Szczepienie.Jak wykonać ?Półprodukty,metody,inne dyskusje

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak wykonać szczepienie na pniu?

Post »

Co konkretnie chcesz szczepić?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
magdusiadz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 5 maja 2014, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak wykonać szczepienie na pniu?

Post »

Chce zaszczepic na głogu krzewuszkę cudowną lub bukszpan ewentualnie różę
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak wykonać szczepienie na pniu?

Post »

To raczej nie do zrobienia.
Głóg możesz szczepić na głogu, gruszy, jarzębie, pigwie i kilku mniej znanych podkładkach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
magdusiadz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 5 maja 2014, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak wykonać szczepienie na pniu?

Post »

Rozumie.
A na jakiej podkładce mogę zaszczepić krzewuszkę lub różę?
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Post »

Witam mam pytanie jak w temacie czy wie ktoś co może być podkładką dla bukszpanów?
Chciał bym w miarę szybka uzyskać ładną kule bukszpanu na pniu a uzyskanie tego na jego własnym pniu jest bardzo czasochłonne. Jeżeli ktoś szczepił lub wie coś na ten temat niech napisze będę wdzięczny.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

A skąd przeświadczenie, że szczepiony szybciej będzie rósł.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Na czym szczepić bukszpan?

Post »

Może to błędne myślenie ale często podkładka wymusza silniejszy wzrost. Bardziej istotne jest, że podkładka często jak w przypadku trzmieliny szybko osiąga docelową wysokość na której szczepimy i mamy taką wysokość jaką chcemy. Nie czekamy długo jak w przypadku niektórych odmian bukszpanu zwłaszcza które rosną wolniej niż ten zwykły zielony na osiągnięcie odpowiedniej wysokości i dopiero wtedy ogołocenie pnia.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Nie znam nikogo, kto szczepił bukszpan. Zapewne znajdzie się ktoś, kto lubi przeprowadzać eksperymenty. Może dobrą propozycją jest tworzenie kuli na Buxus sempervires Rotundifolia ? Kupujesz względnie dużą pojemnikowaną sadzonkę (raczej jednopienną) i dokonujesz korekty.
Myślę, że będzie szybciej.
Znalazłem w literaturze fachowej taki zapis:
"Szczepienie bukszpanu wykonuje się w szklarni, na przystawkę boczną z języczkiem w okresie letnim w sierpniu, a także na podkładkach Buxus. sepmervirens var. arborescens. W tym celu podkładki należy wysadzać wiosną do doniczek, a w okresie szczepienia przenieść do szklarni. Po wykonaniu szczepienia szczepy muszą zimować w chłodnej szklarni aż do wiosny"
Tak więc jeżeli posiadasz odpowiednie warunki do szczepień i dużo czasu, to życzę powodzenia.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Na czym szczepić bukszpan?

Post »

Dzięki wielkie czyli jak myślałem odmianę szybko rosnącą potrzymać rok czy dwie w donicy aż urośnie i sczepić odmiany wolnorosnące.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Na czym szczepić bukszpan?

Post »

No to które odmiany są wolno rosnące i czy są ładniejsze od tych szybko rosnących.Mam trzy odmiany bukszpanu różnią się kształtem liści kolorem młodych przyrostów i tyle różnic widze. Rosną jednakowo.
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na czym szczepić bukszpan?

Post »

A gdyby tak w sezonie potraktować roślinę kwasem giberelinowym by "wybiła w górę".....
Henryp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 1 sty 2015, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Na czym szczepić bukszpan?

Post »

Nie widze celu w jakim szczepić bukszpan, oraz to na czym go szczepić, pokrewieństwo 2 roślin.
Chińskie przysłowie mówi: chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, chcesz być szczęśliwy tydzień - ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie - zostań ogrodnikiem.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Na czym szczepić bukszpan?

Post »

Kwasem giberelinowym? To trochę jakby majtki zakładać przez głowę, można ale po co? Jak przegonisz bukszpan to zmarznie zimą, jakiś czas temu nawet myślałem czy jest jakaś podkładka dla niego ale nigdy nie słyszałem żeby ktoś szczepił bukszpan, jedyna rada szczepić jakąś Suffruticosę na odmianie drzewiastej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”