"Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Damian0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2021, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

"Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Zaczynam swoją przygodę z ogrodnictwem i powiem w prost...
1. Mam konkretny cel, tj. zagospodarować swoją przestrzeń przeznaczona na ogród pod: trawę, kilka drzew owocowych oraz miejsce pod zadaszeniem gdzie można spędzić czas z bliskimi, zjeść posiłek, grilować.

2. Chciałbym poprowadzić ten temat etapami: przygotowanie gruntu, rozplanowanie terenu wybór trawy, wybór drzewek, a na koniec stworzenie miejsca integracyjnego.

Poczytałem wiele tematów na FO i jako nowy użytkownik bardzo szybko nasunęły mi się 2 wnioski: jesteście tu bardzo pomocni i życzliwi co w sieci jest ewenementem, a drugi to każdego temat jest całkiem inną sprawą i ciężko podpiąć się do kogoś, aby nie zakładać nowego tematu.

Tak więc do rzeczy :) Zacznijmy od gruntu. Działka leży przy rzece tak jak napisałem na zdjęciu więc dostęp do wody jest o każdej porze, a zgodnie z prawem można z niej korzystać w ograniczonej ogromnej ilości do celów ogrodniczych. Ziemia którą widać na zdjęciu to teren gliniasty wymieszany z ziemią. Ok 20 lat temu był to intensywny teren uprawny - pola zboża i warzyw - z opowieści starych lokalsów były to jedna z najlepszych warzyw w okolicy. Wierzchnia warstwa gliniasta została już zebrana tj. ok 10-15cm. Zostało kolejne 15-20 cm, a pod gliną jest ładny żółty piaseczek. W porze deszczowej bez kaloszy nie ma co tam wchodzić bo buty oblepione są całkowicie, a w porze suchej chodzi się jak po asfalcie.

Wczytując się w wypowiedzi użytkowników FO wywnioskowałem że na mojej działce przede wszystkim należało by najpierw nawieźć ziemi na ten kawałek planowany pod ogród, a następnie przejechać glebogryzarką. Chodź obawiam się, że z tą gliną może sobie nie poradzić. Potężna ładowarka równająca działkę ledwo sobie radziła. To tylko moje rozmyślania.
Jak zabrać się właściwie za temat gleby?



Załapały się łapy mojej Owcy ;:oj
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Nie otwierają się zdjęcia.
Co się zmieniło od czasu, gdy ta ziemia była intensywnym terenem uprawnym, urodzajnym, jak się domyślam. Czemu zdejmujesz warstwę gliny? Została nawieziona? Skoro pod gliną jest piasek, nie lepiej wymieszać glinę z piaskiem, a potem nawieźć ziemi?
Jaką powierzchnię ma działka?
Damian0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2021, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Niestety nie mogę już edytować pierwszej wiadomości. Dodam jeszcze raz zdjęcia.

Właściciel zostawił ją tak jak zakończył ostatnią uprawę a całość bardzo intensywnie pokryły dzikie drzewa i krzaki. Przejście przez działkę było wręcz niemożliwe dopóki nie użyłem kosiarki, aby zobaczyć jak działka wygląda.

Warstwa została zdjęta wraz z całą tą roślinnością celem wyrównania działki i pozbycia się chaszczorów.
Wymieszać glinę z piaskiem...np. glebogryzarką ?
Działak ma 12,5ar a część planowana pod ogród ok 4,5 ar.
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Myślę, że warto tak wymieszać te dwie warstwy ziemi, chociażby glebogryzarką. Zdjąłeś warstwę wierzchnią, najbardziej urodzajną, materię organiczną usunąłeś, trzeba będzie odbudować to, co zabrano. Myślę, że musisz uwzględnić położenie działki i pomyśleć o zabezpieczeniu przed erozją gleby.
Za granicą działki płynie rzeka, jeśli nawet nawieziesz ziemi i przekopiesz, jeden ulewny deszcz i większość spłynie po skarpie.
i wypłucze się ta najbardziej urodzajna ;:oj
Właśnie w Krakowie przechodzi chyba piąta burza od północy i solidnie leje.
A ile poniżej jest rzeka? Czy skarpa opada łagodnie, czy stromo? Czy zdarzało się, że rzeka wylała? Do kogo należy skarpa?
Damian0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2021, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Mam nadzieję że teraz zdjęcia będą działać.

