Jak założyć sad?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Przygotowanie gleby pod sad

Post »

Jeśli gleba jest piaszczysta, to konieczna będzie instalacja systemu nawadniającego. Bez nawadniania na piachu drzewka będą mizernie owocowały, w najgorszym przypadku kompletnie uschną. Jeśli systematyczne nawadnianie nie jest możliwe z przyczyn technicznych, to raczej odradzałabym ci zakładanie sadu w tym miejscu. Namęczysz się tylko, a susza i tak unicestwi twój trud.
Jesienią rozrzuć obornik. Przyorz. Wiosną jeszcze raz. Wysiej facelię. Skoś, rozrzuć obornik, przyorz i wysiej jeszcze raz facelię. Potem ponowne koszenie i przyoranie. Chodzi o to, by dostarczyć jak najwięcej materii organicznej do gleby, by poprawić jej strukturę. Potem możesz myśleć o sadzeniu drzewek. Pod każde wykop dołek o głębokości 1 m. Na dno wrzuć obornika, następnie wypełnij dół dobrej jakości ziemią kompostową albo ogrodniczą. Po posadzeniu wyściółkuj czarną agrowłókniną. Ograniczy to trochę parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Achu1975
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 sie 2016, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakadanie ogrodu, sadu - pomoc.

Post »

Czesc,
mam dzialke 3000m, z czego ok 2000 chcemy przeznaczyc na mini sad i warzywniak. Dzialka ma wymiary ok. 34 m x 90m. Otaczaja ja pola uprawne. Mysle o postawnieniu ogodzenia z palikow i siatki lesnej. Chcemy posadzic wzdluz ogrodzenia zywoplot z buku, grabu i na koncu wzdluz kilka drzew. Nie mam pomyslu co zrobic z ziemia posrodku (trawa? topinambur?). Help.
phylloscopus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 paź 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie

Re: Zakadanie ogrodu, sadu - pomoc.

Post »

Cześć, może warto z jednej strony płotu zrobić wjazd dla traktora i póki nie masz pomysłu, co ma być w środku, dogadać się z którymś z właścicieli sąsiednich pól, żeby u Ciebie wysiał rzepak/zboże/czy co on tam sieje i uprawiał tę część. Plusy - nie rosną chwasty, ziemia jest uprawiana i jak się zdecydujesz, co będzie w środku, wystarczy ją zaorać i będzie jak znalazł. Twój pomysł z trawą jest o tyle uciążliwy, że trzeba ją kosić, a topinambur...cóż, ładnie kwitnie, ma jadalne bulwy, ale może zachęcić hordy dzików, karczowników i innych gryzoni nie tylko na pole topinamburu, ale też do sadu. A wiem z własnego doświadczenia, jak przykro jest wyciągać kilkuletnie jabłonki zjedzone przez karczowniki.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakadanie ogrodu, sadu - pomoc.

Post »

Zrób w środkowej części działki dół na głębokość 2 m i zobacz jaki jest profil gleby na ścianie na którą nie świeci słońce. Zrób co pół metra kilka zdjęć z róźnych ujęć.
Pójdź do Stacji Chemiczno Rolniczej i pożycz od nich laskę Egnera. Jak ją będziesz miała napiszę co robić dalej.
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: Jak założyć sad?

Post »

Lesne Ogrody.
dla mnie podzial oGrodu ( OGrodzenie ) na sad, warzywnik, jagodnik, kwiaty itd, itd w niskonczonosc jest po prostu specjalizacjami.
Wszystko Razem . . . w jednym tempie. :)
uprawic teren, posadzic drzewa owocowe co 20m, miedzy nimi wyspy / sciezki z krzewow jagodowych a w to wsiac kwiaty z warzywami., i ladnie przykryc sciolka...
jeśli ogrod jest duzy to konic prac na DLUZSZY czas poniewaz zostawione, niezebrane rosliny wydadza nasiona i rozsieja sie same.

Sad w ktorym znajde i porzeczke dynie, a moge sie potknac o buraka.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak założyć sad?

