Jak założyć sad?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Założenie niewielkiego sadu przydomowego

Post »

Witam serdecznie,
to mój pierwszy post na tym forum jednak już od jakiegoś czasu czytam co tutaj piszecie. Szczególnie interesuje mnie dział drzew i krzewów owocowych.

Planuję założenie niewielkiego sadu przydomowego - ok 12 drzewek i kilka krzewów. Nad ich doborem właśnie pracuję dobierając odmiany, które mnie interesują, zwracając uwagę na zapylacze, okres dojrzewania, wysokość itd. Będę Was pewnie niedługo prosił o sprawdzenie mojej listy, jednak wcześniej mam kilka pytań o samo przygotowanie ziemi.
Jest to część działki, na której będziemy się budować. Działka obecnie jest łąką. Czytałem o przygotowaniu ziemi, ale w zasadzie sam nie wiem jakiej wersji się trzymać. Nie jest to sad przemysłowy tylko na własny użytek. Nie oczekuję cudów, ale mam nadzieję, że z czasem ładnie zarośnie i odgrodzi dom od wścibskiej sąsiadki. Będzie to sad mieszany ze śliwkami, wiśniami, czereśniami, jabłoniami, gruszkami i morelkami. Wiem, że mają one różne wymagania co do gleby, więc nie wiem czy tu już nie pojawia się problem.

Początkowo planowałem na jesień zaorać tę część łąki, zbronować, podsilić granulatem kompostowym, a jeśli nie granulatem to obornikiem już przy samych drzewkach i większość nasadzeń przeprowadzić w październiku. Im więcej się jednak zagłębiałem w temat, tym bardziej miałem mętlik w głowie. Zwykle proponuje się przygotowanie ziemi przez rok do 2 lat, ale ja nie oczekuję niewiadomo jakich wyników. Ewentualnie mógłbym teraz jeszcze posiać jakiś poplon typu gryka.
Czy jest sens sadzić drzewka już na jesień tego roku czy czekać i porządnie przygotować ziemię? Jeśli czekać to jaki sposób przygotowania ziemi jest najlepszy (dla osoby, która chce mieć ładny sad, w miarę owocujący, ale nieoczekujący przemysłowych ilości). Fajnie byłoby mieć też w miarę ładny trawnik pod drzewkami, więc tu pewnie też kwestia odpowiedniego przygotowania.

Druga kwestia: planuję badanie gleby. Powodem poza sprawdzeniem pH gleby jest to, że sąsiad wyrzucał/wylewał różne świństwa na działkę obok mojej działki i chciałbym się upewnić czy nie ma tam metali ciężkich itd. - jaki rodzaj badania najlepiej zlecić w tym przypadku i czy wystarczy badanie kilku próbek (np. 4 w różnych częściach działki?).

Domyślam się, że dla części z Was to błahe pytania. Jestem początkujący, ale chciałbym jednak aby ten sad służył przez lata i był mądrze "rozpoczęty".
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 910
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Założenie niewielkiego sadu przydomowego

Post »

Posadź również brzoskwinie, Jedną wczesną drugą późną
Która klasa ziemi?
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Założenie niewielkiego sadu przydomowego

Post »

Klasa ziemi RIV i RV. Dodam jeszcze, że lokalizacja to Podkarpacie, okolice Krosna. Gdybyście mieli do polecenia jakąś szkółkę drzew ozdobnych z okolicy to chętnie posłucham.

Posadzenie brzoskwini będzie mieć w jakikolwiek sposób dobry wpływ na resztę sadu czy to względy smakowe? :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2837
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Założenie niewielkiego sadu przydomowego

Post »

viewtopic.php?p=2237361#p2237361 przejrzyj sobie ten wątek od podanego postu. Warto bo U nas na pogórzu Karpackim podobno samo wszystko rośnie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Założenie niewielkiego sadu przydomowego

Post »

Przejrzyj sobie ten spis :arrow: SPIS TEMATÓW, opisy problemów

Znajdziesz w nim wiele tematów które mogą Cię zainteresować, np. ten :arrow: Jak założyć sad?
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Założenie niewielkiego sadu przydomowego

Post »

