Ściółkowanie korą

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szyszki, kora, itp

Post »

Super wątek!
hanka55 pisze: Pod folia panuje zwiększona wilgotność, która sprzyja rozwojowi patogenów
- bakterii i grzybów chorobowtówrczych.
Pod folią jest świetne, bezpieczne miejsce do zakładania gniazd przez gryzonie,
a folia w słońcu, powstrzymuje/ hamuje parowanie gleby - dżdżownice spulchniające glebę, gotują się żywcem. Po deszczach - topią się, nie mogąc wydostac się na powierzchnię.
Ale faktycznie, folia ogranicza wzrost. Także chwastów.
Również tak słyszałam i wydaje się to logiczne.
hanka55 pisze:Jak reaguje biały żwirek na kwaśne, wilgotne środowisko przy Rh?
Robi się zielony!
Bardzo cenna uwaga. Ja zastosuję kamyczki tylko pod róże i kocimiętki (środowisko zasadowe)
janusz pisze:
wronek89 pisze:Januszu ja już nie wiem jak to z tym jest.
A ja już któryś raz to tłumaczę. Dla Ciebie to zrobię jeszcze raz. :D
Mit zakwaszającej kory wziął sie z obserwacji lasu gdzie rzeczywiście na ogół kwasna gleba. Jednakże by uzyskać taki odczyn potrzeba kilkudziesieciu (co najmniej) lat rozkładania sie lesnych cząstek organicznych, a w tym i kory.
Jednakże jeżeli wyściółkujesz korą jakikolwiek fragment ogrodu to za Twojego życia najprawdopodobniej nie zauważysz zmiany odczynu gleby gdyż przechodzenie substancji zakwaszających z kory do gleby jest niesłychanie powolne, do tego stopnia, że moze być pomijalne w jakichkolwiek praktycznych ogrodowych rozważaniach i zastosowaniach.
Proste?
Janusz
PS
Żeby nie było watpliwości mam na myśli korę przekompostowaną bo tylko takiej w ogrodzie się używa.
J.
Ooo. Właśnie takiego posta wielu forumowiczom było trzeba. Panie Januszu jak to jest z szyszkami z lasu? Jak je przystosować do użycia w ogrodzie (chodzi o grzyby, robactwo i... ewentualny garbnik, pobieranie azotu z podłoża; nie wiem czy w tym przypadku też istnieje ten problem). Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szyszki, kora, itp

Post »

Niestety nie mogę już edytować swojego posta wyżej, ale nadal chciałabym uzyskać odpowiedzi na temat szyszek jako materiału na ściółkę (jak wygląda kwestia garbnika, szkodników i grzybów; jak je przygotować pod rośliny) oraz dowiedzieć się, kiedy one opadają z drzew, kiedy warto je zbierać.
szylwester
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szyszki, kora, itp

Post »

Witam!!!
Mam pytanie, dostałem parę worków kory sosnowej prosto z tartaku. Mój problem polega na tym ,że nie wiem czy mogę ją teraz podsypać po rośliny czy ją kompostować. Jeśli kompostować to jaki czas czy 2 miesiące wystaczy czy czekać do wiosny?? A jeśli ściółkować czy sypać nawóz azotowy czy nie jest już za późno ??
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Szyszki, kora, itp

Post »

szylwester świeżej kory nie syp, najlepiej wiosną po przekompostowaniu. Jeżeli masz trawnik, który kosisz, to przesypuj korę warstwami skoszonej trawy. Jak będzie Ci się chciało to przerzuć całość raz na miesiąc
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Szyszki, kora, itp

Post »

A ja nie bardzo zgadzam się z tym tekstem janusza..
Mit zakwaszającej kory wziął sie z obserwacji lasu gdzie rzeczywiście na ogół kwasna gleba. Jednakże by uzyskać taki odczyn potrzeba kilkudziesieciu (co najmniej) lat rozkładania sie lesnych cząstek organicznych, a w tym i kory.

i dam przykład - w miarę przyzwoity grunt rolny o pH 6-7 porośnięty samosiejkami głównie sosny i trochę brzozy po ok 6latach ma obecnie pH ok 4,5-5 (na głębokości szpadla mw). Naturalną ściółkę stanowiły igły, kora, liście, zielsko. Grzyby (te jadalne :wink:) pojawiły się już 3 lata temu, więc zakwaszenie ziemi nastąpiło wcześniej niz po 6latach.

santia przejdź się do lasu, poza tegorocznymi na pewno znajdziesz szyszki 2/3 letnie. Rozkładają się o wiele wolniej niż kora, zobaczysz też, że czasem są pokryte "pleśnią" - to efekt nieszkodliwych grzybów, które przyczyniają się do ich rozkładu.
Awatar użytkownika
piotrq
100p
100p
Posty: 127
Od: 18 sie 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Witam, jestem na etapie wsadzania tuj szmaragd. Wiele czytałem na temat kory i ewentualnej tkaniny ogrodniczej, którą wykłada się pod korę. Opinie na ten temat są różne. Stąd moje pytania - czy sama kora poradzi sobie z chwastami, czy jednak obecność tkaniny jest tutaj wskazana? Z drugiej strony, niektórzy twierdzą, że ma ona negatywny wpływ na rośliny - w tym przypadku na tuje. Macie w tej kwestii jakieś doświadczenie?
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Kora/tkanina ogrodnicza pod tuje szmaragd?

