Jak założyć sad?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Dopóki jest młoda - nie wytrzymuje i trzeba okrywać. Jak napisałem - jest delikatniejsza od morwy białej. Później jednak już sobie radzi.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Łał, Krzysiu ! pamiętam smak czarnej morwy, to był przysmak dzieciarni z całej wsi, ale rosła u sąsiada na wzgórzu, powyżej tzw "zastoiska mrozowego" - tak to nazywali, wszystko co rosło niżej, w takiej kotlince, wymarzało.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Morwy

Post »

to fakt, ja pamiętam z dzieciństwa u babci morwy, które rosły u jednej z cioć,
była morwa czarna i biała i cała okoliczna dzieciarnia się tam schodziła


było to pod Krakowem, zimy też były solidne i rosły olbrzymie drzewa:)

w bardzo przystępnej formie, krok po kroku piszą co zrobić aby sad założyć

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna ... c5171.html


tu szkółka gdzie można kupić stare odmiany i z tego co wiem bo z ludźmi rozmawiałam,
będą mieć w wtym roku stare odmiany szczepione na antonówce

http://szkolkajasinscy.pl/

tu o starych sadach
http://staresady.republika.pl/


a książke jakąś też warto poczytać, jakby co :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Na Warmii jest też "trudny" klimat, więc posadziłam morwę białą :) Jest młoda, młodziutka, ale mam nadzieję, że się zaaklimatyzuje, a owoce (kiedy to będzie???) będą pyszne, bo własne :D

O drzewach wocowych można poczytać tutaj:
- Drzewa owocowe - spis linków, opisy problemów - odnośniki do wartościowych wątków, w których z kolei można znaleźć porady, doświadczenia forumków i linki do stron zewnętrznych. Warto poczytać!!!

- Wybieramy... Jakie drzewa owocowe ?
- Jaka odmiana śliwki ?

- Czereśnia
- Gruszka konferencja na pigwie
- Stare, dobre jabłonie
- Dobra jabłoń ...
- Jakie posadzić jabłonki

- Sadzenie drzew owocowych
- Jaka pora jest najlepsza na sadzenie drzewek owocowych?

- Komunikaty PIORiN o zagrożeniu ...
- Opryski drzew owocowych
- Drzewka owocowe - opryski

- Najwcześniej i najpóźniej owocujące drzewa i krzewy
- Ozdobne jabłonie
- Ozdobne grusze

- Zapobieganie kwitnieniu i owocowaniu
- Szczepienie drzewek, krzewów owocowych oraz warzyw
- Formowanie drzew owocowych
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
BozenaM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 sty 2009, o 11:53
Lokalizacja: woj.lubuskie

Post »

Witam wszystkich sadowników.
Cieszę się, że znajdujecie czas aby podzielić się doświadczeniami moze i mi coś doradzicie.
Kupiłam niedużą działke na wsi w woj lubuskim pod budowe domu ok. 30 arów i na częsci chciałabym posadzić kilka drzew owocowych taki przydomowy mały sad dla wlasnych potrzeb. Obecnie tj. od 8 lat również mieszkam na wsi ale drzewka były już bardzo stare i 4-5 lata temu posadziłam kilka nowych. Chciałabym je przeniesc na nową działkę ale nie wiem czy mozna i jak oraz kiedy to zrobić. Mam wisnie,czeresnie i jabłoń które już rodzą oraz orzechy włoskie ale jeszcze nie rodziły i gruszka też jeszcze nie rodziła. Dokupie oczywiscie bo jak radzicie to najlepiej mieć po 2 sztuki w celu lepszego zapylenia. Zastanawiam się czy zacząć sadzić już wiosną bo tam jest obecnie ugor i czy wystarczy jak przeoram wyrównam i w dołki dam nawozu czy lepiej na jesieni sadzić drzewka a wiosna posiać grykę lub łubin dla użyźnienia gleby tylko od wiosny już by rosły i wiosna jest większy wybór. Mam jeszcze mały problem bo planuję przydomowa oczyszczalnię z wypuszczonymi drenami i zastanawiam się w jakiej odległosci od drenów mogę zacząć sadzić drzewka owocowe. Jezeli ktoś moze mi pomóc będę bardzo wdzieczna.
karpusx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 mar 2013, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przygotowanie gleby pod sad

Post »

Witajcie,
Moje 1.5h stoi odłogiem. Jest to słaba piaszczysta gleba niedaleko lasu. Co roku sąsiad sieje tam zboże i rośnie. Również przywozi obornik, który rozrzuca. Ale to i tak jest nic.

Chodzi o to, że jestem zdecydowany przeznaczyć kawałek tej ziemi na zrobienie sadu. Chodzi mi o sad amatorski, w którym będą rosły prawdziwe (nieszczepione?) jabłonki starych odmian, grusze, inne. Chciałbym żeby to były nasadzenia nieregularne, przecinane jakimiś wzgórkami, małymi warzywnikami. Chciałbym żeby to żyło, było ciekawe i zdrowe.

