Rośliny na miejsce cieniste

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Mam tojeść ale niewiele, nasiona omiegu, rudbekii czekają. Jakby zrobić taką rabatę jak piszesz Agnesko to musiałabym wyciąć trochę bergenii. Niedługo w lidlu mają być hosty. Na działce mam żurawki, jakieś małe ale są..tyle, że one znikną w owej kapuście :? Teraz tak sobie myślę, że jakbym tak skutecznie nie walczyła z dwukolorowym podagrycznikiem to by mi się przydał. Nadal jak patrzę na te rośliny to brakuje mi tyłu, wysokiego tyłu. Oby języczki z nasion mi wyrosły. Może tojady by się tu zdały. Mogłoby mi pasować bo nikt by mi łapy do tojadów z drogi nie wyciągnął. Dorzucić mogę wiązówki, krwawnicę i jak urośnie, to rutewkę. Jezówka chyba też by się nadała.
Obym miała odwagę ;:130
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Albo możesz zrobić nasadzenia po przeciwnej stronie - od płotu - a przestrzeń przy domu zostawić z tymi kamykami bez żadnych roślin albo wyłożyć jakimiś płytami chodnikowymi itd.
Będą miały wtedy więcej światła i nie będą zalewane wodą z dachu.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

kama_80 pisze: Może tojady by się tu zdały. Mogłoby mi pasować bo nikt by mi łapy do tojadów z drogi nie wyciągnął.
A ja się przyznam że po tajada łapę bym wyciągnęła... :;230 . Mam niebieskiego a inne także bardzo mi się podobają, tak więc uważaj. ;:oj Pozdrawiam serdecznie. ;:168
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

No ale może byś go Zeniu chociaż nie zjadła ;:306 a tego najbardziej się boję.

Agnesko na rewolucję ze zmianą strony kwietnej się nie targnę. Zauważyłam u siebie, że mam fazy na różne części ogrodu. Widzę, że sąsiedzi mają zadbane z każdej strony a ja jak nie wyczuję czego chcę to mogę i rok chodzić koło jakiegoś zakątka i go nie ruszać. Tak to właśnie jest z tą rabatą. Wizji nie miałam.
Zasmuciło mnie że omieg w tym roku to jedynie z sadzonki ma szansę zakwitnąć. Muszę też patrzeć by kwiaty choć trochę rożniły mi się od koloru budynku. Okiennice mam ciemno niebieskie
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

A ja z kolei robiłabym rewolucję co roku ;:14
Ciągle mam nowe koncepcje nasadzeń, które chcę wcielać w życie.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Z tą rabatą najbardziej nie podoba mi się to proste cięcie. Ogród widzę jako falista linia, tu coś szerzej a tam wyżej. Coś jak u Ciebie Agnesko. Znalazłam inne zdjęcie "gleby" w tym miejscu.

Obrazek

Może jakąś półfalę obłożoną kamieniami by mi się tam udało zrobić. Coraz bardziej myślę o jakiś mniejszych krzewinkach, te trzmieliny veriegata itp tyle, że bronię się przed sadzeniem roślin które nie kwitną, nie owocują..takich po nic.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Trzmieliny u mnie dobrze rosną w półcienistym miejscu.
Jeśli chodzi o coś ładnie kwitnącego, znoszącego półcień i na dodatek jeszcze z owocami - to może pigwowiec?
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Zgniewałam się i wyrwałam większość bergenii. Trudne nie było bo 1 roślina ciągnęła się nawet przez 2m.
Ucieszeniu memu nie było końca jak w tej bergenii odnalazłam sporo kwiatów, kiedyś pewnie tam rosnących. Żonkile, tulipany-nigdy tam nie kwitły a działkę mam 3 lata. Ucieszenie jeszcze większe bo linia kamieni jest wąska a za nią do samego domku jest z 0,5m pas dobrej, naprawdę dobrej ziemi. Także mam z 7m do obsadzenia :heja

Agnes pigwę już mam. Co prawda w innym cieniu ale już jest. Tutaj muszę się zastanowić jak zwalczyć ślimaki a potem nasadzić host, przesadzić orliki, rozchodniki, tawułę i co mi się pod szpadelek napatoczy. Koniec z równością. Ma być gęsto, poziomowo i kolorowo :)
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Jola, rozchodniki i tawuły lubią słoneczne stanowiska
Pozdrawiam
Agneska
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Post »

Witam
Mam kilka pytań i próśb o poradę, co posadzić do ogrodu który jest przez 3/4 dnia w pełnym cieniu.
Ogólnie ogród jest mały więc planuję podzielić go na pół i w każdej połówce ogrodu zrobić jedno koło z krzewem po środku i mniejszymi kwiatami dookoła. Ale oczywiście nie ściśle obok siebie ale z odstępami. I tu rodzą się moje pytania. Jaki krzew posadzić w takim miejscu? Zależy mi na tym aby był to krzew kwitnący najlepiej długo lub często, ale przy okazji nie wyrastający za duży. Lub taki abym mógł go mocno przycinać np. 50-80 cm. Oraz druga sprawa jakie kwiaty można wsadzić obok takiego krzewu, aby nie wyrosły za duże, często kwitły lub długo utrzymywały kwiaty. No i tu znów ten sam problem muszą znosić stanowisko zacienione.
z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: co do zacienionego ogrodu?

Post »

Bez pozostałych informacji o panujących warunkach możemy sobie gdybać....
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: co do zacienionego ogrodu?

Post »

Dobrze też korzystać czasem z wyszukiwarki

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5#p5374495
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Cóż co do pozostałych warunków to przedstawia się to tak, że mieszkam w centralnej Polsce. Ogród jest od strony północnej i tak jak pisałem 3/4 dni w cieniu. Gleba raczej słaba ale z nawożeniem nie będzie problemu. Co do podlewania może być różnie w bardzo suche lato (jak te poprzednie) nie starcza mi wody w studni na wszystko. Jakie jeszcze informacje będą potrzebne?
Krzew tak jak pisałem chciałbym aby był kwitnący możliwie jak najdłużej lub często ale przy okazji nie wyrastał za duży (max 1m).
Kwiaty chciałbym aby kwitły długo lub często. Jeśli byłby by kilku letnie to świetnie jeśli nie to trudno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”