Obrazek Obrazek Obrazek

Działka jest bardzo delikatnie pochyła w dół, tzn. przy skarpie jest wyżej a idąc w stronę działki jest nieco niżej różnica ok 10 - 15 cm. na całej długości.

U nas w Lubuskiem mega upały a jak pada to dosłownie symbolicznie.
Skarpa jest pochyła pod kątem ok 60 stopni. Tak się złożyło że akurat ta część przy mojej działce była słabo obrośnięta, prawie wcale, jedynie jakieś stare poschnięte krzaki. Więc postanowiłem zabrać się i za skarpę. Brzeg wzdłuż wody obiłem palami akacji, przed nimi zastawiłem deski, obsypałem przed deskami gruzem i zasypałem ziemią która zalegała mi na działce. Powstała dzięki temu ładna półka ok 1,5 m szerokości. Ostatnia kwestia to obsadzenie całości roślinnością wzmacniającą bo sama skarpa jest bardzo mocna.
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Do obsadzenia polecam czeremchę amerykańską. Szybko rośnie, możnaprzycinać do formy krzaka, a korzenie ma takie, że wykopać naprawdę trudno.
Zastanów się nad praktycznym użytkowaniem działki, bo moim zdaniem od tego wszystko zależy. Jeśli trawnik, to jak masz zamiar kosić? Będziesz za każdym razem przywoził kosiarkę? Jak często będziecie przyjeżdżać na działkę. Jeśli mają być same drzewa i krzewy to glinę z piaskiem przemieszałabym płytko, tyle, żeby nie grzęznąć w gliniastym błocie, a do sadzena drzew i krzewów dawałabym dobrej ziemi do dołków, a potem nawoziłabym ziemię pod nasadzeniami. Jeśli warzywa i kwiaty to raczej grządki podwyższone, a warstwę gliny pod nimi zostawić nieruszaną, żeby trzymała wodę.
Jak wysoko jest działka nad rzeką w pionie. Nie jaka jest długość skarpy, tylko ile poniżej jest woda i czy rzeka często wylewa?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

a warstwę gliny pod nimi zostawić nieruszaną, żeby trzymała wodę.

Glina dobrze trzyma wodę ale w glinianym dzbanie. Normalnie warstwa gliny nie przepuszczająca wody to żadne dobrodziejstwo ale przekleństwo każdego ogrodnika.
Z suszą można sobie radzić ale z zatopionymi korzeniami to już jest horror. Teren gdzie występuje warstwa nieprzepuszczalna gliny jest ciężki w uprawie bo to nie ogrodnik decyduje co będzie rosło.
Moja koleżanka miała właśnie taki "skarb trzymający wodę". Warstwa gliny pomiędzy 20-40 cm, użyliśmy wiertnicy wiercąc do piasku który był pod gliną. Otworów było kilkadziesiąt w część włożyliśmy rurki drenarskie. Efekt skończyły się spacery w kaloszach po obfitych deszczach.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Damian0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2021, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Skarpę zamierzam obsadzić roślinnością zadarniającą w większej jej części, a w wyższej tj. na szczycie większymi roślinami. Rozważę Twoją propozycję. W pionie działka od wody jest ok 3 m. Teren zalewowy jest idealnie po drugiej stronie rzeki w miejscu gdzie miasto zainwestowało kupę kasy i zrobiło piękny park :) Tak jest w pionie niecały 1 m.
Zaznaczona cześć na zdjęciu będzie użytkowana bardzo często, mieszkam od działki spacerem 10 min, wędkuję i uwielbiam spędzać czas z rodziną na powietrzu. Dlatego ta część jak określiłem ma nam służyć jako dywan trawy do zabawy z dziećmi, miejsce gdzie odpalimy grila i pogramy w różne gry plenerowe. Oczywiście dodatkowo ma się tam znaleźć kilka drzew owocowych jak czereśnia, morela i jeszcze kilka. Żadnych kwiatów ani warzyw. Działka jest uzbrojona w prąd, a narzędzia itp. zamierzam trzymać w szopce którą też chciałbym w tej części działki na uboczu postawić.

