Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Rick7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 cze 2015, o 01:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik

Post »

Dziękuję bardzo za radę! :)
Tak zrobię!


1. W takim razie zakupię:
Nawóz do trawy Yara Vila 3 miesiące 5 kg - powinno wystarczyć :) [200m2 trawnika]
STARANE 250 0,5 L - w jakiej proporcji woda-preparat? Czy 0,5l to nie za mało? Ewentualnie może jakiś inny?

2. Po jakim czasie od preparatu na chwasty mogę siać nawóz?

3. Ilu litrowy opryskiwacz kupić? Ok 200m2 trawnika
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik

Post »

5kg nawozu wystarczy.
Nawóz to właściwie możesz od razu sypać tu przeciwskazań nie ma. Natomiast ja z parę dni po oprysku bym się wstrzymała, żeby po nawozie chwasty nie dostały dodatkowej energii do odbijania.
Jak już zobaczysz, że chwasty poskręcają się i klapną to możesz sypać.
Przeczytaj ulotkę zanim zastosujesz preparat, tam będą proporcje i jak stosować. Niestet nie pamietam jakie mają byc proporcje.
Opryskiwacz kup z lancą, żeby nie lać sobie preparatem po rękach i nogach. Osobiście polecam 5l.
Aga
KonradR40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakładanie trawnika.

Post »

Witam, planuję założenie eleganckiego trawnika na działce i w związku z tym mam kilka pytań. Na chwilę obecną jest trawnik, w nie za dobrym stanie, oraz jest bardzo nierówno. Trawnik jest zachwaszczony. Planuję nawieźć ziemię i wszystko wyrównać, nie wiem tylko, czy mam najpierw stary trawnik usunąć, przekopać i dopiero nawieźć ziemię, czy wystarczy tylko przekopać, czy też popryskać randapem i po czasie przekopać i na to nawieźć ziemię. Ziemi muszę nawieźć około 20cm w najgłębszych miejscach. Jest tylko jeden problem, ponieważ za płotem jest tak naprawdę łąka koszona 2 razy w roku, może nie tyle łąka co zaniedbana działka i chyba z mojego eleganckiego trawnika nici, ale jak bym regularnie kosił i wyrównał to w miarę to będzie wyglądać, nie jak pole golfowe, no ale co zrobić.
Z góry dziękuję, pozdrawiam.
mariolawola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 sie 2015, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odnowa trawnika

Post »

Witam ja miałam podobny problem musisz założyć nowy trawnik. Najlepiej przekop troszkę dosyp ziemi i posiej trawę. Później raz w miesiącu użyj nawozu flavorit i po sprawie pięknie i zielono. Oczywiście codziennie podlewaj po około 30 min-3 h
lukola
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 maja 2014, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Witam,

od końca kwietnia walczę z tą moją trawą, ale efekt jest marny. Mam wrażenie, że od tych upałów, lub też zaniskiego skoszenia, lub przypalenia nawozem trawa przestała mi rosnąć. Momentami wygląda tak jak na zdjęciu:
Obrazek

W upały codziennie chodziły zraszacze. Nie wiem o co chodzi? Czy ziemia się wyjałowiła czy jak?
Trawa na zdjęciu nie była koszona od prawie 3 tygodni i w ogóle się nie podnosi...

Co robić?
Planuję skosić (bo sa miejsca gdzie chyba nawóz/mocznik trzyma od kwietnia;)
Potem w tym słabych fragmentach zrobić znowu wertykulację i areację a potem dosiać trawą regeneracyjną i czekać na cud wzejścia. Pytanie jest takie- czy, kiedy i czym najlepiej zasilić? W ogóle czy zasilać, czy dać glebie odpocząć do wiosny?
Marzy mi się zieloniutka trawka, ale mimo dużej ilości pracy którą w nią wkładam ekfekt pozostawia wiele do życzenia.
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

trawnik - jak reanimować pod tym dębem?

