Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  
Autor Wiadomość
LeroyMerlin
 Tytuł: Re: Kora/tkanina ogrodnicza pod tuje szmaragd?
PostNapisane: 28 wrz 2011, o 21:19 
200p
200p

0 szt.
Witam,
Kostka granitowa / betonowa imitacja kostki kamiennej - wygląda jako obrzeże bardzo estetycznie i jest bardzo trwałe. Są na rynku także w sprzedaży tzw. ''taśmy trawnikowe'' - z tworzywa sztucznego, sprzedawane w rolkach na metry - tym także można oddzielić rabatę od trawnika,a przysypane korą są praktycznie niewidoczne. Bardziej jednak polecam zainwestowanie w kostkę.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

X_r-o
PostNapisane: 29 wrz 2011, o 09:37 
---

0 szt.
Z kostką się zgadzam, choć to spory wydatek, natomiast plastikowa taśma to wielka pomyłka. Wkopiesz za nisko - trawa przejdzie górą. Wkopiesz za wysoko - wyszarpiesz kosiarką. O estetyce nie wspomnę :wink:

kropka75
 Tytuł: Re: Szyszki, kora, itp
PostNapisane: 18 paź 2011, o 12:51 
100p
100p

0 szt.
Mam pytanko odnośnie kory.

Wyczytałam, że żeby zrobić wartościową próchniczą glebę, można (nie mam obornika ani kompostu) kupić korę rozdrobnioną w workach, dodać do niej nawozu (jaki?) i obsypać nią ziemię, po czym przekopać.

Czy to jest dobra myśl?

Dodam, że sadzić zamierzam maliny i jeżyny, oraz białą porzeczkę.

Rossynant
PostNapisane: 20 paź 2011, o 12:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Myśl dobra.

Jak chcesz więcej próchnicy to dodać możesz każdej materii organicznej, również liście, trawę, rozdrobnione gałęzie, odpadki kuchenne też ("bez konserwantów" lepiej :wink: ), dopóki jeszcze gleba żyje przed zimą - się przegryzie. Należy przekopać, żeby na wierzchu nie leżało. Korę oczywiście można zostawić na wierzchu, jako ściółkę, też się powoli rozłoży na próchnicę.
Jeśli chcesz kupować, to można dostać i korę przekompostowaną wstępnie (świeża służy raczej do okrywania) i różne komposty, także kompostowany i odkwaszony torf. Kora i torf nie nawożą gleby, to tylko drewno. Czasem sprzedają je z dodanymi nawozami sztucznymi - ja tam tego nie cenię. Lepiej osobno nabyć i dodać.

Co do nawozów - zależy co ma potem rosnąć. Najlepiej trochę obornika, albo kurzego (z tym nie przesadzić). Jednakże azot z obornika zimą częściowo się ulotni, typowo nawozi się wiosną; ale niektóre rośliny nie lubią mieć świeżego obornika. Jeśli dasz niedużo i teraz - na pewno nie zaszkodzi. Przykopać oczywiście, bo się ulotni.
Doskonały dla działkowca jest kompost po pieczarkach (zużyte podłoże), zawiera nawozy; na Śląsku bywa dostępny, ale to nie w 'centrach ogrodniczych".

Dawno nie uprawiana gleba zwykle utraciła wapń i magnez. Wapnuje się typowo właśnie o tej porze. Tylko nie należy dawać wapna razem z azotowymi (a więc i obornikiem) bo straci się ten azot, szkoda. Natomiast spokojnie możesz przykopać materię organiczną czy kompost razem z wapnem. Ja polecam naturalny dolomit (kupisz mielony w sklepach) - zawiera wapń, magnez i cały zestaw mikroelementów, które zwłaszcza drzewom i krzewom są potrzebne. Mozna sypać po wierzchu, deszcz wapno wpłucze w glebę.
:wit

kropka75
PostNapisane: 20 paź 2011, o 14:24 
100p
100p

0 szt.
Czy mogę tak wkopać rozciaprane jabłka, których mam pełno na trawniku? Czy nie bardzo? Raczej nie poznam, czy są zdrowe czy czymś zarażone, więc chyba jednak ryzyko?