Więc tak ważnym pytaniem jest dla mnie ta gleba. Dodam jeszcze jedną informację dot tej mojej ziemi:
- działka była wyrównana jakiś miesiąc temu, w tym czasie spadło kilka ulew, byłem na niej i obserwowałem jak się zachowuje. Faktycznie wierzchnia część działki była gliniasta tj jakieś 5cm ale taki stan rzeczy nie utrzymywał sie długo. Dla przykładu jak w nocy popadało do wieczorem można było już chodzić po twardej działce. Wg mnie wchłanialność wody jest całkiem dobra, dlatego bardzo ważne pytanie:

Glebogrzarka i na to sama ziemia czy od razu zamówić i rozsypać ziemie po tej części działki i zająć się tematem trawy ?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

To znana każdemu ogrodnikowi prawda
Za pośrednictwem korzeni, rośliny pozyskują z gleby większą część niezbędnego im do życia powietrza. Jeżeli przez dłuższy czas są zalane wodą, to dochodzi do tzw. zachwiania stosunków powietrzno-wodnych. Upraszczając, uprawy, kwiaty czy drzewa po prostu się duszą.

Glina to pył zatykająca co się da - powielane przez trolli internetowych prawdy o tym że glina jest dobra bo trzyma wodę jest na tym samym poziomie co twierdzenie że ziemia jest płaska.

Kiedy jeszcze możesz postaraj się aby woda po deszczu nie stała. Nie trudno zmarnować warte kilkaset złoty rośliny myśląc że zaoszczędzi się parę złoty na wodzie.
Ja wyznaję zasadę łatwiej zalać niż wysuszyć.
Masz tu dwie fotki
pierwsza to glina trzymająca wodę - jak plastelina
ta sama grudka gliny wysuszona w piekarniku czyli już bez wody
Obrazek Obrazek
Waga z wodą 43,11 bez 41,22 czyli niecałe 2 gramy wody przyswoiła ta grudka przez tydzień moczenia w wodzie.
Bez trudu każdy może sprawdzić ile ta glina zatrzymuje wody no chyba że ulepimy z niej miskę co zbliży nas do tego co się dzieje w gliniastym ogrodzie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Damian0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2021, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

asprokol pisze: Kiedy jeszcze możesz postaraj się aby woda po deszczu nie stała. Nie trudno zmarnować warte kilkaset złoty rośliny myśląc że zaoszczędzi się parę złoty na wodzie.
Na wodzie nie muszę oszczędzać bo mam jej cały rok pod dostatkiem - patrz rzeka :)

W takim razie proszę powiedz, czy zadałem właściwe pytanie i co zrobić dalej:
Glebogrzarka i na to sama ziemia czy od razu zamówić i rozsypać ziemie po tej części działki i zająć się tematem trawy ?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Pisałem jak u koleżanki mającej problem z gliną za pomocą wiertnicy osuszaliśmy teren.
Użyjesz glebogryzarki i wymieszasz glinę z ziemią. Efekt - glinę i tak rozpuszczą deszcze spłynie głębiej i utworzy znów warstwę nieprzepuszczalną wody. Problem wróci.
Z wodą nie masz problemów więc skoncentruj się na drenażu. Na rynku jest wybór w cenach od 1,5 do 6 zł za metr rur drenarskich.
Oczywiście to boli bo kosztuje parę złotych ale mniej boli niż zmarnowana praca i utracone rośliny.
Zacznij więc myśleć pod tym kątem - odpowiedni drenaż uchroni Cię przed zasoleniem przy stosowaniu nawożenia.
Ja bym zaczął od tego punktu. Następnie myślałbym o ziemi czyli wymieszanie ziemi z substratem torfowym. Właściwe pH trawnika to 6,5. Czyli ziemię wymieszać z torfem za pomocą glebogryzarki.
Podłoże jest strasznie ważne, kiedy zastosujesz po taniości byle jaką ziemię to będziesz walczył z trawnikiem co roku. Każdy trawnik na wiosnę wymaga renowacji i kosmetyka jest łatwiejsza niż pomysły a może zacznę od początku.

Następna rzecz to nasiona trawy - tu olej wypociny działu marketingu i nazwy mieszanek bo to bezsens. Odszukaj w internecie centrumtrawy24 i poczytaj jaki gatunek zastosować czy tanią życicę czy może kostrzewę. Nie bój się trawnika z jednego gatunku trawy. Mieszanki mają to do siebie że w swoim składzie mają najtańsze gatunki. Nie kupuj trawy w marketach choć wydaje się to najtańsze rozwiązanie ale prawda jest taka że zdolność kiełkowania to około 30 %. Mnożąc cenę razy 3 wyjdzie że to bardzo droga trawa a efekt mizerny. Szlachetne gatunki to mniej koszenia i super wygląd.