Post »

miejsce b. silnie nasłonecznione w miesiącach czerwiec-wrzesień, przez chwilę jest cień - jak teraz. Na zdjęciach widać trawę "obok", widać także, że to podsychanie (?) ma miejsce na obwodzie korony dębu. Zintensyfkować podlewanie? Jakieś nawozy? docelowo także dosiewki? Mam inne dęby na ogrodzie, jednak tylko tu sytuacja jest tak zła.
Proszę o uwagi.

Obrazek
pozdrawiam, WW
foxi19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 cze 2015, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik

Post »

Witam.Mianowicie po suszy moj trawnik jest w strasznym stanie.Czy coś robić czy dopiero na wiosnę zrobić dosiewke doradzcie ;:131
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawnik

Post »

Woda, nawóz, woda, nawóz, koszenie. To na wiosnę.

Teraz podlewaj. Grabie i wywalić wszystko suche.
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Trawnik

Post »

Piszą, że dosiewki to tak do końca września, idą już przymrozki, wprawdzie nie sądze, by były przygruntowe (ale to kwestia kilku dni) - ziemia jest jeszcze ciepła, ale mimo wszystko jest za późno. Wschód, w zalezności od gatunku, do ca. 30 dni.
Sugerowalbym zaistnienie studni. Taka fi 130 mm na 6 m głebokości to koszt powyżej 500 złotych. Pompa mebranowa to koszt pow. 100 złotych (realnie osiągniesz ca. pół kubika na godzinę). Koszt kubika wody to u mnie ca. 4 złote plus (o ile nie mamy stosowengo wodomierza) drugie ca. 4 za odbiór.
Od samego początku zakładałem istnienie takiej studni i tegoroczny sierpień raz jeszcze potwierdził trafność decyzji.
pozdrawiam, WW
aloes98
50p
50p
Posty: 74
Od: 7 wrz 2015, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Renowacja trawnika

Post »

A jaką masz glebę ? Jest taka ciężka i glinowata czy raczej taka w miarę luźna ? Bo jak jest taka glinowata to trzeba dodać piasku i wzbogacić w próchnice.
mac75oes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 cze 2015, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co najpierw - areator + wertykulator czy odchwaszczanie ogro

Post »

PaleNisko, chwasty usuniesz środkami chemicznymi - rzecz jasna deszcz nie może padać przez jakiś czsa po ich stosowaniu. To już zależy od konkretnego środka. Info jest zawsze podane na opakowaniu. Odnośnie aeracji i wertykulacji, to panuję pogląd że jest to koniecznie. Znacznie poprawia jakość trawnika i jednocześnie utrudnia w jakimś niedużym stopniu rozrost chwastów.
Jeśli chcesz prowadzić wertykulację i aerację regularnie to masz do wyboru albo kupić takie urządzenia albo je wypożyczać. Od kilku lat firmy wzięły się na sposób i robią oba te urządzenia w jednej maszynie Policz czy opłaca Ci się coś takiego (lub podobnego) kupić czy wypożyczać. Jak masz zaprzyjaźnionych sąsiadów, zakup, czy wypożyczanie możecie robić 'na spółkę'. Jak będziesz w przyszłości myślał o zakupie kosiarki to weź taką która ma opcję mulczowania - to także wpływa na jakość trawy - choć tu zdania są podzielone.
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Renowacja trawnika

Post »

Ja z przodu działki mam taka pozbijaną glinę, została nawieziona ziemia przemieszana z piaskiem, wysialismy trawe z mikrokoniczyna, jak dla mnie super, zielona i bezproblemowa, nie chodziło mi o efekt angielskiego trawnika bo w naszym klimacie ciężko o taki :wink:
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Odnowa trawnika

Post »

Wawo, nie masz żadnego ciągu komunikacyjnego między nasadzeniami pod płotem, a trawnikiem. I w tym miejscu jest "wydeptane". Nie chodzisz tam zbyt często, zaobserwować jak rosną sosenki w narożniku działki ? Czytam tu o kosztownych studniach, nawozach, dosiewkach. Przyczyna może być prozaiczna :wink:
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”