Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 21, 22, 23, 24, 25  
Autor Wiadomość
kaLo
 Tytuł: Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)
PostNapisane: 27 kwi 2019, o 06:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie na temat, usunęłam. szarotka66
Suche żdźbła chronią korzenie przed zbytnim nagrzewaniem gleby. Trawniczek jest jeszcze młody i niezbyt gęsty więc trochę suszu wyjdzie mu na zdrowie.

daniel_socho
PostNapisane: 1 maja 2019, o 14:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Wykonałem aerację jednorocznego trawnika, przynajmniej ten zabieg tak został nazwany przez osobę, która wypożyczyła mi poniższy sprzęt:
https://imagizer.imageshack.com/img924/9568/u8vsj1.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/8180/9G75hn.jpg

Zależało mi przede wszystkim na zebraniu filcu, którego udało się zgarnąć kosiarką za tym sprzętem 11 taczek na 600 m kw.
Jechałem najpierw wzdłuż, później w poprzek i na koniec zgarniałem kosiarką. Zrobiłem dwie takie tury.
Trawnik został nietknięty, do kosza wędrował tylko filc. Opisuję sytuację, gdyż miałem dużo wątpliwości czy nie zniszczę młodego trawnika.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

vivien333
PostNapisane: 26 wrz 2019, o 20:42 
200p
200p

1 szt.
Zmasakrowałam swój trawnik ręcznym wertykulatorem (tymi zębatymi grabiami). ;:14
Piszę o tym, żeby przestrzec przed zbyt brutalnymi działaniami na trawnikach z trawą, która rośnie w kępach, zwłaszcza na lekkiej, piaszczystej glebie. Na moim trawniku zostały głównie kępki kostrzewy, która po wiosennym drapaniu nie zdołała się zagęścić, a w puste (wydrapane) placki wsiały się chwasty z zapuszczonej sąsiedniej działki i wyglądało to tragicznie.
Chwasty powyrywałam ręcznie (przynajmniej większość z nich).
Czekałam z niecierpliwością na jesień z bardziej wilgotną pogodą, żeby w końcu coś z tym fantem zrobić... Niestety- powyrywałam tylko resztę ledwo trzymających się kępek i teraz już niewiele z tego trawnika zostało. :?
W sumie... nie ma tragedii- i tak w planie były dosiewki nowej trawy, choć i tu trafiłam na problem, bo ziemia do trawników, która leżała dość długo w workach, zrobiła się mokra i zbita, co bardzo utrudniło wprowadzenie jej w te puste placki. Na szczęście trawnik jest malutki, więc jakoś udało się to zrobić- na kolanach, ręcznie kruszyłam zbite bryłki ziemi i wprowadzałam między kępki. Nie polecam takich działań. :wink: Ziemia powinna być sypka, żeby łatwo weszła w trawę. Pewnie lepiej byłoby poczekać, aż trochę przeschnie, ale ja nie mam jej gdzie suszyć, więc się zaparłam i teraz czekam na ekfekty.
Dosiałam trawę Barenbrug shadow, więc liczę na lepszy wygląd trawnika.

szymon189
 Tytuł: Co zrobić z tym trawnikiem?
PostNapisane: 11 kwi 2020, o 17:14 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Posiadam u siebie taki trawnik.
https://drive.google.com/open?id=11LKJVeEmicXwcsjnnCsRgllzTt7LJcq_

W tamtym roku, gdzie miałem przekopane posiałem trawę BARENBRUG Trawa 15 kg SPORT - trawnik intensywnie użytkowany.
Teraz zrobiłem sobie taras z desek kompozytowych i chciałbym, aby to lepiej wyglądało. Nie wiem czy użyć saletry czy coś innego?

Adek13
 Tytuł: Re: Co zrobić z tym trawnikiem?
PostNapisane: 11 kwi 2020, o 22:28 
200p
200p

0 szt.
Wertykulacja, następnie nawóz i regularne podlewanie. Teraz trawa nie ruszy bez podlewania bo jest zbyt sucho.

vitoldo
PostNapisane: 12 kwi 2020, o 19:54 
500p
500p

1 szt.
Ja stosuję do trawy mocznik (46% azotu) jako nawóz-starter. W pierwszej fazie wzrostu trawie chodzi prawie wyłącznie o azot.
Trzeba przestrzegać ściśle tabeli z zaleceń producenta. Najlepiej nie dawać dawki maksymalnej bo nawozem o takiej zawartości azotu można spalić trawę. Jeśli trawa jest młoda, to dawka powinna być nieco mniejsza. Najlepiej zamiast jednej dawki dać 2 dawki po pół a w międzyczasie bardzo obficie obficie podlewać trawnik. Wtedy trawa ruszy szybko bez ryzyka przenawożenia. Gdy trawa już skonsumuje starter ja zaczynam dawać jej nawozy Florovit z żelazem.

szymon189
PostNapisane: 12 kwi 2020, o 22:09 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Tutaj zdjęcia z dzisiaj które wykonałem: https://drive.google.com/open?id=125vMLlqwXmapK_OWptAwaX4DvMdg_F1Q
Widać, że trawa jest płytko.
Czyli najpierw wertykulacja, potem aeracja, nawóz i podlewanie?

vitoldo
PostNapisane: 12 kwi 2020, o 23:34 
500p
500p

1 szt.
Ze zdjęć gleba wydaje mi się gliniasta czyli ciężka, nieprzepuszczalna. Przed rozpoczęciem wertykulacji i innych zabiegów poczytaj o piaskowaniu. Przydałoby się ją trochę rozluźnić.

