Ściółkowanie korą

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

asprokol pisze:Stara zasada - jak się dba tak się ma.
I to jest święta prawda.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

asprokol piękny trawnik

Ja wrzuciłam korę między maliny i znacząco utrudnia to wyrastanie chwastów i zmniejsza ich ilość. Pod iglastymi mam dużo igieł sosnowych, samo się robi i też pojawiają się jakieś pojedyncze przypadki. Kory musi być więcej niż tylko tak żeby pokryć, bo przed domem miałam wysypane niewiele, koty rozgrabiły, chwasty rosną niestety.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

U mnie w malinach jest tylko jeden chwast: kolejne maliny. Co roku je przycinam i potem wrzucam do rozdrabniarki a następnie wysypuję je w międzyrzędzia. Gdy maliny urosną do 1,5m tworzy się coś w rodzaju buszu, który praktycznie blokuje całe światło między nimi a co za tym idzie nic tam nie chce rosnąć.
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

P.s. tak to może wyglądać z agrowłókniną po roku czy dwóch
No zaraz, zaraz... a ile tam było wysypane kory? Bo kolega pisze, że bez maty 7cm, a tutaj to chyba mniej niż 2... takie porównania to są trochę wiadomo skąd ;) Różnica u mnie jest taka, że tam gdzie kora jest na glebie to wygrzebanie jakiegoś chwaściora (np. podagrycznika) to mordęga, bo siedzi z kłączami mocno w ziemi. W przypadku kory na macie jedynie najdrobniejsze korzonki tam przechodzą, a reszta "perzowiska" jest nad matą, pod korą. Łapiesz i wyszarpujesz całość bez problemu. Ale jak kto lubi.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kora sosnowa pod świerkami

Post »

Po pierwsze nie było moim zamiarem porównywać niczego tylko zwrócić uwagę, że mata jest niepotrzebna jeśli ktoś odpowiednio przygotuje wcześniej teren (czytaj pozbywamy się najpierw podagrycznika i innych chwastów wieloletnich) i następnie wyłoży odpowiednią ilość kory. Powyższe zdjęcie jest tylko przykładem tego, że mata wcale nie jest jakimś problemem dla chwastów i mogą spokojnie na niej rosnąć jeśli się tego nie pilnuje.
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Mam kilka krzewuszek posadzonych przy ogrodzeniu. Pod nimi rośnie trawa. Chciałbym się jej pozbyć bo nie da się jej wykaszać. Jeśli nasypię na nią korę to ją zagłuszy? Gdzieś widziałem poradę by najpierw dać jakiś karton, tektury i na to korę. Czy to ma sens? Wiem że można dać pod spód włókninę ale chciałbym po jakimś czasie spulchnić to podłoże a z włókniną się nie da.
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Da się, ale... jeśli wysypiemy docelową ilość kory średniej lub drobnej to trawa sobie poradzi i to przerośnie. Efektywnie byłoby najpierw wyściółkować słomą lub sianem ze skoszonego trawnika, na to trochę kory grubej, a później po odczekaniu i usunięciu tego co zaczęło przerastać docelowo wypełnić korą średnio mieloną. Spulchnianie powinny ogarnąć dżdżownice.
Kartony (szare, niebarwione) to też dobre rozwiązanie, zdecydowanie trudniej ma trawa przerosnąć, a jak już się rozłożą to i trawy nie ma bo zgniła. Ale trzeba pamiętać, że nie po to się ściółkuje by później grzebać pod ściółką... każde ruszanie gleby pod ściółką miesza ją ze ściółką przez co efektywna warstwa ściółki spada i zwyczajnie zaczynają wrastać chwasty (więc znów trzeba dokładać).
xandrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 wrz 2018, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuje i kora świeża

Post »

Witajcie,

mam taki oto problem. Mieszkam za granicą w Norwegii i nie ma dostępnej kory kompostowej. Jest tylko świeża.
Właśnie posadziłem rząd tui brabant i chcę wyłożyć spód właśnie korą.
Z tego co wyczytałem to świeża kora nie jest zalecana z uwagi na to, że wyjaławia ziemię itd. Najlepszym wyborem jest właśnie kompostowa.

Co mam zrobić? Gdzieś znalazłem informację, że można użyć nawóz bogaty w azot co roku wiosną w przypadku kory świeżej...

Moglibyście się wypowiedzieć na ten temat?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Tuje i kora świeża

Post »

Najlepiej nie czytać trolli którzy powielają mity o korze przekompostowanej. Ta "przekompostowana" nadal się rozkłada (kompostuje) jak się przekompostuje to zostanie z niej pył.
Byłem u producenta który ma setki ton na betonie i mu się kompostuje ;:306 pod wpływem czasu i deszczu.
Beton się nie wyjałowił ale kto wie co pod nim się dzieje ;:303

Azot jest stosowany aby przyspieszyć kompostowanie ja go stosuję (mocznik) w kompostowniku ale nigdy nie wpadłem na pomysł aby martwić się że kora wyjałowi mi glebę.
Kup jak najgrubszą korę bo taka wytrzyma w ogrodzie kilkanaście lat zanim się rozłoży czyli przekompostuje.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
xandrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 wrz 2018, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Dzięki za odpowiedź.

No sęk w tym, że świeża pobiera bardzo dużo azotu w porównaniu do przekompostowanej. Dlatego jest odradzana.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Kora leży na powierzchni więc skąd ten azot bierze ??
Czytałem też te brednie, powielane jako prawda objawiona.
Pomyśl logicznie - jeżeli chcemy korę mieć pod drzewami to kładziemy włókninę aby w korze chwastów nie plenić a na to sypiemy korę, No i jak ta kora wyjałowi ziemię ?.


Obrazek
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
xandrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 wrz 2018, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Nie planowałem właśnie włókniny wykładać. Kora od razu na ziemię...

W ogóle usuwam starą włókninę z ogrodu. Korzenie poprzerastały, trawa itp. Ktoś nie dbał o to przede mną. Mała warstwą ziemi była na tym do tego... I sceptycznie podchodzę do tego jakoś...

Ta włóknina się rozkłada po jakimś czasie?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Te tuje były sadzone przeszło 20 lat temu i od tego czasu się włóknina nie rozłożyła.
Pomijając że stosuję najlepszą z możliwych korę i tak co 8-10 lat muszę ją zmienić bo się "kompostuję" czytaj zbutwieje.
Kiedyś wpadłem na pomysł że węgiel brunatny może zastąpić korę wyglądało fajnie ale się przekompostował i mam teraz węglową ścieżkę ;:306 pełną chwastów.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”