Post »

Czyli po prostu permakultura. :D
mariohi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 wrz 2015, o 01:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Birmingham ,Wielka Brytania

Zakładanie małego sadu

Post »

Witam, planuję założenie małego sadu i potrzebuję opinii osoby ?z zewnątrz? w zakresie rozplanowanie drzew i krzewów. Chciałbym w miarę możliwości uniknąć błędów i zrobić to raz a porządnie bez późniejszego przesadzania, każda uwaga będzie cenna. Mam dwie działki które łączą się na niewielkim obszarze jedna jest mniejsza (30x10m) i graniczy z sąsiadem tylko od południowej strony ale ma po bokach po jednym wysokim drzewie (ok 10-12 metrów) więc jest rano/wieczorem trochę cienia (rano z jednej, wieczorem z drugiej strony). Plan działki jak na obrazkach poniżej. Na większej działce(43x15m, po środku biegnie chodnik więc połowy mają ok 7m) mam z obu stron sąsiadów więc muszę wziąć ich pod uwagę, żeby nie zacieniać. Ze struktur działkowych na mniejszej jest stara szklarnia której z czasem się pozbędę bo jest w cieniu, na większej tunel i kilka szopek które zaznaczyłem. Na małej działce są dwie jabłonki które i wiśnia które mogę przesadzić jeśli będzie trzeba jest też czteroletnia grusz której raczej już nie przesadzę. Na dużej działce jest tylko stara grusza konferencja.
Lista drzewek już zakupionych i gotowych do zasadzenia:
Jabłoń 10 M26
Wiśnia 4 (myślę o posadzeniu w kwadracie)
Czereśnia 4 (cięta max na 2 metry, myślę o posadzeniu w kwadracie)
Brzoskwinia 2
Morela 2
Śliwa 2
Gruszka 3 (wliczając 2 już zasadzone za duże żeby przesadzać)
Winogrono 2
Aktinidia 3 (2 żeńskie, 1 męska)
Borówka Amerykańska 10
Jagoda Kamczacka 5
Każdy pomysł jak to rozplanować mile widziany.

bok z opisem
Obrazek
przód 3d
Obrazek
działki góra
Obrazek
duża góra
Obrazek
duża 3d
Obrazek
małą góra
Obrazek
mała 3d
Obrazek

Wstawiasz za wielkie zdjęcia(regulamin), zmniejszyłam. Iwona
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie małego sadu

Post »

mariohi,
Masz trzy razy więcej ziemi niż wymagają w sumie wyszczególnione nasadzenia sadownicze.
Nie powinno więc być kłopotu z rozmieszczeniem poszczególnych kwater.
1x1 Jagoda Kamczacka 5 5
1,5x1,5 Borówka Amerykańska 10 = 22,5
2x2 jabłoń 10 M26 4x10= 40
3x3 wiśnia 4 brzoskwinia 2 morela 2 śliwa 2 grusza 3 winogrono 2
9x13=117
4x4 czereśnia 4 aktinidia 3 16x7=112
Całość 296,5

Część działki jest zajęta przez tunel, szklarnię, szopki, nasadzenia, ...
Bezzwłocznie pozostałe części bez nasadzeń i konstrukcji budowlanych podziel na prowizoryczne kwatery i nadaj im nazwy. W narożnikach kwater wbij 2 metrowe paliki do których będziesz wiązał kiedyś sadzone drzewka. Na palikach napisz nazwy kwater. Napisy zabezpiecz lakierem bezbarwnym. Zrób też odręczny szkic.
Dla każdej z tych nazwanych kwater zrób badania sadownicze pobierając półlitrowe próbki z głębokości 0-20 cm i głębokości 20-40 cm. Dla każdej kwatery z kilku miejsc. Próbki opisz nazwą kwatery i głębokością z jakiej została pobrana.
W Stacji Chemiczno-Rolniczej zleć badania sadownicze wraz z zaleceniami.
Jak otrzymasz zalecenia bezzwłocznie wykonaj nawożenie korekcyjne. Bez zrobienia tego nie sadź drzewek.