Dziękuję serdecznie za podpowiedzi. Ostatecznie zdecydowałem, że jeszcze teraz wykonam orkę, podsilę ziemię obornikiem i posieję poplon. Może nie będzie idealny, ale lepsze to niż nic. W tym roku planuję nasadzenia - przygotuję odpowiednio dołki i zasilę obornikiem. Ostatecznie z tego co wyliczyłem będzie ok. 24 drzewka owocowe, 12 krzewów owocowych, 3 winorośle, kilka drzewek zimozielonych. Zostawiam jeszcze miejsce na 8 drzewek owocowych (do posadzenia w przyszłości) i warzywnik. W tym roku część nasadzeń, reszta na wiosnę. Dobieram jeszcze poszczególne odmiany. Skupię się przynajmniej w przypadku jabłoni na starych odmianach. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Doświadczenia nie mam, jedynie jakieś wspomnienia z dzieciństwa kiedy z tatą szczepiłem drzewka. Jednak wiedza z forum powinna pomóc :wink:
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Jak założyć sad?

Post »

To ponownie ja, z tym że teraz mam nieco więcej wiedzy i zacząłem co nieco planować. Chcę wykorzystać tylko część działki, ale w razie potrzeby kiedyś mogę zasadzić więcej drzew, krzewów. Rozrysowałem sobie wszystko co do cm i wyszło jeszcze więcej drzew. Wszystko na poniższym rysunku.
Obrazek

Rysunek w powiekszeniu

Kierunki świata takie jak na rysunku (u góry północ). Od południa i wschodu niestety mam sąsiadów-obserwatorów i chcę się od nich odgrodzić. Od południa będzie to żywopłot z zimozielonych drzewek, które rosną szybko ale dorastają do max 3-4m. Myślałem o świerkach - uda się coś takiego dobrać?
Od wschodu planowałem zasadzenie całej ściany rokitnikiem. Bardzo podoba mi się ten krzew i chciałbym go mieć w formie żywopłotu (przyciąga ptaki). Problemem jednak może być przycinanie - chciałbym go ładnie opanować na wysokość 1,5m do 2m. W internecie są mylne informacje. Jedne źródła mówią, że nie wolno przycinać, inne, że nie ma z tym problemu. Problemem jednak mogą być odrastające odnogi (nie wiem jak to się fachowo nazywa) na mojej działce i u sąsiada. Czy rzeczywiście jeśli ostro tniemy rokitnik to puszcza odnogi? Jest to bardzo problematyczne? Od północy sad osłonięty istniejącym domem i innym sadem. Od zachodu planowana budowa domu.
Przewidziałem 3 pełne pasy drzew owocowych w kierunku północ-południe. Rozstaw miedzy rzędami 4m. Między drzewkami 3m. Po lewej stronie mamy jabłonie a po prawej grusze, wiśnie, czereśnie. Pomiędzy nimi (z nadzieją, że będzie choć minimalnie im tam cieplej) śliwki, morele, brzoskwinie. Pozostaje jeszcze miejsce na 4 drzewka w prawym dolnym rogu a powyżej nich nieco miejsca na maliny. Zupełnie po lewej stronie rząd krzewów owocowych. W narożniku przy żywopłotach przewiduję kompostownik. Czy jest to dobry układ? Czy powinienem coś zmienić?

Odmiany jakie wstępnie dobrałem. Nie znam się na nich, dobrałem według tego co doczytałem/znalazłem w internecie.

Jabłoń: Antonówka, Antonówka Półtorafuntowa, Oliwka żółta, Koksa pomarańczowa, Ananas Berżenicki, Malinowa Oberlandzka, Szara Reneta, Złota Reneta, James Grieve, Cesarz Wilhelm
Śliwa: Renkloda Ulena, Renkloda Althana, Węgierka Dąbrowiecka, Węgierka Biała, Śliwa Presenta
Mirabelka: Mirabelka z Nancy
Morela: Harcot, Early Orange
Brzoskwinia: Inka, Redheaven
Grusza: Konferencja, Komisówka, Klapsa Faworyta
Czereśnia: Vega, Buttnera czerwona
Wiśnia: Graniasta, Łutówka
Do tego w pierwszym pełnym rzędzie od prawej pozostają mi 3 miejsca wolne - wstępnie myślałem o gruszach egzotycznych, ale nie jestem przekonany
Pas 4 drzewek - oznaczone na rysunku jako Wątpliwości. Wstępnie myślałem żeby dać tam pigwę i coś jeszcze: morwa chyba za duża, dereń też - chyba, że można je spokojnie ciąć. Ewentualnie jeśli nie uda się z rokitnikiem w żywopłocie to tutaj 3-4 krzewy. Mogę też zrezygnować z tych 4 drzewek i dać tu jakieś krzewy owocowe.