Mam co wkopywać, bo różne krzaki wyrzucam. To liście i gałęzie będą.

Czy sypać dolomit też tam, gdzie będzie tylko trawa?

A dolomit + kora jest ok?

Rossynant
PostNapisane: 20 paź 2011, o 16:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Yes, yes and yes... :D

"Czymś zarażone" nie przeszkadza, raczej nie masz tam żadnej straszliwej zarazy - bo nie miałabyś jabłek :lol:
Jak zakopiesz, to patogen z grobu nie powstanie. Zginie z czasem. A nad ziemią i tak już jest...
Grube drewno - rozdrabniacza pewnie nie masz - zakop głębiej w ziemię, na sztych (całą łopatę), w takim miejscu gdzie nie zamierzasz kopać w przyszłości, bo to parę lat będzie się rozkładać. Lepiej nie wprost pod nowo sadzone krzaczki, drzewa - o tą higienę chodzi, nuż korzonek się zarazi (chociaż sadziłem drzewa specjalnie w taką kupę chrustu, bo gleba była jałowa i musiałem rozluźnić, doskonale rosną). Pod kwiatki czy trawnik. Albo zostaw na wierzchu i zasyp korą, spróchnieje, będzie grubiej ściółka.

Generalnie dla higieny nie należy sadzić roślin w miejsce po tych samych gatunkach czy w sąsiedztwie starych - bo można zarazić czymś. Weź pod uwagę planując nasadzenia. Lepiej w nowe miejsce. Płodozmian.

Wapnowanie na parę lat wystarczy, a że to się musi rozpuścić w glebie, dlatego jesienią najlepiej. Z korą właśnie warto zmieszać, kora bywa kwaśna i wapna potrzebuje dla zrównoważenia. Takoż torf i sklepowe komposty.

Trawka też musi z czegoś żyć, natomiast czy koniecznie potrzeba pod trawnik zwapnować - zależy od stanu gleby (którego nie znamy :lol: ). Nie zaszkodzi.
Poza tym - to nie jest tak że każde rośnie sobie osobno. Zadbaj o całą działeczkę. Owocowe będą miały korzenie pod trawnikiem i dobrze byłoby aby znalazły tam coś pożywnego, a nie musiały chodzić na żebry do sąsiada ;:183 .

kropka75
PostNapisane: 21 paź 2011, o 08:48 
100p
100p

0 szt.
Miałam na myśli jakiegoś grzyba ewentualnie czy cuś. :)

No to już coś wiem. Dziękuję. :)

Od jutra szpadel w łapkę i jazda. :) Mam sporo do przekopania... A nie mam kompostownika, bo mój poprzednik usunął ten, który tam zastał.

Rossynant
PostNapisane: 21 paź 2011, o 12:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
W życiu nie miałem kompostownika - na pryzmę i tyle :lol: a przysypywać koszoną trawą by śmieci w oczy nie kłuły :wink:
Ale z ojcem sporządziliśmy kiedyś taki elegancki z desek - kompost nie był z tego lepszy, tylko schludnie wyglądało... kilka lat, potem deski się też przekompostowały :;230

Prosty sposób: wbić cztery solidne kołki, owinąć wokół grubą matę ogrodową (nawet folię, byle się nie darła), gwoździami chwycić - i już; barachło się nie rozsypie po okolicy i wygląda w miarę porządnie. Jeśli ziemia przepuszczalna to na dół położyć folię - kompost ma być wilgotny (ja mam glinę). Na górę można sypnąć korę dla schludnego przykrycia i by nie wysychało. Dodanie obornika do pryzmy bardzo przyspiesza rozkład, szczególnie wskazane jeśli kompostuje się tylko roślinne resztki, azot potrzebny. (lepsze niz te modne teraz po sklepach 'zaczyny' do kompostu)

