Rośliny na miejsce cieniste

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Godfather na poprzedniej stronie masz całą listę roślin do cienia - krzewy, byliny i cebulowe. Musisz sprawdzić które z nich lubią wilgoć np tawułka i języczka , a które będą tolerować bardziej suche podłoże np bergenia i bodziszek korzeniasty.
Tak jak już napisano, nie znajdziesz krzewów które kwitłyby całe lato w cieniu i suszy... Takich to nawet na słoneczne stanowiska jak na lekarstwo.
Zdecyduj się może na różne odcienie zieleni i pokroje plus trochę koloru z kwitnących bylin. Taka rabata też bedzie interesująca.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Mahonia, trochę wody, trochę kwitnie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

OK dzięki wszystkim za wskazówki. Trochę poczytałem i pooglądałem i teoretycznie mam plan. Ale nie wiem czy dobry.
Planuję po środku posadzić kalmię szerokolistną (bardzo mi się spodobała) a po bokach dookoła niej któreś z tych 4 roślin bergenia sercowata, języczki kwiaty, orliki, miodunki. Czy ktoś z was może mi napisać czy tak może być i czy te rośliny w pełnym cieniu sobie poradzą (głównie chodzi mi tu o kalmie, bo jedni piszą, że to roślina do zacienionych ogrodów inni półcienistych i sam już nie wiem).
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Godfather, tu nie chodzi tylko o zacienienie ale też o inne warunki. Kalmia to piękny krzew, który nadaje się do półcienia ale o ile mi wiadomo tak jak różaneczniki i azalie lubi kwaśne podłoże. Poza tym jak posadzisz rośliny, które wymagają dużo wilgoci na suchym stanowisku to za długo Ci nie przetrwają. Musisz dobrać takie rośliny, które lubią lub przynajmniej tolerują stanowisko, na którym mają rosnąć. Inaczej długo się nimi niestety nie nacieszysz.
Pozdrawiam
Agneska
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Tzn. z glebą problemów nie będzie. Mogę kupić kwaśny torf i wymieszać z ziemią a co roku na wiosnę podsypać nawozem zakwaszającym (mam kilka krzaków borówek więc mam i nawóz). Z podlewaniem też powinno być ok ponieważ mam za domem starą studnię. Co prawda w ostatnie lato nie starczało mi wody na wszystko ale to było rekordowo suche lato. Do tej pory woda ze studni starczyła mi na wszystko.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Ja osobiście nie mieszam na jednej rabacie roślin lubiących ziemię kwaśną i tych, które takiej nie tolerują. Ale może inni mają jakieś doświadczenia jak sobie w takiej sytuacji radzić.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

U mnie kalmia szerokolistna rośnie razem z azaliami, gdyż ma wlaściwie te same wymagania. Do towarzystwa dodałam im orliki, które dobrze się czują wśród wrzosowatych. Ale: kalmia rośnie wolno i krzewem jest raczej niedużym. Żeby uzyskać jaki-taki efekt, trzeba by sadzić od razu kilka sadzonek, albo szukać już podrośniętych, a najlepiej - jedno i drugie. Nie ryzykowałbym łączenia jej z bergenią. Kalmia ma dość słaby system korzeniowy, a bergenia jest ekspansywna i mogłaby ją zagłuszyć. Języczka też optycznie zdominuje kalmię. Co do miodunki - nie wiem, czy odpowiadałby jej tak kwaśna gleba, chociaż wielkością i pokrojem do kalmii by pasowała.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Z tym, że kalmia wyrośnie nie za duża to akurat dobrze, bo to bardzo mały ogródek i wolałbym aby to był krzew maksymalnie 1,5m.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Nowe miejsce dekoracyjne w ogrodzie - dobór roślin

Post »

Witam serdecznie,
jestem początkującym "ogrodnikiem" stąd również moja obecność na tym forum.
Na początku bardzo dziękuję wszystkim którzy dzielą się swoją wiedzą i pomagają Nam w tworzeniu pięknych ogrodów ;).

W moim ogrodzie jest miejsce które przerabiam właśnie dosc mocno, ściana garażu będzie porośnięta winobluszczem trójklapowym, zniknęły już widoczne kafle betonowe i krawężniki a cały pas dekoracyjny będzie wychodził lekko za lampy które widać na zdjęciu.

