Boczniak z grzybni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3742
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Przymrozki do -8C nie stanowią przeszkody.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
tenebri
50p
50p
Posty: 67
Od: 11 cze 2016, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Złotów, wielkopolskia

Re: Boczniak z grzybni

Post »

To dobrze, jest szansa że coś z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
tenebri
50p
50p
Posty: 67
Od: 11 cze 2016, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Złotów, wielkopolskia

Re: Boczniak z grzybni

Post »

A po pierwszym rzucie boczniaka trzeba zapewnić jakaś wyższa temperaturę dla balotu aby dalej rosły grzybki czy ta moja altanka wystarczy?
bartek_wroclaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2020, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boczniak z grzybni na pniach

Post »

Witajcie,

Zeszłej wiosny (dobre 1,5 roku temu) zaszczepiłem na świeżo ściętych klonach boczniaki. Straciłem już nadzieję i nie zaglądałem do nich od wiosny, a tu wczoraj niespodzianka. Miałem wyrzucać, a pieńki pięknie zabielone...

Poradźcie mi proszę:
- wystawić teraz na 1-2 dni na dwór dla szoku ? W folii czy bez ?
- potem lepiej ustawić je w cieniu w ogrodzie, czy lepiej zostawić w piwnicy ? Obie opcje są możliwe. W folii czy bez ? W piwnicy nad miską ?
- Jeśli chciałbym przenieść uprawę na świeże pniaki w ogrodzie to: po prostu zrobić stertę z nowych drzew i dorzucić tam jeden z pniaków które mam ? Zostawić na zimę w zacienionym wilgotnym miejscu ?
MilkaJan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 mar 2022, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Witam ... w zeszłym tygodniu dostałam od koleżanki boczniaki w balocie, niestety byłam tak madra ;:223 że zciaglam folie , czy moge je jeszcze jakoś uratować.?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Może spróbuj owinąć folią stretch?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Aby jeszcze wytworzyły się owocniki, powinno zrobić centymetrowe dziurki i przez nie będą wychodzić grzyby. Podłoże mogło się przesuszyć, to trzeba je jakoś nawilżyć, doprowadzają je do stanu poprzedniego.
MilkaJan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 mar 2022, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Dzięki będę próbować:)
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Grzyby w pomieszczeniu: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Jak tam, uprawiacie grzyby? Przed świętami chciałam kupić grzybnię różowego boczniaka, ale zwlekałam, aż okazało się, że wyprzedane. Może to i dobrze, raczej odkładam temat na późną wiosnę.
Anna
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Grzyby w pomieszczeniu: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

krabik pisze: 14 sty 2024, o 19:56 Jak tam, uprawiacie grzyby? Przed świętami chciałam kupić grzybnię różowego boczniaka, ale zwlekałam, aż okazało się, że wyprzedane. Może to i dobrze, raczej odkładam temat na późną wiosnę.
Błąd! Boczniak to grzyb zimowy. Wprawdzie do rozwoju grzybni potrzebuje temperatury nieco powyżej 20°C, ale kiedy grzybnia przerośnie podłoże, trzeba przenieść ją do pomieszczenia o temperaturze poniżej 20°, dla boczniaka jest to temperatura 15°C. Pisałem o tym tutaj: viewtopic.php?p=6440264#p6440264
Teraz łatwiej zapewnić takie warunki temperaturowe. Późna jesień to wyższe temperatury i o ile grzybnia może się ładnie rozwijać, to z owocowaniem będzie problem, bo albo wcale, albo minimalny plon, bo powyżej 20°C owocniki się nie pojawią lub pojawią się w małej ilości i kiepskiej kondycji.
Wiosna i latem podobne warunki można zapewnić w piwnicach, ale bez dostępu światła boczniaki będą miały duże trzony, które są jak z gumy, raczej nie do zjedzenia. Kapelusze będą źle rozwinięte i będzie ich wagowo dużo mniej niż niezjadliwych trzonów.
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Boczniak z grzybni

Post »

O, i znów przyjdzie zrewidować plany, małopolanin dziękuję! Tym niemniej, muszę odczekać, bo ostatnio zima ze śnieżycą na nas się uwzięła, aż kurierów szkoda.
Różowy boczniak wybrałam z uwagi na niecodzienne ubarwienie grzyba. Jestem ciekawa, czy po obróbce termicznej zachowuje kolor :)
Kilka lat temu ogromna grzybnia rozrosła się pod jesionem. Ale to był boczniak o standardowym kolorku.
Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”