akl62
PostNapisane: 10 lut 2012, o 20:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Z przerażeniem czytam to wszystko. My z mężem 2 lata temu trochę poprzycinaliśmy drzewa i wszystkie gałęzie nienadające się do kominka zezrąbkowaliśmy i rozsypaliśmy (od razu, żeby nie szpeciło ogrodu) pod iglakami i krzakami (głównie rododendrony i hotensje). Było tego na kilka centymetrów. Wielki, jak widzę błąd. Trudno, co się stało, to się nie odstanie. Następnym razem będę wiedziala.Z późno weszłam na forum.

kropka75, a ja kiedyś zrobiłam grzadkę na dziurze, w którą wsypywałam taczkami jabłka i gruszki (urodzaj był szalony, już nawet u mnie w pracy ich nie przejadali), lekko przysypanej wykopną ze środka gliną. Następnego roku nic nie chciało na tym rosnąć. Trochę fasola szparagowa i pietruszka boczkiem, ale zero kopru czy bazylii. I jeszcze chyba mi te jabłonie pokiełkowały. I oczywiscie taki małe płożące zielsko, piękne jak niteczkowy dywan z białymi kwiatkami. Musiałam to jesienią przekopać, powapnować. Niektóre gruszki, to były jeszcze całe, chociaż na tę grządkę nosiłam wszystkie znalezione w ogrodzie dżdżownice. W tym roku było nieźle. Bazylia całkiem, całkiem, koper, buraczki. Ale za to nie jest to już takie zbite i gliniaste jak było.

Rossynant
PostNapisane: 10 lut 2012, o 23:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Byłoby dobrze bez przysypania gliną. Po prostu zagniło bez dostępu powietrza. A w tym potem zagniją i korzenie roślin... Jeśli już to przekopywać mieszając z ziemią, na większej powierzchni, nie tak samo na kupie.
Co do zrębków z drewna to u mnie drzewka, agresty i maliny podsypuję tak już od 2 lat, dobrze im zrobiło :D warstwa ma ze 20 cm ... Iglaki również dostają. Rododendrony też lubią próchnicznie. Rzecz w tym by nie doszło do gnicia bez dostępu powietrza. Zrębki są luźne, jest dostęp tlenu, przesychają. Gorzej jeśli ktoś np. trawę po skoszeniu, mokrą jeszcze, rzuci na kupkę.
Ale koniec końców wszystko się rozłoży, kwestia tylko kiedy.

x-xm-a
PostNapisane: 15 lut 2012, o 20:05 
Konto usunięte na prośbę.
jakby to powiedzieć :D po pierwsze wykiełkują pewnie prawie wszystkie, po drugie duuużo zwierzątek tych mikro i makro skorzysta z darmowej stołówki

Rossynant
PostNapisane: 15 lut 2012, o 21:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
:lol: czytaj - wszystkie nornice z całej okolicy będą się stołować u Ciebie :D
Jak przypadkiem masz dużo - zanieś do Zoo (albo świnkom) albo daj na kompost.

zywik
PostNapisane: 11 kwi 2012, o 11:14 
100p
100p

1 szt.
Zapytam tu, bo po co zakładać nowy temat. Do meritum:

Posiadam żywotniki tuje brabant, w zeszłym roku podsypałem po nimi korę a w tym roku chciałbym posadzidzić dodatkowo między nimi Barwinek. Czy te rośliny nie będą się "gryzły" czy nie popełniam jaiegoś błędu?

pozdrawiam M.

ZENOBIUSZ
PostNapisane: 11 kwi 2012, o 11:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A ja od 8 już lat mam żywopłot ze Szmaragdów podsypanych korą którą każdej wiosny uzupełniam , i nie mam problemow z chwastami. Prawdą jest że przed posadzeniem krzewów , pas ziemi porządnie przygotowałem /odchwaściłem i przekopałem/.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 357 ]  Idź do strony nr...        1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości