wyższego, tak z dwa razy wyższego, prawdę mówiąc.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Polecam tu doczytać. Są zdjęcia. Bukowy żywopłot wygląda wg mnie świetnie.
viewtopic.php?f=33&t=12030&start=42
Koziouek
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 kwie 2019, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Zgadzam się, "urośnięty" wygląda świetnie. Ale jak spojrzeć na to zdjęcie, które tam dyskutant zamieścił...

Obrazek

...to rodzi się we mnie pytanie, kiedy on za tym zdoła się schować? Ale nie wiem, ja się nie znam, być może to rozrasta się istotnie bardzo szybko.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Nic nie urośnie "w oczach". Buk rośie szybko, grab szybciej, ale gubi liście na zimę. Jeśli chcesz już mieć zasłonę, możesz kupić duże drzewka, ale nie będzie to zasłona od dołu. Ponieważ nie chcesz czekać, pomyśl nad jakąś kratą i pnączem. Bluszcz jest zimozielony, można kupić gotowe ściany na kracie, ale on woli cień. Chyba najszybciej rośnie rdest Auberta, w zimie plątanina pędów też przysłoni widok.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Koziouek
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 kwie 2019, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Emilia pisze:Nic nie urośnie "w oczach".
No, powiem szczerze, że jak wsadziłem kiedyś chmiel, to byłem pod wrażeniem jego tempa wzrostu, a już następnej wiosny wybił wszędzie w promieniu kilkunastu metrów, ale chmiel jest nieciekawy.
Emilia pisze:Ponieważ nie chcesz czekać, pomyśl nad jakąś kratą i pnączem. Bluszcz jest zimozielony, można kupić gotowe ściany na kracie, ale on woli cień. Chyba najszybciej rośnie rdest Auberta, w zimie plątanina pędów też przysłoni widok.
Czytając opis, mam wrażenie, że ta roślina faktycznie zapowiada się dobrze :) Oczywiście wymaga jakiejś podpory i tutaj pytanie: czy takie drewniane kratownice są sprzedawane w jakichś częściach, które można wrzucić do bagażnika samochodu? Czy też zawsze to jest jednolita konstrukcja i trzeba płacić za jej transport? Pytam, bo nie mam doświadczenia z takimi rzeczami. Ostatnio jak kupowałem ławkę ogrodową, to była w częściach, ale nie wiem, czy to dotyczy też takich rusztowań dla roślin?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Jaśminowiec by się tam nadał ale jego czasami atakują mszyce.
Miskant olbrzymi byłby bardzo ciekawy,ja chyba jego bym wybrał bo jest bezobsługowy i mało kto go ma to będzie oryginalnie.
Pewnie miskant zarośnie to szybciej niż jakieś pnącze.
Koziouek
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 kwie 2019, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Ogrodnik88 pisze: Pewnie miskant zarośnie to szybciej niż jakieś pnącze.
Też o tym myślałem, ale to chyba usycha na zimę, a wiosną trzeba wyciąć stare łodygi (to mniejszy problem) i czekać, aż nowe urosną (to większy problem)? Moje doświadczenie z trawami ozdobnymi jest takie, że zawsze mam duże wątpliwości, czy one w ogóle przeżyły zimę, bo wokół już "normalna" trawa na trawniku rośnie, a te duże, ozdobne, jeszcze nie chcą się pokazać. A jak coś wyrasta w miejscu zeszłorocznej kępy, to bardzo często są to chwasty, zamiast tej trawy, co powinna być. Chociaż może tak jest tylko u mnie, nie wiem, czy inni sąsiedzi w okolicy też mają takie problemy z tego rodzaju roślinami.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Z zimozielonych to masz trzmielinę. Duża,zielona,ladnie się formuje.

Lub laurowiśnię,ale ta ze wzrosten jest umiarkowana. Za to piękna.

Ewentualnie bukszpan,ale tu zn?w problem z gasiennicą.
Koziouek
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 kwie 2019, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Skoro już padło kilka propozycji odnośnie tej luki, to może zapytam o Wasze propozycje na inne miejsce:

Obrazek

To gruzowisko powstało, o ile pamiętam, dawno temu, żeby wzmocnić dolną część siatki ogrodzeniowej - nie dało się zagłębić siatki w gruncie (bo nie ma tam gruntu, tylko beton), więc nasypano tę stertę cegieł i kamieni, żeby psy nie mogły przeczołgać się pod siatką. Nie ja to "cudo" stworzyłem, takie zastałem. Ale myślę sobie, że można by zasypać to piaskiem albo ziemią i coś na tym posadzić. Kłopot w tym, że miejsce jest zacienione, no i roślina, która by na tym rosła, nie miałaby dostępu do jakichś wód gruntowych, bo jak mówiłem, pod spodem są tylko kamienie i beton ("zaleta" jest taka, że akurat tam nawet chwasty nie chcą wyrastać).
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Koziouek, pergole sprzedają w elementach, ale boczne ściany mają na ogół conajmniej 2m wysokości.
Na to gruzowisko na pewno posadziłabym bluszcz, winobluszcz pięciolistkowy albo trójklapowy, winorośl pachnącą.Wystarczy wyjąć trochę gruzu, zrobić dołek, nasypać ziemi i wsadzić roślinę. Rośliny sobie poradzą, jeśli dostaną trochę wody. Można też w ten sposób posadzić np. trzmieliny płożące.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: szybkie wypełnienie / zasłonięcie luki

Post »

Tak mi luźno przyszło do głowy... a może by "ogarnąć" to gruzowisko, żeby wyglądało ciut estetyczniej i zamiast walczyć z terenem, wykorzystać go i zrobić np. skalniak dla roślin, które lubią kamienisty, suchy teren...?
Taki rozchodnik to ja np. zastałam na działce po kilku latach zachwaszczenia i zaniedbania całkowitego. Wyrósł na murku, na mniej więcej dwóch garściach ziemi przyniesionej przez mrówki w celu zrobienia sobie tam mrowiska. Skubany chyba jest nie do zdarcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”