Zupełnie po lewej stronie pas z krzewami, będę go z czasem uzupełniał, ale mają się tam znaleźć: kamczatka, borówka amerykańska, agres, jagody goji, świdośliwy i ...pewnie coś jeszcze.

Jak uważacie? Taki układ ma sens? Czy sensownie rozłożyłem poszczególne drzewa/krzewy? Czy dobrze dobrałem odmiany? Macie jakieś propozycje co zmienić? Czy rokitnik nadaje się na żywopłot? Jeśli nie rokitnik to czy jest jakaś podobna roślina z owocami przyciągającymi ptaki a niekoniecznie trującymi dla ludzi? Jakie drzewka będą najlepsze na zimozielony żywopłot?

Planuję jabłonie na podkładzie półkarłowym M26. Chciałbym żeby sad był w miarę jednolity, bez mocno wyróżniających się wielkością drzew. Jakie podkłady wybrać dla reszty gatunków?

Pytań jak widać mam sporo. Sporo już czytałem na ten temat, ale im więcej czytam tym bardziej miesza mi się w głowie. Proszę o poradę :wink:

Dodam tylko, że lokalizacja to Podkarpacie - ok. Krosna.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak założyć sad?

Post »

Hej, sam zakładałem kiedyś podobny sad - jak chcesz to możesz zajrzeć do wątku w linku może znajdziesz coś ciekawego - w tym roku nie jest aktualizowany bo nie mam czasu na pisanie ale akurat znalazłem chwilę by ci odpisać - może akurat coś pomogę.

Z tego co napisałeś to rzuciło mi się w oczy kilka kwestii - nie żeby to były jakieś problematyczne sprawy czy radykalne błędy więc nie będę komentował ale zostawię cię z pytaniami do zastanowienia:
- jesteś pewien że potrzebujesz antonówki i antonówki półtorafuntowej? Mam tą drugą i jestem zadowolony z ilości, wielkości i jakości owoców ale może akurat potrzebujesz, jeśli jednak nie to może warto to miejsce wykorzystać na inną odmianę
- bardzo lubisz mirabelki? Zwłaszcza mając kilka innych wartościowych odmian może się okazać że nie będziesz miał czasu na zbieranie spadów mirabelki a potem przecierania ich by oddzielić pestkę. No i przede wszystkim musisz mieć pewność, że dostaniesz odmianę a nie ałyczę. Mam kilkanaście śliw, które jeszcze nie są w pełni owocowania i uwierz mi - zbieram tylko niektóre i niekoniecznie jest czas i ochota by schylać się po małe mirabelki jeśli obok na wyciągnięcie ręki mam kilka drzewek że śliwkami wielkości czasem małej brzoskwini, soczystymi z odchodzącą pestką. No chyba że to też jakaś kwestia sentymentalna, wspomnienie z dzieciństwa itp. bo jeśli chodzi o zapylacz, to węgierki powinny dać radę
- zastanawiałeś się nad zapylaczami dla czereśni (no chyba, że wspomniany sąd po sąsiedzku załatwi ta sprawę). Brała pod uwagę rozmiar czereśni lub podkładki? U mnie na tle całego sadu czereśnie to olbrzymy a to chyba nie ich koniec wzrostu
- grusze azjatyckie osobiście bardzo polecam - paskiem trochę o nich w swoim temacie - możesz zobaczyć odmiany i nawet owoce
- wśród tych dodatkowych możesz pomyśleć o śliwach azjatyckich - ja mam 4 i trzy z nich mają owoce dojrzałe do jedzenia w czerwcu - jest to miła odmiana gdy inne owoce jeszcze twarde a już możesz jeść słodziutkie śliwki
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Jak założyć sad?

