Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
karlo92
 Tytuł: Plantacja borówki amerykańskiej - koszty założenia i utrzymania
PostNapisane: 28 lis 2012, o 17:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,
właśnie zastanawiam się nad założeniem plantacji borówki amerykańskiej. Do dyspozycji mam 60 tyś zł. Na jakiejś stronie udało mi się wyczytać iż na założenie (zaczynając od 0) 1 ha borówki potrzeba 80 tyś zł. Jednak moja sytuacja wygląda trochę inaczej. Posiadam własną ziemię (14 ha). Posiadam również chłodnie oraz nawadnianie. (ogólnie zajmuję się uprawa warzyw). Z tego co się orientowałem muszę jeszcze nakupić sadzonek, ogrodzić działkę, kupić nawozy (coś jeszcze?). Uwzględniając mój przypadek. Ile borówki mogę nasadzić aby te 60 tyś zł wystarczyło mi do pierwszych zbiorów nie dokładając ani grosza więcej?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

gemciu83
 Tytuł: Re: koszt założenia i utrzymania plantacji borówki amerykańskiej
PostNapisane: 2 gru 2012, o 10:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Jeżeli znasz cenę 1 szt. sadzonki oraz odejmiesz od 60 tys. zł koszta ogrodzenia, nawozu, przygotowania terenu pod nasadzenie itd. to suma tych kosztów da Tobie kwotę jaką dysponujesz do zakupu sadzonki.

Poza tym polecam poczytać na temat uprawy borówki, a zwłaszcza nawożenie, nawadnianie, pH gleby,środki ochrony roślin lub formy naturalne ochrony roślin - czyli np. sadzenie roślin pomagających w naturalnym zwalczaniu szkodników.
Polecałbym też odwiedzić jakąś plantację lub jakiś zakład doświadczalny uczelni rolniczej/ogrodniczej.

Waleria
PostNapisane: 2 gru 2012, o 10:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jeśli nie masz kwaśnej ziemi, to nie warto za to się brać.

suzana
PostNapisane: 7 gru 2012, o 10:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
http://www.jagodnik.pl/technologia-upra ... e-borowki-
Tu może coś poczytaj.

Tomekkk
 Tytuł: Plantacja borówki amerykańskiej. Czy inna?
PostNapisane: 10 paź 2013, o 23:00 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam. Chciałbym założyć plantację borówki amerykańskiej . Jest to jeszcze opłacalne? Mam do przeznaczenia 2 hektary ziemi. Jeśli nie to jaką plantację poradzilibyście założyć. ?

PS: Jestem nowym użytkownikiem tego forum i nie wiem czy pisze w dobrym miejscu tego posta. Jak w złym to przepraszam i proszę o moderatora o przeniesienie posta.

grzech-t
 Tytuł: Planuję założyć plantację borówki amerykańskiej.
PostNapisane: 26 paź 2014, o 12:27 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam jak w tytule zamierzam założyć plantację borówki amerykańskiej o powierzchni około hektara. Chciał bym poprosić o rady, jak dobrze przygotować podłoże ponieważ muszę nawieźć torf i próchnicę, skąd je najlepiej kupić? Słyszałem że największym powodzeniem cieszy się torf litewski. Jeśli ktoś orientuje się ile kosztuje taki zakup na 1 ha? Bądź gdzie można uzyskać taką informację.
Kolejna sprawa odnośnie sadzonek, czy ktoś polecił by dobrą sprawdzoną szkółkę gdzie można było by zakupić sadzonki? I jak narazie jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie jak wygląda zbyt tego owocu? Gdzie się to najlepiej sprzedaje? Biorąc pod uwagę, że nie jest to wielka plantacja. Giełda czy sprzedaż w sklepach?
PS. Będę bardzo wdzięczny za podanie dobrej, "świeżej" literatury.

zaorla
PostNapisane: 26 paź 2014, o 21:49 
100p
100p

1 szt.
Z tego co pamiętam to potrzeba około 10 osób na jeden hektar do zbiorów. Do maszynowego zbioru raczej nie ma odmian. Pomyśl nad świdośliwą ale odmianą owocującą w jednym czasie np Pembina, Martin itd i zbiorze kombajnem do porzeczki.
Wejdź sobie na stronę http://www.sadownictwo.com.pl/25&Borowka-wysoka - tam znajdziesz dużo informacji od sadowników. Z tego co słyszę to wszyscy na potęgę sadzą borówkę i za kilka lat będzie być może problem ze zbytem i ze znalezieniem ludzi do zbiorów. Ale jak masz zacięcie to czemu nie. Powodzenia

master231
 Tytuł: Re: Koszt założenia i utrzymania plantacji borówki amerykańskiej
PostNapisane: 28 paź 2014, o 07:23 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Z tymi odmianami do zbioru kombajnem to jeszcze byśmy dali radę tylko problem w tym że nie ma u nas przetwórstwa dla tego owocu ponieważ jest on jeszcze za drogi być może za kilka lat gdy jego cena pójdzie w dół to przetwórstwo ruszy tak jak jest to w stanach. Może warto także zwrócić uwagę na coraz popularniejszą jagodę kamczacką, mało wymagająca, chorób i szkodników to raczej na tym nie uświadczysz.

lucy206
 Tytuł: Zakładanie plantacji borówki amerykanskiej oraz malin
PostNapisane: 20 paź 2017, o 19:43 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Witam serdecznie Posiadam ziemię i planuję założyć plantację borówki amerykańskiej oraz malin. Wykonałem przez stacje Chemiczno Rolnicza badanie gleby wstawiam zdjęcie ziemia została podzielona na 4 próbki. Czy mógłby mi ktoś doradzić Gdzie najlepiej posadzić borówkę A gdzie malinę? Oraz jak jeszcze mam przygotować tą ziemię pod uprawę?Dziękuję
Obrazek

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości