Jaka warstwa torfu?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
gr47
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2008, o 19:33
Lokalizacja: Białystok

Jaka warstwa torfu?

Post »

Witam

Jest to mój pierwszy post na tym forum temu chciał bym wszystkich powitać i zaprosić do debaty

W tym roku w moje posiadanie wpadła działka 2500m2
Miejsce to bagno z wysokim poziomem lustra wody gruntowej, temu zacząłem od nawożenia ziemi jak narzazie wysypałem tam warstwę gliny ok. 30cm zakryłem to warstwą ok. 10cm piasku(bielicy?) W trakcie kopania stawu wykopałem spora ilość torfu jest on hałdowany i starczy na grubą warstwę przykrywającą.

Mój ojciec doradza bym wysypał tylko 5-7cm warstwę torfu lecz w trakcie czytania forum natknąłem sie na temat o tym ze wysypanie samego torfu jest błędem i trzeba go zmieszać z glina i piaskiem i tu pojawiają sie moje wątpliwości i pytania:

-czy 30cm gliny 10cm piasku i 5cm torfu to dobra opcja pod ogród? jak nie to jakie proporcje by były preferowane jeszcze jest czas na korektę prace są wciąż w toku.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Hakuna matata!
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Czy dobrze zrozumiałam, że chcesz dać 30 cm gliny, na to 10 cm piasku i na to 5 cm torfu? Jeśli tak to twoja ziemia będzie miała bardzo dziwną strukturę! Owszem pisaliśmy na forum o mieszaniu ziemi ,ale przypuszczam ,ze były to dyskusje dotyczące przygotowania dołków pod wysadzanie roślin!

Ziemia w swym naturalnym układzie zawsze jest inna. Np ja w jednym miejscu mam 20 cm gliny ,a pod spodem już sam piach. W innym 5 cm ( :roll: ) ładnej ziemi ogrodowej i pod spodem....piach.

Glina, piach, margiel, czarnoziem ,torf.... Wszystko to naturalnie przeplata sie w różnych układach ,ale zaproponowany przez ciebie układ z torfem na górze jest moim zdaniem niedobry.
Podczas upałów torf będzie obkurczał się, podczas deszczów da Ci bagno. Deszcz może szybko przesączy sie przez wyłożony poniżej piach ,ale zatrzyma się na glinie....

Myślę ,ze ideałem byłoby wymieszać to wszystko i dopiero zastosować....
Pozostaje inna kwestia - jak dużo trzeba nawieźć ziemi, aby bagienne podłoże przestało być ruchome!

300m od mojego miejsca zamieszkania jest bagno. Ktoś próbuje je zagospodarować. Jak dotąd ciągle przyjeżdżają tam ciężarówki z mieszankami piasku, gliny ,gruzu itp ,aby podnieść poziom... Dopiero za jakiś czas na tym wszystkim będzie kładziona warstwa "użytkowa". :?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Jaka warstwa torfu?

Post »

gr47 pisze:tu pojawiają się moje wątpliwości i pytania:

-czy 30cm gliny 10cm piasku i 5cm torfu to dobra opcja pod ogród?

(...) jakie proporcje by były preferowane (...)

Na podstawie Twojego stwierdzenia o zabagnieniu działki i wysokim poziomie wód gruntowych wnioskuję, że nawiezienie 1000 m3 ( 2500 m2 x 0,4 m gliny i piasku) miało na celu głównie wyrównanie poziomu gruntu, a nie poprawę właściwości fizycznych gleby :roll:

Nie wiem, jakiego typu jest to glina, ale martwie się, żeby po częściowym osuszeniu terenu ( wykopanie stawu, melioracje, pobór wody...) nie miała właściwości izolacyjnych jak wylewka z "chudego" betonu :?

To co napisałeś o proporcjach gliny, piasku, torfu to klucz do sukcesu - czyli stworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju roślin.

W praktyce ogrodnik zastaje na miejscu dany typ gleby i kierując się wiedzą oraz trochę intuicją planuje pewne zabiegi mające poprawić właściwości m.in. fizyczne gleby ( także chemiczne i biologiczne przy okazji).

Ty już pewne prace wykonałeś...

- glina 30 cm...
- piasek 10 cm ...

więc na razie po wymieszaniu tych składników ( mam nadzieję...) masz bardzo "ciężką" glebę.... Nie jest to rewelacja jeżeli chodzi o uprawę roślin :roll:
gr47
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2008, o 19:33
Lokalizacja: Białystok

Post »

Chcę właśnie wymieszać te glebę nie znam sie dobrze na tego typu sprzęcie ale chcę przejechać to rekultywatorem? (tzw. talerzówka) by na warstwie ok 30cm zmieszać glinę piasek i torf a jeśli chodzi o stosunki wodne to staw podłączyłem do zbieracza melioracyjnego i już mogę zastawkami regulować poziom wody przynajmniej w pewnym stopniu

Jakie byscie proponowali proporcje glina - piach - torf by zmieszać glebę może więcej torfu? do mieszanki niz 5 cm np 10cm wtedy zmieszam w proporcji 1-1-1
Hakuna matata!
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Na pewno warto dodać wiecej innych składników, bo jak już wspomniał Łysy - mialbyś zbyt gliniastą ziemię.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

gr47 pisze:chcę przejechać to kultywatorem? (tzw. talerzówka) by na warstwie ok 30cm zmieszać glinę piasek i torf
Kultywator to działa m.in jak większe grabie, więc odpada... ( wymieszanie gleby minimalne :? )

Brona talerzowa już sporo więcej zdziała, ale idealna będzie do tego zabiegu tylko glebogryzarka:


Obrazek


gr47 pisze:Jakie byscie proponowali proporcje glina - piach - torf by zmieszać glebę może więcej torfu? do mieszanki niz 5 cm np 10cm wtedy zmieszam w proporcji 1-1-1
Licząc proporcje planowanych składników pamiętaj o głębokości roboczej urządzenia jakie zastosujesz - tylko z tej określonej w cm grubości nawiezionej warstwy powstanie faktycznie nowa gleba, reszta ( np. z 30 cm gliny będzie nieruszona).

Torf jest bezcenny na piasku. :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=18



W Twojej inwestycji już jest sporo nawiezionej gliny, trzeba ją trwale napowietrzyć i zdrenować grubym piaskiem...

Będzie to działało tylko po perfekcyjnym wymieszaniu - jak wykonawca wykona dokładnie zabieg glebogryzarką na całej działce, to zapłać i powtórz to raz jeszcze...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”