Ściółkowanie korą

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gabiszonka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 lip 2010, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szyszki, kora, itp

Post »

Mam multum kory z olchy... wiem, że nie nadaje się pod rośliny. Wyłożyłam nią pas przydrożny przy ogrodzeniu ok 10 cm wysokości - działa - nic nie rośnie ale rewelacji nie ma. Czy ktoś ma jakiś pomysł na ta korę?????
Awatar użytkownika
piotrq
100p
100p
Posty: 127
Od: 18 sie 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kora/tkanina ogrodnicza pod tuje szmaragd?

Post »

Minął już ponad rok odkąd posadziłem tuje i wysypałem korę. Tak jak wcześniej pisałem odrzuciłem opcję z tkaniną i tak jak ktoś wspominał pojawił się drobny problem z chwastami, a dokładniej z perzem. Po jakimś czasie walki zdecydowałem się na preparat chemiczny, którego działanie koncentruje się właśnie na eliminowaniu tego rodzaju chwastów. Po dwóch opryskach, które miały miejsce już jakiś czas temu mogę powiedzieć, że rezultaty są pozytywne. Chwasty zostały zniszczone łącznie z systemem korzeniowym. Od dłuższego czasu pod tujami jest czysto i wiele wskazuje na to, że im większe będą drzewka, tym będzie o to łatwiej.
marolkalolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 wrz 2012, o 06:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ściółkowanie rabat.Agrowłóknina i kora

Post »

Mam do posadzenia 20 żywotników, chce aby powstał z tego żywopłot. Chce te iglaki wsadzić na agrowłókninie. Tzn wyściółkować agrowłókniną ogrodniczą pas tak by nie przerastały chwasty. Kiedyż używała już agrowłókniny takiej z zakupu w sklepie internetowym allegro, ale nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie bo jest dużo rodzajów tych włóknin. Te których się dowiedziałam to agrowłókniny, są też agrotkaniny, maty szkółkarski no i podobno najmocniejsze geowłókniny. Jaki materiał najlepiej wybrać jako agrowłókninę pod iglaki?
Własnie zaczęłam stosować agrowłókninę ogrodową pod iglaki i problem sam się rozwiązał.
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Agrowłóknina pod tuje

Post »

Agrowłóknina, jest tańsza!
Tyle żeby była gruba i czarna, ewentualnie niekiedy są brązowe.
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Agrowłóknina pod tuje

Post »

Tak można zastasować agrowłókninę czarną, brązową czy białą i przysypać to warstwą kory (ja polecam kore z pobliskiego tartaku, składnicy, ja zbieram z ziemi duże kawały lub obdzieram prosto z dłużyc i płacę za to grosze). Kora w sklepie jest droga i często zbyt drobna i zanieczyszczona ziemią, a jednak sporą warstwę jej trzeba dać. Gdy taką marnej jakości korę wysypiemy na tą agrowłókninę i nie zabiezpieczymy obrzeży to mogą przerastać nam chwasty. na pewno agrowłóknina jest mniej trwała. Innym rozwiązaniem jest agrotkanina (dostępna w sklepach ogrodniczych kupiona na metry i wcale nie droższa niż na allegro) bardziej trwała i eliminuje nam chwasty 99%. Cena grubej agrowłókniny i agrotkaniny bedzie podobna a na tak niewielkiej powierzchni proponuję agrotkaninę zdecydowanie
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina pod tuje

Post »

Jeżeli już to gruba kora się nie nadaje a po drugie na pewno nie świeża.Gdzieś tu pisałem dlaczego,bo nie chce mi się powtarzać wkółko to samo.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Agrowłóknina pod tuje

Post »

A czy ktoś mówił o świeżej korze? Chyba to oczywiste. To jakiś mit, gruba kora doskonale się nadaje zarówno sosnowa jak i dębowa
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina pod tuje

Post »

A z tartaku to niby jaką masz ?
Co do kory w ogóle polemizował bym z tym trzymaniem wilgoci.Ale rób co chcesz to wolny kraj.W mity to Ty wierzysz.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Agrowłóknina pod tuje

Post »

W tartaku, składnicy( jak pisałem) często kora jest śmieciem gdy nie opyla się jej sprzedawać więc po okorowaniu leży po prostu na ziemi. Znam również takie tartaki gdzie dłużyce przelegują i po kilku miesiącach kora spokojnie od nich odchodzi. Wolny kraj dlatego gdy potrzebna mi kora to nie latam do sklepu jak głupi i nie płace 10zł za worek jakiejś drobnej półrozłożonej kory zmieszanej z ziemią. Z całym szacunkiem, ale to co uznane za powszechne nie musi być wcale lepsze
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina pod tuje

Post »

To mów tak od razu,bo Twój tartak jest wyjatkiem.u mnie w okolicach nie dostaniesz nawet wiórki jednej a co dopiero mowa o korze czy trocinie,wszystko biorą prywatne firmy .Począwszy od producentów roślin,gleb po elektrownię a na producentach płyt osb i meblach kończąc.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Agrowłóknina pod tuje

Post »

Zgadzam się - trudno teraz w tartaku dostać korę za grosze, a za darmo to już nie wiem gdzie dają :lol:
I... nie zgadzam się ,żeby kora nie trzymała wilgoci. Utrzymuje wilgoć bardzo dobrze, jeśli położona jest grubą warstwą, musi mieć średnią frakcję ( żadne płaty...) i oczywiście powinna być wilgotna, zleżała. Trzyma wilgoć bardzo dobrze. Łatwo to sprawdziłam w swoim ogrodzie, gdzie wszędzie mam piaski. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina pod tuje

Post »

Aniu kora która już tak naprawdę niewiele ma wspólnego z korą w sumie. Kora przekompostowana biohumus swoisty z dodatkami.
Macie najlepszy przykład las.Czy tam jest kora ? jest i tam kora ale i igły ,liście inne odpadki z biegiem upływającego czasu gnije to wszytko tworząc masę próchniczną./sam coś podobnego zrobiłem sobie długo to trwa ale ekstra podłoże/ .

A czy trzyma wilgoć ? Taka prosto z wora albo tartaku to nie , ile trzeba wody lać ,żeby to przebiło się przez całą jej powierzchnię ,te agrowłókniny i dotarło do korzeni roślin.To wygląda na swego rodzaju kompres na rozpalone czoło.
Owszem kora korze nie równa.Wysoko przekompostowana.A już mowy nie ma o dużych płatach to całkiem już pomyłka :roll:
Taka co leży kilka lat .Bo i w zakładach przekopomostowują ją bardzo szybko :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Agrowłóknina pod tuje

Post »

Dobrym rozwiązaniem jest położenie przy roślinie mocno przekompostowanej kory, może być kora mielona, a na to następną warstwę kory o średniej frakcji jako dekoracji. Ona też będzie się z czasem rozkładać, a na start już mamy zapewnione zabezpieczenie w postaci zmielonego czy przekompostowanego podkładu. W ogrodach wieloletnich proces ten następuje naturalnie - ciagle dokładamy nowej kory, a ta stara już elegancko spełnia swoje funkcje osłonowe :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”