Ściółkowanie korą

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Agrowłóknina i kora pod tuje

Post »

Najlepsza jest ta średnia.
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Agrowłóknina i kora pod tuje

Post »

Witam,Bardzo proszę o podpowiedź,czy wokół tuj szmaragdów mogę na agrotkaninę wysypać kamienie wapienne?/tzw.margiel/ .Słyszałam,że tak-ale boję się żeby im nie zaszkodzić,bo tuje lubią raczej kwaśną glebę.
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina i kora pod tuje

Post »

:roll: a po co obciążać dodatkowo system korzeniowy ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Agrowłóknina i kora pod tuje

Post »

Nie chodzi tu o odczyn gleby, ale szmaragdy mają dość wrażliwy system korzeniowy, najlepiej rosną na glebie przepuszczalnej, dość wilgotnej.Jeżeli jednak grunt jest mało przepuszczalny, gliniasty to dodatkowe, zupełnie niepotrzebne obciążenie korzeni i utrudnienie wymiany gazowej, powietrznej i wodnej skończy się obumieraniem korzeni i roślin.Najlepiej naśladować naturę, czyli wysypać korę bez włókniny.
Po co też potem męczyć się z wybieraniem igieł (w miarę wzrostu i starzenia się zaczną je zrzucać tworząc naturalną i najlepszą dla siebie ściółkę) ze żwiru :roll:
leszekb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kora sosnowa pod świerkami

Post »

Cześć

Chciałem się Was poradzić w kwestii kory sosnowej. Otóż moi rodzice mają na ogrodzie posadzone świerki (coś w rodzaju niewielkiego lasu). Jedne drzewa są młode (około 1,5 wysokości) a inne to już kilkunastoletnie osobniki. Powierzchnia to około 1,5 ara (150m2). Problemem są co roku trawa i chwasty i skrzyp, które zarastają las co jest dużym problemem estetycznym dla moich rodziców. Pomyślałem że dobrym pomysłem byłoby podsypanie korą sosnową w ilości około 80l/m2 tak aby na dłuższy czas mieć spokój z chwastami i rodzicami ;) Czy to jest w ogóle dobry pomysł? Na jak długo takie rozwiązanie wystarczy? Będę wdzięczny za wszelakie porady.

pozdrawiam

Leszek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

Ja bym ten problem rozwiązał przy pomocy motyczki i strzemiączka na długim kiju. Motyczka do kępek, strzemiączko do pojedynczych roślin.
150 m2 to jest nieduży ogród. Wydatek czasowy jedno popołudnie co tydzień.
leszekb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

Dzięki za odpowiedź. Moi rodzice są już w takim wieku że praca fizyczna odpada a ja nie zawsze mogę tak często przyjeżdżać. Ponadto oni są zwolennikami raczej chemicznych rozwiązań typu wypalić do gołej ziemi :) Z tego względu chciałem zastosować trochę bardziej ekologiczne rozwiązanie. Najważniejsze dla mnie jest to na jak długo taka kora zastopuje chwasty (rok, kilka lat?).
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

Niech kolega zapomni o samej korze... chce kolega w miarę bez chwastów, ładnie, schludnie i bez większej roboty to najpierw zgrubnie oczyścić teren, później wyłożyć matą ogrodniczą, zakołkować. Brzegi uformować (np. krawężniki betonowe, kamienie, drewniane "płotki") i dopiero wysypać korę, najlepiej grubą. Wtedy nawet jak coś będzie próbowało się zakorzenić to łatwo tego się pozbyć. Niestety problematyczne będzie rozciągnięcie maty między wyrośniętymi drzewami, ale bezpośrednio na glebę to można kory sypać i sypać, a za rok będzie łąka ;)
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

Ja mam korę położoną bez żadnych mat czy innych wynalazków i od 5 lat żadnej łąki u mnie nie widać, choć przyznam, że zdarzają się pojedyncze chwasty raz na jakiś czas. Moja rada to zrobić najpierw oprysk na chwasty wieloletnie (np. roundup a potem starane na skrzyp), a następnie rozrzucić warstwę zmielonej kory i na to dopiero kolejną warstwę średniej lub grubej kory aby dawało to w sumie przynajmniej 7-8 cm ściółki. Potem dobrze jest trochę podlać korę żeby wiatr jej nie zerwał. Taka warstwa powinna starczyć bez problemu na 2 lata, a potem trzeba będzie dokupić kory (tym razem już tylko średnią lub grubą).

Zdjęcie z innego forum usunięte/Adm.K
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

P.s. tak to może wyglądać z agrowłókniną po roku czy dwóch

U mnie kora pod iglakami ma lat 6 !!! Agro-włóknina szpilki i gruba kora. Stara zasada - jak się dba tak się ma.

Obrazek Obrazek Obrazek

Fotki aktualne zrobione kilka minut temu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

asprokol pisze:Stara zasada - jak się dba tak się ma.
I to jest święta prawda.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

asprokol piękny trawnik

Ja wrzuciłam korę między maliny i znacząco utrudnia to wyrastanie chwastów i zmniejsza ich ilość. Pod iglastymi mam dużo igieł sosnowych, samo się robi i też pojawiają się jakieś pojedyncze przypadki. Kory musi być więcej niż tylko tak żeby pokryć, bo przed domem miałam wysypane niewiele, koty rozgrabiły, chwasty rosną niestety.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

U mnie w malinach jest tylko jeden chwast: kolejne maliny. Co roku je przycinam i potem wrzucam do rozdrabniarki a następnie wysypuję je w międzyrzędzia. Gdy maliny urosną do 1,5m tworzy się coś w rodzaju buszu, który praktycznie blokuje całe światło między nimi a co za tym idzie nic tam nie chce rosnąć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”