Problem tkwi w tej ziemi. Załóżmy że będzie to 1000m2, może mniej. Jak przygotować glebę żeby tam coś urosło?

Jestem gotów kupić glinę, torf, itd. Nie wiem jednak jak się do tego zabrać. Czy poprawić całą glebę? Czy robić to tylko w miejscach przyszłych drzew? Jak to zrobić, żeby to nie było tylko sezonowym doraźnym działaniem,niech to będzie zmiana warunków glebowych na wiele lat. Jakie prace, nakłady mogą się z tym wiązać? Gdzie mogę uzyskać bardziej szczegółową wiedzę?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Przygotowanie gleby pod sad

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie gleby pod sad

Post »

karpusx

To co piszesz idealnie pasuje do tematu "permakultura" i "leśny ogród". Jeśli czytasz po angielsku, jest o tym mnóstwo informacji w necie, ale i po polsku coś się znajdzie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Przygotowanie gleby pod sad

Post »

Jeśli gleba jest piaszczysta, to konieczna będzie instalacja systemu nawadniającego. Bez nawadniania na piachu drzewka będą mizernie owocowały, w najgorszym przypadku kompletnie uschną. Jeśli systematyczne nawadnianie nie jest możliwe z przyczyn technicznych, to raczej odradzałabym ci zakładanie sadu w tym miejscu. Namęczysz się tylko, a susza i tak unicestwi twój trud.
Jesienią rozrzuć obornik. Przyorz. Wiosną jeszcze raz. Wysiej facelię. Skoś, rozrzuć obornik, przyorz i wysiej jeszcze raz facelię. Potem ponowne koszenie i przyoranie. Chodzi o to, by dostarczyć jak najwięcej materii organicznej do gleby, by poprawić jej strukturę. Potem możesz myśleć o sadzeniu drzewek. Pod każde wykop dołek o głębokości 1 m. Na dno wrzuć obornika, następnie wypełnij dół dobrej jakości ziemią kompostową albo ogrodniczą. Po posadzeniu wyściółkuj czarną agrowłókniną. Ograniczy to trochę parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Achu1975
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 sie 2016, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakadanie ogrodu, sadu - pomoc.

Post »

Czesc,
mam dzialke 3000m, z czego ok 2000 chcemy przeznaczyc na mini sad i warzywniak. Dzialka ma wymiary ok. 34 m x 90m. Otaczaja ja pola uprawne. Mysle o postawnieniu ogodzenia z palikow i siatki lesnej. Chcemy posadzic wzdluz ogrodzenia zywoplot z buku, grabu i na koncu wzdluz kilka drzew. Nie mam pomyslu co zrobic z ziemia posrodku (trawa? topinambur?). Help.
phylloscopus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 paź 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie

Re: Zakadanie ogrodu, sadu - pomoc.

Post »

Cześć, może warto z jednej strony płotu zrobić wjazd dla traktora i póki nie masz pomysłu, co ma być w środku, dogadać się z którymś z właścicieli sąsiednich pól, żeby u Ciebie wysiał rzepak/zboże/czy co on tam sieje i uprawiał tę część. Plusy - nie rosną chwasty, ziemia jest uprawiana i jak się zdecydujesz, co będzie w środku, wystarczy ją zaorać i będzie jak znalazł. Twój pomysł z trawą jest o tyle uciążliwy, że trzeba ją kosić, a topinambur...cóż, ładnie kwitnie, ma jadalne bulwy, ale może zachęcić hordy dzików, karczowników i innych gryzoni nie tylko na pole topinamburu, ale też do sadu. A wiem z własnego doświadczenia, jak przykro jest wyciągać kilkuletnie jabłonki zjedzone przez karczowniki.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakadanie ogrodu, sadu - pomoc.

Post »

Zrób w środkowej części działki dół na głębokość 2 m i zobacz jaki jest profil gleby na ścianie na którą nie świeci słońce. Zrób co pół metra kilka zdjęć z róźnych ujęć.
Pójdź do Stacji Chemiczno Rolniczej i pożycz od nich laskę Egnera. Jak ją będziesz miała napiszę co robić dalej.
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: Jak założyć sad?

Post »

Lesne Ogrody.
dla mnie podzial oGrodu ( OGrodzenie ) na sad, warzywnik, jagodnik, kwiaty itd, itd w niskonczonosc jest po prostu specjalizacjami.
Wszystko Razem . . . w jednym tempie. :)
uprawic teren, posadzic drzewa owocowe co 20m, miedzy nimi wyspy / sciezki z krzewow jagodowych a w to wsiac kwiaty z warzywami., i ladnie przykryc sciolka...
jeśli ogrod jest duzy to konic prac na DLUZSZY czas poniewaz zostawione, niezebrane rosliny wydadza nasiona i rozsieja sie same.

Sad w ktorym znajde i porzeczke dynie, a moge sie potknac o buraka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”