Post »

MarSz, dziękuję bardzo za odpowiedź. Znam Twój wątek, przeczytałem cały i troszkę zazdroszczę powierzchni jaką dysponujesz. Czekam na relację z tego roku jak już będziesz miał więcej czasu.
Twoje odpowiedzi/przemyślenia trafiły w punkt. Z tą Antonówką to rzeczywiście racja. Dobiorę inną odmianę bazującą na zapylaczach z puli odmian, które wybrałem.
Mirabelkę chciała żona, ale może to ze względu na to, że dotąd u teściów nie było innych śliw a ta dość dobrze owocowała. Rzeczywiście muszę przemyśleć mirabelkę i pewnie z niej zrezygnuję.
Widziałem Twoje śliwy azjatyckie i domyślam się, że smakują wybornie. Pewnie zdecyduje się na przynajmniej 2-3 drzewka (zamiast mirabelki i pewnie zrezygnuję z jednej renklody).
Grusze azjatyckie to temat na przyszły rok, ale chciałbym spróbować czegoś innego, więc pewnie się na nie zdecyduję.
Czereśnie docelowo będą jednak 3 sztuki - troszkę jeszcze zmieniam wszystko, ale gdzieś wyczytałem, że podane przeze mnie odmiany się zapylają, ale w każdym miejscu w internecie jest inaczej. Muszę się jeszcze zagłębić w temat czereśni.

Największy problem w zasadzie mam z podkładkami i im więcej o nich czytam tym jest gorzej, ponieważ ciężko znaleźć jakieś sensowne porównanie różnych podkładek od różnych gatunków (jabłoń, czereśnia, grusza itd.). Zwykle to są rysunki i to w obrębie tylko jabłoni albo tylko gruszy itd. Chciałbym żeby sad był w miarę równy, żeby nie okazało się, że jabłonie urosły malutkie a grusze i czereśnie są 4x większe. Chciałbym żeby docelowo sad był wypełniony i nie było przerw między drzewami. Nie wiem czy lepiej decydować się przy takim rozkładzie na jabłonie na antonówce i obcinać czy na M26 i liczyć, że ładnie urośnie. W czereśniach Colt to pewnie zbyt mały podkład. W morelach chyba nie ma dużego wyboru. Chciałbym żeby było wygodnie zbierać owoce, ale sad wyglądał na ładny i pełny. Czy jesteś w stanie (albo ktoś inny) podpowiedzieć, albo dać link jak dobrać podkładki dla różnych drzew tak żeby możliwie były zbliżone wielkością do siebie? Oczywiście mam świadomość, że dana odmiana np. jabłoni będzie inaczej rosnąć od innej odmiany i będzie to też zależeć od warunków, ale chodzi mi o ogólnie przyjęte normy.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak założyć sad?

Post »

O podkładkach za wiele nie odpowiem bo się nie znam, to co mam to na początku trochę kwestia przypadku a później jak już coś dodawałem i zaczynałem się orientować to z kolei kwestia dostępności.

Powiem tylko tyle, trochę na podstawie tego co wyczytałem z doświadczeń innych, że czasem jest tak że jak już sobie znajdziesz jakaś podkładkę idealna pod jakimś względem to trudno znaleźć na niej szczepione drzewa.

Weź też pod uwagę że nie chodzi tylko o wielkość drzewka. Skarłowacenie niesie za sobą konsekwencje w tu małej bryle korzeniowej, więc po pierwsze trzeba długo podpierać (problem jeśli masz nieosłonięty teren bo wiatr może wyłamywać drzewka) a poza tym musisz mieć dobrą glebę, zasobną, bo drzewa mają ograniczony obszar z którego pobierają składniki pokarmowe.

Czasem więc podkładka półkarłowa może być lepszym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o ulenę, to też zależy czym się kto kieruje. Jak dla mnie owoce ma pyszne, jedne z lepszych, poza tym podobno jest bardzo dobrym uniwersalnym zapylaczem, ale z kolei dla mnie bardzo irytujące jest trzymanie się pestki z miąższem.