MG77MG
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 19:06 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Cześć,
kupiłem wczoraj wertykulator Lider 1700 KCW1738B i dzisiaj przystąpiłem do działania. Pierwszy raz w życiu korzystałem z takiego urządzenia i prośba do doświadczonych forumowiczów czy na podstawie zdjęć możecie stwierdzić czy to ma tak wyglądac bo trochę jestem przerażony tym pobojowiskiem.
Trawnik ma 5 lat, działka leśna, piach. Jak zakładałem trawnik dałem ok 15 cm czarnej ziemi i rosło super. Postanowiłem go odświeżyć i tak to wygląda. Nie bardzo wiedziałem jakiej regulacji wysokości użyć i zacząłem od min. Tak na tym ustawieniu wygląda pas ze zdjęcia nr 1. Potem podwyższyłem bo się trochę przestraszyłem i dociągnąłem całą resztę.
Generalnie uzbierałem całą masę trawy, suchej, zwykłej no i ziemi. I to mnie martwi czy tak to ma być. Podlałem na koniec obficie i zrobiło się póki co błocko. Jutro mam zamiar dosiać na całej powierzchni.
Pytanie do Was czy wszystko jest ok i dobrze robię. Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Julcik
PostNapisane: 21 kwi 2020, o 17:34 
50p
50p

0 szt.
Pożyczyłam wertykulator od teścia i zasuwałam dzisiaj. Trawnik nigdy nie uprawiany, nie zasiany, chcę go zwertykulować i rzucić trawę na tereny suche i piaszczyste. Jak wyrośnie, to dodam nawóz do trawy z mchem (kupiłam 15kg). Wklejam zdjęcie fragmentu gdzie zawsze było mięciutko pod stopami od mchu :) Przejechałam dwa razy i jutro chyba przejadę trzeci.
Także nie wiem co na to doświadczeni ogrodnicy, ale moim zdaniem nie ma się co siłować. Więc wertykulacja, sianie i regularne podlewanie!

Obrazek

dsk121
PostNapisane: 27 kwi 2020, o 10:56 
500p
500p

0 szt.
@Julcik

Ja wczoraj wertykulowałem i miałem to samo, z ok 150m trawnika zebrałem 10 worków 50l siana.

Poprosze o pomoc czy w takie placki dosiewać trawy czy sie może rozkrzewi sama...

dsk121 napisał(a):
Moja pierwsza wertykulacja, te placki zarosną same czy trzeba dosiewac trawę?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

leszeg
PostNapisane: 28 kwi 2020, o 11:47 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Książkowo po wertykulacji powinno się dosiać nasiona w pustych placach (przykryć ziemią, podlewać itp) by przyspieszyć powrót trawnika do lepszej kondycji. Jest oczywiście możliwość, że masz akurat takie gatunki traw, które rozrastają się przez kłącza, ale ja bym nie liczył na szybki efekt w takim przypadku szczególnie w czasie suszy, która będzie miała ogromny wpływ na wygląd naszych trawników.

keey
PostNapisane: 3 maja 2020, o 09:52 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Cześć, co sądzicie o nożu do kosiarki ze sprężynami? Ktoś z Was używał? Jaki efekt?

https://www.jula.pl/catalog/ogrod/maszyny-ogrodowe/kosiarki-do-trawy/akcesoria-do-kosiarek/noz-do-aeracji-700690/

vitoldo
PostNapisane: 4 maja 2020, o 21:42 
500p
500p

1 szt.
Nie używałem takiego czegoś ale pomysł wydaje mi się ciekawy. Spróbowałbym, jednak opis na stronie jest siermiężny : "Pasuje do większości kosiarek". Jedyny podany wymiar to długość 41cm.
Tak jakby nie można było podać dokładnych wymiarów tego noża (w tym średnicy otworu itp.) aby każdy sam ocenił czy do jego kosiarki ten noż pasuje czy nie. Szkoda.
Tak "na nosa" wydaje mi się, że ten nóż może bardzo dokładnie wyczesać trawnik. Tak na granicy jego zniszczenia.

keey
PostNapisane: 6 maja 2020, o 05:58 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Znalazłem taki filmik
https://www.youtube.com/watch?v=m5RViKCsUKk
Dobrze "wyczesany" trawnik. Przy takiej cenie za nóż, można zaryzykować.

vitoldo
PostNapisane: 6 maja 2020, o 12:46 
500p
500p

1 szt.
Trochę mało pokazał tego końcowego efektu wyczesania niestety. Z bliska nie pokazał widoku darni tylko przyniósł garść filcu przed obiektyw kamery.
Drut tej sprężyny jest dość gruby. Nie ustąpi przed niczym :D Przy wszelkich nierównościach trawnika (a nie zawsze może być płaski) może być miejscowa masakra.
Ale faktycznie można zaryzykować.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 416 ]  Idź do strony nr...        1 ... 21, 22, 23, 24, 25  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: RudySzczur i 39 gości