Boczniak z grzybni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Do kiedy jest okres by hodować boczniaki? Będąc w OBI dopiero o nich mi sie przypomniało. Mam też na działce wyciętą czeresnie i pień na ok 150cm. Ciekawe czy boczniak by go polubił.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boczniak z grzybni

Post »

dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Boczniak z grzybni

Post »

W takim razie Shiitake, Eryngi, Purchawica Olbrzymia i Boczniak Ostrygowaty zamówione. Zobaczymy co w tym roku z tego wyjdzie. Część w balotach a cześć w grzybni na kołkach.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boczniak z grzybni

Post »

U mnie pojawiły się pierwsze owocniki boczniaka ostrygowatego :)

Zaszczepione kołkami z grzybnią w pniach brzozowych w maju. Już myślałam, że nic z nich nie będzie, niby na instrukcji była informacja, że przerastanie grzybnią może trwać nawet i kilka miesięcy, ale jak człowiek jest niecierpliwy, to od razu myśli, że nic nie wyjdzie :wink: Po tygodniu ciągłego padania deszczu pojawiły się ostatnio pierwsze sztuki.

Mam dwa pnie z ostrygowatym i dwa z cytrynowym, ale na cytrynowe, to pewnie będę musiała poczekać do przyszłego lata. Nie wiem jeszcze co zrobić z tymi pniami na zimę, czy zostawić, czy schować gdzieś. Muszę o tym poczytać.

Obrazek
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Boczniak z grzybni

Post »

kaLo pisze:Trociny mają być z drzew liściastych.Nie wiem jak u Ciebie ,ale u nas wiórki są z sosny.Mogą być też szczapy drewna kominkowego ,deski z palet itp,ale tylko z drzew liściastych
Wiem że ktoś tutaj pisał że liściaste ale lepiej jak to są brzoza, orzech a na owocowych nie będą rosły boczniaki. Ja jednak mam wyciętą czereśnie, czy komuś mimo wszystko udało się na owocowych czy szkoda zachodu?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Kilka dni temu w lesie widziałem martwy świerk porośnięty boczniakiem. Jak widać nie jest to grzyb wybredny. Brzoza jest drewnem dość miękkim i przerastanie grzybnią trwa stosunkowo krótko. Drzewa owocowe to gatunki o twardym drewnie, które grzybnia przerasta dość długo więc z punktu widzenia uprawy mało przydatne.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Hmm więc brykiety trocinowe z drzew mieszanych można spokojnie zastosować pod boczniaki?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Tego nie wiem. Co prawda podają, że boczniak rośnie też na drewnie iglastym ale rzadko. Brykiet może zawierać różne domieszki i zanieczyszczenia , które zostaną pobrane przez grzyby. Co dobre do kominka nie koniecznie może być dobre do uprawy grzybów. W jednym z wątków o przygotowaniu gleby(chyba) wstawiłem link do artykułu , w którym przedstawiono sposób przygotowania kompostu z węgla brunatnego uzyskanego z pomocą boczniaka . Twardy zawodnik.;:oj .
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Karczowanie,usuwanie trudnych korzeni,pieńków,krzewów,drzew

Post »

Witam. Czy grzybnie boczniaka w kołkach powinno się wkładać na wiosnę, czy można jeszcze teraz?
Pozdrawiam
Krystian
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Z tego co instrukcja mówi jeśli przez najbliższe 4 tygodnie temp będą przyzwoite i nie bedzie przymrozków to grzybnia powinna zdążyć się wrosnąć i przetrwa zimę.
W instrukcji jest napisane że po umieszczeniu kołków należy uchronić je przed wysychaniem i zasmarować tłuszczem zwierzęcym lub woskiem pszczelim bądź owinąć folią. Czy tłuszcz zwierzęcy to może być np. smalec? :P Nie mam innego pod ręką.

* Kolejne pytanie. Moje pieńki brzozowe o długości jeden 125 cm, drugi 60 cm stoją teraz na dworze. W instrukcji podali żeby umieścić je w ciemnym miejscu. Czy dostęp do światła musi być odcięty całkowicie czy wystarczy tylko cień od strony północnej bądź przykrycie czarnym workiem (szczelnie zapewne żeby była osłona z CO2 w środku ??)

* Do kupnego gotowego balotu słomianego dorzuciłem nieco wygotowanych trocin brzozowych zmieszanych z gotowanym ryżem i siemiem lnianym. Tylko teraz zastanawiam się nad sensem tego bo jeśli balot dotarł z rozwiniętą grzybnią (czyli przygotowany do owocnikowania) i jest teraz wystawiony na dworze (w cieniu) żeby zaczął owocnikować to czy dodawanie podłoża z pożywką celem jego obrośnięcia i dokarmienia będzie dobrym rozwiązaniem? Chodzi mi o to czy grzybnia w fazie owocnikowania będzie potrafiła przejść na trociny z ryżem? A może jej rozwój zatrzyma się a skupi się na wydawaniu owoców? Bo jeśli to drugie to pewnie ten ryż szybko zgnije i będzie nie za ciekawie. Czy może lepiej zaciemnić to na jakiś czas żeby grzybnia się rozrosła? Co polecacie?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Jeżeli chodzi o trzymanie w ciemności to być może chodzi o glony, które w warunkach podwyższonej wilgotności i przy dostępie światła mogą się rozwinąć na powierzchni balotu. Jeżeli temperatura zacznie spadać poniżej optymalnej dla rosnącej w pniakach grzybni to możesz je przenieść do jakiegoś pomieszczenia. Jeżeli trocinowo-ryżowy dodatek do balotu zacznie przerastać grzybnią to możesz go wyjąć i potraktować jako szczepionkę do następnych balotów.
PS.
Smalec jest tłuszczem zwierzęcym i co najważniejsze nie ulega jełczeniu.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boczniak z grzybni

Post »

Ja smarowałam smalcem i było ok :wit
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Boczniak z grzybni

Post »

kaLo pisze:Jeżeli chodzi o trzymanie w ciemności to być może chodzi o glony, które w warunkach podwyższonej wilgotności i przy dostępie światła mogą się rozwinąć na powierzchni balotu. Jeżeli temperatura zacznie spadać poniżej optymalnej dla rosnącej w pniakach grzybni to możesz je przenieść do jakiegoś pomieszczenia.
Problem w tym, że miejsce gdzie stoi pieniek jest ciasnawe i z wielkim trudem udało mi się wtachać 120 cm pień brzozowy o średnicy 22 cm. Dodatkowo wkopałem go już w ziemie 20 cm i jakby przyszło mi go teraz wyciągać z powrotem to zniósłbym jajko :P A co do smalczyku to najniżej położone kołeczki psy mi wylizały. Więc pobiegłem do pieńska z kolejną dawka smalcu w pudełku i na dodatek wziąłem flaszkę spirytusu celem odkażenia miejsc lizania (nie znając skutków oddziaływania śliny psiej na grzybnię) - jak tylko ojciec to zobaczył to powiedział, że do tych grzybów to jeszcze chleba mi brakuje i zakąska jak znalazł. :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”