Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
Wolfik
 Tytuł: Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia
PostNapisane: 13 sty 2020, o 22:43 
200p
200p

1 szt.
Zajrzałem w sobotę do kompostownika i muszę się pochwalić,że dżdżownice radzą sobie znakomicie o czym świadczą dość liczne kokony i kopulujące się robaczki.
W zeszłym roku zachęcałem hodowców dżdżownic do wysyłania ewentualnych nadwyżek do ośrodków rehabilitacji jeży jako wkład do kompostu dla tychże ośrodków, ale chyba moje zachęty nic nie pomogły.
A szkoda.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

zbyszek50
PostNapisane: 13 sty 2020, o 23:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja byłem w piatek na działce, amerykanki w kompostowniku szaleją !!!! :D :D :D

mutagen
PostNapisane: 15 sty 2020, o 17:44 
50p
50p
Pozdrawiam.
Dzisiaj film o produkcji aktywatora do aktywacji biologicznej kompostu na wiosnę.

youtu.be/_sado-eaqag

milix
PostNapisane: 23 lut 2020, o 18:00 
50p
50p

1 szt.
Bardzo mi się podoba ta metoda trzymania w butelkach, ale niestety coś źle zrobiłem i dzdzownice mi się potopiły/udusiły. Można prosić o film jak przygotować taką butelkę na jesień?

mutagen
PostNapisane: 24 lut 2020, o 12:21 
50p
50p
Pozdrawiam.
Ciężko taki film instruktażowy nakręcić.Najlepiej kupić w internecie dżdżownice plus substrat, w którym były hodowane.Dać do butelki z dziurkami i dodawać pokarmu, czyli zmiksowane owoce i warzywa plus mąka i kasza.Wody nie dajemy, bo CO2 i H2O to produkty końcowe kompostowania obok biohumusu.Butelka PET jest przezroczysta, więc widać kiedy dodawać jedzenia.Trzeba trochę wprawy.JA nim to opanowałem , to paręnaście razy udusiłem dżdżownice.No, ale mi nikt nie podpowiadał, tylko metodą prób i błędów hodowałem.
Po pewnym czasie trzeba dżdżownice dawać do większych butelek lub ich większej ilości.

mutagen
PostNapisane: 24 lut 2020, o 12:57 
50p
50p
Pozdrawiam.
Jak jest za wilgotno, to dajemy łyżkę od herbaty mąki, a jak za sucho to przecier z jabłek czy obierek z ziemniaka.
Jak to pokazać na filmie?
Ćwiczenie czyni mistrzem, czyli trzeba się tego nauczyć.

milix
PostNapisane: 3 mar 2020, o 23:33 
50p
50p

1 szt.
Dziękuję za odpowiedź.
Mam dżdżownice już kilka lat w beczce na działce. Niestety co zima przemarzała i wszytkie dorosłe niestety padały. Od nowa były młode wiosną, ale to strata dobrych kilku tygodni, zanim kolonia się zaczynała rozrastać. Teraz nic nie zamarzło, bo zimy nie było. Na przyszły rok spróbuję "przechować" w pet trochę dorosłych. Czy dodaje Pan zwykła pszenną mąkę? Kasze trzeba ugotować przed podaniem?

mutagen
PostNapisane: 4 mar 2020, o 01:03 
50p
50p
Pozdrawiam.
Zwykła mąka i kasza manna, nie gotowane, w niewielkich ilościach, aby nie zapleśniała.W butelce PET dobrze widać, czy zjadły mąkę i kaszę.Radzę popróbować teraz, to na zimę jak znalazł, a dżdżownic teraz nie brakuje.Jak padną, to trudno wziąć nowe.
Z przemarzaniem miałem ten sam problem.Na wiosnę populacja się odradzała z kokonów, ale to była strata paru tygodni.

h3ex
PostNapisane: 10 mar 2020, o 13:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
@mutagen

Witam,
Zmoderowano - nie jesteśmy platformą handlową/mod. N. Zaczynam zaszczepiać dość duży kompostownik z palet, kupiłem kilka paczek robaków w sklepie wędkarskim, ale to kropla w morzu. A resztek kuchennych i kartonów mam ogromne ilości - na tę chwilę mocno przekarmiam, ale z drugiej strony szkoda mi to wyrzucać na śmietnik...

mutagen
PostNapisane: 11 mar 2020, o 08:01 
50p
50p
Pozdrawiam.
W sklepach wędkarskich jest dendrobena veneta, która nie bardzo nadaje się do kompostowania.Jeśli pan zakłada kompostownik, to nie ma sensu dawanie dużej ilości dżdżownic, bo albo uciekną, albo zdechną z głodu.Dżdżownice nie kompostują, a kompostują grzyby,bakterie,nicienie itd.Dżdżownice pomagają w kompostowaniu i polepszają jakość kompostu.Najważniejsze jest, aby kompostować zgodnie z regułami.To wszystko jest na forum i nie będę jeszcze raz o tym pisał.
Przy zakładaniu kompostownika najważniejszy jest aktywator, czyli świeży przesiany kompost z małymi dżdżownicami,kokonami, mikroflorą i mikrofauną.
Proponuję zakup 10litrów aktywatora za 10zł i dwóch butelek PET po 5zł sztuka.W każdej butelce po 50 dżdżownic.To w zupełności wystarczy, jak będzie pan dobrze kompostował.

Zmoderowano. N.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 52 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: MSN [Bot], vitoldo i 51 gości