Zrób plan obu działek w skali 1:100. Zrób inwentaryzację obu działek i nanieś wszystko na ten plan. Na plan nanieś zarysy kwater wraz z ich nazwami.
Wtedy będziesz mógł dopasować do kwater drzewka i krzewy.
mariohi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 wrz 2015, o 01:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Birmingham ,Wielka Brytania

Re: Jak założyć sad?

Post »

Dziadek22,
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Zapomniałem dodać że część dużego sadu chciałbym przeznaczyć na uprawę warzyw.
Zdaję sobie sprawę że miejsca jest sporo ale muszę to dobrze rozplanować. Jeśli chodzi o małą działkę i wysokie drzewa po bokach ? w jakim odstępie od nich mogę sadzić drzewa? Z tyłu małej działki rośnie też stary dereń, ale planuję go wyciąć i posadzić bluszcz albo coś podobnego. Są też drzewa z przodu (od południa dużej działki) które rzucają w lecie trochę cienia. No i na sąsiadów muszę uważać.
Jak to jest z tymi rozstawami? Co artykuł/wątek na forum to odległości wahają się o kilka metrów (np. Jabłoń na m26 w wątku ?Sadzenie drzew owocowych? tu na forum rozstaw jest podany jako 4m x 3m). Czy 2x2m nie będzie za ciasno? Lepiej sadzić je jako pojedyncze drzewa czy w szpalerze? Myślałem o odstępie w rzędzie 3m i cięciu na płasko (jaki powinien być wtedy odstęp między rzędami?). Czy wszystkie jabłonie nadają się na szpaler? Ja będę sadził: Lobo,Szampion,Kosztela,Antonówka,Jonagold,Golden Delicious,Malinowa Oberlandzka,Piękna z Rept,Szara Reneta,Papierowka. Tak samo z borówką rozstaw waha się od 1,5 na 1,5m do 3x4m.
Drzewka są w doniczkach i jak na razie nie zapowiada się na przymrozki w moich okolicach (jakby co to schowam w tunelu). W poniedziałek podzwonię po stacjach i zorientuję się cenach i czasie realizacji.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak założyć sad?

Post »

> Zapomniałem dodać że część dużego sadu chciałbym przeznaczyć na uprawę warzyw.
W ogrodzie powinne być wydzielone dwa oddzielne obszary: sad i warzywnik. Nie powinno się uprawiać warzyw między i pod drzewami.

> Zdaję sobie sprawę że miejsca jest sporo ale muszę to dobrze rozplanować.
Należy zrobić plan w skali 1:100 i w podobnej skali ustawiane na nim modele obiektów, drzew i krzewów.

> Jeśli chodzi o małą działkę i wysokie drzewa po bokach ? w jakim odstępie od nich mogę sadzić drzewa?
Można przyjąć że cień drzewa pada na odległość równą wysokości drzewa.
Praktycznie nie ma roślin uprawnych dobrze rosnących w cieniu.
Część roślin wręcz wymaga aby posadzić je w pełnym słońcu.
Nieliczne zadawalają się nasłonecznieniem przez część dnia.
W zasięgu korony drzew nie powinno się sadzić innych roślin.
Zacienione miejsce nadaje się tylko na zlokalizowanie w nim kompostownika, komórki na narzędzia, pompy, beczek na wodę, magazynu materiałów ogrodniczych, altany rekreacyjnej, ? .
Zakreśl zacienione miejsca na planie.

> Z tyłu małej działki rośnie też stary dereń, ale planuję go wyciąć i posadzić bluszcz albo coś podobnego.
Dereń ma bardzo twarde drewno. Zaopatrz się ostrą piłę i kogoś po jej drugiej stronie.
Z sadzeniem bluszczu lepiej poczekaj może okazać się bardzo ekspansywny.
> Są też drzewa z przodu (od południa dużej działki) które rzucają w lecie trochę cienia.
Zakreśl ten cień na planie.

> No i na sąsiadów muszę uważać.
Krzewy sadź metr od granicy, drzewka karłowe 2 m, półkarłowe 3 metry, pozostałe 4 metry.
Jak ci starczy miejsca dodaj jeszcze dodatkowe pół metra na miejsce do chodzenia.