Post »

Witaj,

Wg mnie tylko tkanina i kora. Sama kora nie da rady. A o jakim negatywnym wpływie tkaniny słyszałeś? :?:
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Kora/tkanina ogrodnicza pod tuje szmaragd?

Post »

Pokryłem ziemię korą i chwasty wyrastały ale to gdzieniegdzie . Jeśli rozłożysz tkaninę i wyłożysz korę to też gdzieś tam będzie chwast ale to rzadko gdzie.
Tkanina - nie wiem czy ma negatywny wpływ. Powinna przepuszczać wodę .
Kora utrzyma wilgoć.
Tyle ja wiem z własnego doświadczenia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kora/tkanina ogrodnicza pod tuje szmaragd?

Post »

Pani Szlązkiewicz pisze:Witaj,

Wg mnie tylko tkanina i kora. Sama kora nie da rady. A o jakim negatywnym wpływie tkaniny słyszałeś? :?:
Poczytaj co pisze Mirek L na tej stronie o tkaninie.Uważam, że ma rację, szczególnie na glinie jest tragedią dla iglaków.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=910
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Kora/tkanina ogrodnicza pod tuje szmaragd?

Post »

To ja zacytuję bez komentarza
MirekL pisze:
vitoldo pisze:No tak, ale ta agrowłóknina przecież jakoś przepuszcza wodę a więc i trochę powietrze, a poza tym chwasty to też nic fajnego :wink:
W naturalnym lesie pod każdą sosną leży półmetrowa warstwa opadniętych igieł :D Też trzymają wilgoć jakby nie patrzeć :roll:
Dla Ciebie warstwa rozkładającego się stopniowo igliwia tworzącego próchnice i gałgan to to samo?
Gleba to dość skomplikowany ustrój. Żywy przy tym. Przykrycie tego szmatą i przywalenie kamieniami krańcowo zmienia warunki powietrzno -wilgotnościowe. Zdycha naturalna flora i fauna glebowa. W warunkach beztlenowych zachodzą procesy gnicia. Zmienia się pH. Zaburza się pobieranie pewnych składników...
Mógłbym tak dużo pisać... ale jak się nie chce iść opielić, to na cholerę Ci ogród?
EOT.
A jeśli potraktujesz korę nie jako ozdobę lecz ściółkę, to chwastów nie ma
ooo :D selli7 mnie ubiegła
Awatar użytkownika
piotrq
100p
100p
Posty: 127
Od: 18 sie 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kora/tkanina ogrodnicza pod tuje szmaragd?

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Zapoznałem się też z tematem, do którego link zamieściliście powyżej - teraz mam już pewność, że kombinowanie z tkaniną nie ma sensu. Worki kory już kupione.

Pozostaje tylko problem oddzielenia kory od trawnika - nie chciałbym żeby trawa wchodziła na korę i na odwrót. Chodzi mi o coś co nie będzie przeszkadzało kosiarce. Macie jakieś patenty?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kora/tkanina ogrodnicza pod tuje szmaragd?

Post »

Sama jestem ciekawa jakiegoś patentu bo czekają mnie ścieżki trawiaste przy rabatach wysypanych korą.
Koleżanka ma wkopane równo z poziomem gruntu stare cegły i zdają egzamin.
Niestety cegieł nie posiadam.
Jedyne co na razie wymyśliłam to oddzielenie kory obrzeżami i podniesienie poziomu gruntu na ścieżkach trawiastych.
Ale przy całym większym trawniku takie wyjście nie wchodzi w grę.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kora/tkanina ogrodnicza pod tuje szmaragd?

Post »

Wiam !
Ja zakupiłem 46 elementów betonowych przeznaczonych do budowy płotów. Tylko nie tych 50 cm, a 25 cm wysokości. Zakopałem. Prawie nie widać.
Comcia ! Jakąś betoniarnie, to w okolicy pewnie znajdziesz. I pamiętaj. Zaraz się skończy sezon budowlany. Ceny w dół, bo inaczej będą te elementy trzymać do wiosny.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”