I tutaj znów pewnie ile osób tyle opinii - co jest dla kogo ważne. Ja to widzę tak - jakbym miał mało miejsca i ulena miałaby być jedyną śliwa to bym jej nie wybrał - wolałbym coś bardziej przerobowego. Natomiast mając kilka innych, które się łatwo dryluje, więc nadają się na ciasta, kompoty i powidła bez konieczności przecierania, to taka ulena jest jak znalazł by podejść, zerwać trochę śliwek i je zjadać "wypluwając" pestki (no może wadą są pestki dookoła drzewa ale mój sad to kto mi zabroni) :)
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Jak założyć sad?

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Trochę jeszcze poczytałem - szczególnie o podkładkach (choć wciąż są dla mnie czarną magią) i o odmianach i wprowadziłem nieco zmian w docelowym sadzie. Obecnie w moim sadzie (na jego miejscu) rośnie gorczyca i facelia a w październiku będę sadził część drzewek i krzewów. Reszta na wiosnę, bo raczej nie widzę możliwości posadzić wszystko na raz.

Oto aktualny plan nasadzeń. Wciąż rozstaw między rzędami 4m, między drzewkami 3m.
Obrazek
Projekt w powiekszeniu

Jabłoń (M26): Antonówka, Oliwka żółta, Koksa pomarańczowa, Ananas Berżenicki, Malinowa Oberlandzka, Szara Reneta, Złota Reneta, James Grieve, Cesarz Wilhelm, Kosztela
Śliwa (Ałycza): Renkloda Ulena, Śliwka brzoskwinioa, Węgierka Dąbrowiecka, Węgierka Biała
Morela (Ałycza): Zaleszczycka, Somo
Brzoskwinia (Rakoniewicka): Inka, Redheaven
Grusza (Pigwa S1, ale Komisówka na Kaukaskiej): Konferencja, Komisówka, Klapsa Faworyta
Czereśnia (Colt): Vega, Buttnera czerwona, Rivan
Wiśnia (Antypka): Szklanka, Wanda
Grusze azjatyckie (Pigwa S1): Chojuro, Shihseki
Śliwy egzotyczne: sadzone w przyszłości
Do tego w rzędzie po prawej stronie pigwa jabłkowa i 4 miejsca na nasadzenia tego co mi się w przyszłości zamarzy.

Żywopłot od wschodu będzie z buka. Od południa wstępnie ze świerka europejskiego, ale nie uśmiecha mi się obcinanie go ciągle tak żeby utrzymać ok 4m wysokości. Obok żywopłotu z buka docelowo kiedyś maliny. Między malinami a drzewami zostanie trochę miejsca na ewentualne dosadzenia drobnych drzew lub krzewów. W rzędzie od zachodu przewiduję: borówkę amerykańską 5szt., jagodę kamczacką - 2szt., jagody goji - 2szt., świdośliwę - 2szt., agrest czerwony - 2-3szt., pigwowiec - 5szt. posadzone blisko siebie.

Chciałbym powoli zbierać się do zamawiania drzew i krzewów i mieć już pewność co będę sadził, więc proszę w miarę możliwości o określenie czy dobrze dobrałem zapylacze i podkładki do gliniastej ziemi - jest tam dość mokro. Czy te podkładki przy tych odmianach będą rosnąć w miarę równo? Chciałbym żeby sad był w miarę równy (oczywiście mam świadomość, że jest jeszcze coś takiego jak cięcie i kształtowanie). Nie chciałbym żeby wszystkie drzewa docelowo urosły na ok. 3-4m a grusze i czereśnie będą 3x większe, albo coś będzie 3x mniejsze od reszty.

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu :)
endriu91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 30 maja 2017, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak założyć sad?

Post »

Planuję założyć sad na działce, ale mam słabą piaszczestą ziemię i co sądzicie o pomyśle, żeby wykopać dołki 80x80 cm na 60 cm głębokości na spód dać 10 cm gliny potem 30 cm mojej ziemi i na wierzch znów 10 cm gliny i wszystko dobrze wymieszać? Podobno glina pomaga w magazynowaniu wody.
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Jak założyć sad?

Post »

endriu91, dokładnie taki temat już był przerabiany. https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... d#p2202296
Wpisz w wyszukiwarkę na forum interesujące zapytania i znajdziesz sporo ciekawych informacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”