> Jak to jest z tymi rozstawami?
Krzewy 1x1m, borówki amerykańskie 1,5x1,5 m.
Drzewka karłowe 2x2 m, półkarłowe 3x3 metry, pozostałe 4x4 metry.

> Co artykuł/wątek na forum to odległości wahają się o kilka metrów
Podane przez mnie odległości dotyczą nasadzeń amatorskich. Gdy do sadu ma wjeżdżać sprzęt zmechanizowany, opryskiwacze to wtedy trzeba przewidzieć między rzędami miejsce na ich przejazd.

> Czy 2x2m nie będzie za ciasno?
Nie. Nie będzie za ciasno dla drzewek karłowych.

> Lepiej sadzić je jako pojedyncze drzewa czy w szpalerze?
Najlepiej sadzić grupując razem drzewa o tych samych rozstawach na kwadratowej czy prostokątnej kwaterze.

> Myślałem o odstępie w rzędzie 3m i cięciu na płasko (jaki powinien być wtedy odstęp między rzędami?).
Nie mam doświadczeń z takim nasadzeniem.

> Czy wszystkie jabłonie nadają się na szpaler?
> Ja będę sadził: Lobo, Szampion, Kosztela, Antonówka, Jonagold, Golden Delicious,
> Malinowa Oberlandzka, Piekna z Rept, Szara Reneta, Papierówka.
Nie mam doświadczeń z takim nasadzeniem.

> Tak samo z borówką rozstaw waha się od 1,5 na 1,5m do 3x4m.
Podane przez mnie odległości dotyczą nasadzeń amatorskich.
Gdy do sadu ma wjeżdżać sprzęt zmechanizowany, opryskiwacze,
to wtedy trzeba przewidzieć między rzędami miejsce na ich przejazd.

> Drzewka są w doniczkach i jak na razie nie zapowiada się na przymrozki w moich okolicach (jakby co to schowam w tunelu).
Nie mam doświadczeń z przechowywaniem materiału szkółkarskiego w warunkach klimatycznych Angli.
W polskich warunkach zalecałbym przechowanie na otwartej przestrzeni, położenie na płask i przysypanie korzeni półmetrową warstwa gleby.

> W poniedziałek podzwonię po stacjach i zorientuję się cenach i czasie realizacji.
Zleć badanie do najbliższej.
Będą wiedzieli jaką masz glebę i w jakich warunkach klimatycznych będziesz ją uprawiał.





- Napisane: N 13 sty 2019 08:47 -
Zacienione miejsce nadaje się tylko na zlokalizowanie w nim kompostownika,
komórki na narzędzia, pompy, beczek na wodę, magazynu materiałów ogrodniczych,
altany rekreacyjnej, ? .
U mnie w takich zacienionych miejscach rośnie trawa samosiejka. Jest regularnie nawożona, koszona, wygrabiana i rzucana na kompostownik.

Zmoderowałam, proszę stosować prawidłowe cytowanie jeśli w ogóle zachodzi taka potrzeba.
Bezpośrednia odpowiedź na post nie wymaga cytowania,tym bardziej jeśli nie wie się jak to robić./Adm. K
mariohi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 wrz 2015, o 01:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Birmingham ,Wielka Brytania

Re: Jak założyć sad?

Post »

Ta mała działka nie jest ciągle w cieniu. Drzewa znajdują się po wschodniej i zachodniej stronie, od południa nie jest zacieniona. Na załączonej wcześniej mapie strzałka przy literze N pokazuje północ. Myślę że jest tam pełne słońce przez ok 7 godzin.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak założyć sad?

Post »

No to mogą tam rosnąć rośliny tolerujące półcień, ale nie należy liczyć na rewelacyjne plony. Kiedyś pościągałem z Internetu informacje co może rosnąć w półcieniu. Jak odszukam podeślę. U mnie w półcieniu rosną zioła, późna kalarepa, czosnek niedźwiedzi.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak założyć sad?

Post »

7 godzin słońca to jest dużo.
Dla wszelkich krzewów jagodowych to bardzo dobre oświetlenie.
One w naturze występują jako niższe piętro w zadrzewieniach.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”