Obrazek

Stanowisko: raczej cieniste ze względu na ścianę

Proszę o opinie czy rośliny które mam zamiar wsadzić w to miejsce przyjmą się i mimo iż jest większość czasu cień będą rosły i kwitły / może nie tak obficie jak w słońcu ale będą. Oto moje propozycje:
  • Fargesia Olbrzymia Cmpbell x2 sadzonka do formowania
  • Wrzosy 6 sztuk różne kolory
  • Surmia Kulista Aurea 1 sztuka
  • Drzewo Bzu 3 szt / kolory (lilak) formowane w kulę
  • Trawa bambusowa ALL GOLD 1 szt
  • Berberys Thunberga RED CHIEF 1 szt
  • Róża Czerwona - szczepiona na pniu 1 szt
  • Berberys GOLDEN TOWER 1 szt
  • Modrzew JAPOŃSKI STIFF WEEPER 1 szt
  • Sosna górska MUGHUS 1szt
  • Jałowiec płożący LIME GLOW 2 szt
  • Trawa szerokolistna CHASMANTHIUM 3 szt
Tak by to wyglądało. Szerokość 7 metrów do obsadzenia.
Agro włóknina + białe kamyki na górę.

Proszę o Wasze opinie i z góry za nie dziękuję;).
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

W jakiej części dnia będzie padać na tą rabatę słońce? Jaką masz tam ziemię? Czy może w tym miejscu będzie się gromadzić woda spływająca z dachu? To też bardzo ważne.
Wybrałeś niestety rośliny, które wymagają różnych warunków. Np sosna, jałowiec, berberys, trawy i róża kochają słońce. Wrzosy kwaśną glebę.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Agneska pisze:W jakiej części dnia będzie padać na tą rabatę słońce? Jaką masz tam ziemię? Czy może w tym miejscu będzie się gromadzić woda spływająca z dachu? To też bardzo ważne.
Wybrałeś niestety rośliny, które wymagają różnych warunków. Np sosna, jałowiec, berberys, trawy i róża kochają słońce. Wrzosy kwaśną glebę.

Woda nie cieknie, wszędzie są rynny które ją odprowadzają w inne miejsce.
Ziemia będzie nowa : jaką proponujecie ?. Bo tam miałem trochę piasku, gruzu, wszystko wybrałem i jest na dnie teraz trochę zwykłej ziemi. Słońce hmm, muszę to ustalić bo nie chcę napisać nieprawdy. Ale obawiam się że kiepsko , może być nawet bardzo kiepsko - zero słońca.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Kamil, jak nie będzie tam słońca to musisz wybierać wśród roślin cieniolubnych bo inaczej cała Twoja praca pójdzie na marne. Zobacz listę takich roślin na stronie 8 tego wątku. Na razie to wybrałeś głównie rośliny na miejsca słoneczne.

Jest wiele pięknych roślin do cienia. Jeśli chodzi o iglaki sprawdzi się cis. Nie ma go na liście roślin z 8 strony. Do formowania w kulę dobry będzie bukszpan. Pomyśl też o mahonii i/lub ostrokrzewie.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Agneska pisze:Kamil, jak nie będzie tam słońca to musisz wybierać wśród roślin cieniolubnych bo inaczej cała Twoja praca pójdzie na marne. Zobacz listę takich roślin na stronie 8 tego wątku. Na razie to wybrałeś głównie rośliny na miejsca słoneczne.

Jest wiele pięknych roślin do cienia. Jeśli chodzi o iglaki sprawdzi się cis. Nie ma go na liście roślin z 8 strony. Do formowania w kulę dobry będzie bukszpan. Pomyśl też o mahonii i/lub ostrokrzewie.
Dziękuję Ci bardzo za pomoc ;)

Zrobiłem sortowanko i teraz moja lista prezentuje się następująco:

HORTENSJA
CIS - kilka rodzai
LILOWIEC
JĘZYCZKA
MIODUNKA
BODZISZEK
JAŚMINOWIEC
AZALIA
RODODENDRON

Czy surmia i lilak odpadają ??
Wrzos padnie w cieniu ??

Moje rododendrony - mam kilka

Obrazek

Jaką przygotować ziemię pod to wszystko?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”