Tu można liczyć jak z kiełbasą na grilla - co jest tańsze grillowa za 7 zł kilo ( zawartość mięsa 12 % ) czy ta o zawartości 98%. Dla mnie aby uzyskać kilogram mięsa to cenę tej grillowej należy pomnożyć przez 8 !! Efekt kto kupuje tanio płaci drogo.

Druga ważna rzecz to podlewanie - nie wiem co w tej materii. Jeżeli przewidujesz noszenie wody konewką z rzeki to czeka Cię syzyfowa praca. Masz prąd pompa elektryczna, nie masz to spalinowa.
Nie czytaj rewelacji że to kosztuje policz ile jest warta ludzka praca aby dostarczyć 10 tyś litrów wody. Dla mnie to pompa realnie 10 tyś litrów na godzinę zżerająca 2000 W czyli coś około 1 zł na godzinę.
Nie znam człowieka który za taką sumę podjąłby się tej pracy.
Masz uzdolnienia w temacie zrób to sam to coś w tym stylu https://www.youtube.com/watch?v=3LmBAF6Spsk
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Damianie.
Widzę tu kilka problemów.
Po pierwsze: Działka była zarośnięta "na dziko" roślinnością, na pewno w ziemi jest sporo korzeni, nawet po usunięciu wierzchniej warstwy gliniastej ziemi. Może chwastów nie wysieje się bardzo dużo, do tzw bank nasion zebraliście z wierzchnią warstwą ziemi, ale jakieś kłącza czy korzenie drzew i krzewów mogą odbijać jeszcze długo. Glebogryzarka wymiesza glinę z warstwą piasku, wyciągnie na wierzch korzenie i kłącza, które warto usunąć.
W następnej kolejności posadziłabym drzewka, a jeśli chcesz to zrobić doiero jesienią lub wiosną, to przynajmniej przygotowałabym dołki z dobrą ziemią do sadzenia, żeby potem nie bawić się w kopanie dołów, mieszanie ziemi itp. gdy już będzie dookoła ładnie wyrównane i posiana trawa lub posadzone rośliny zadarniające.
Podobnie miejsce pod krzewy - przekopać, usunąć kłącza i korzenie, przekopać z dobrą ziemią i ew. obornikiem i zostawić w spokoju.

Dopiero na to warstwa dobrej ziemi i to lekko zmieszać z podłożem. Wiele zależy od tego, jaką chcesz dać ziemię, ale lekką torfową ziemię przekopałabym na pewno. Widziałam dwa przypadki, gdy tego nie zrobiono i w jednym zgarniali całą nawiezioną warstwę i wywozili, bo nie chciało im się tego wymieszać, a w drugim zdążyli już całość zagospodarować i tylko narzekają.
Po drugie:
Teren przeznaczony na część ogrodową stanowi mniej niż połowę całości, 4,5 ara na drzewa, krzewy i trochę trawnika to naprawdę nie jest tak dużo. Szczególnie, że trzeba uwzględnić też ścieżki. Rozumiem, że ma być to działka na której chcesz fajnie spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną, a nie pilnować czy każda trawka ma odpowiednią długość i i czy nie wyrosły jakieś nowe chwasty, bo na pewno będą rosły. Ale kosić trzeba i dobrze, że masz niedaleko do domu i nie będzie problemu z kosiarką lub wykaszarką.
Po trzecie:Drenaż.
Już po pierwszym użyciu glebogryzarki powinieneś zaobserwować, czy będzie problem z odpływem wody. A poza tym sprawę drenażu częściowo załatwią kretowiska i korytarze nornic i karczowników. Szczególnie dla tych ostatnich skarpa nad wodą to wymarzony teren.
Damian0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2021, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Zatem mam jasno określoną kolejność prac dot samej ziemi:

1. Glebogryzarka do wyznaczonego terenu i uporządkowanie całości poprzez wyzbieranie "odstających" elementów.

2. Nawiezienie ziemi torfowej i zwykłej. Tu znów glebogryzarka żeby to wszystko wymieszała ?

Czy dobrze to rozumiem ? :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”