"Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Moim zdaniem tak.
Najpierw glebogryzarka, która wymiesza pozostałą warstwę gliny z piaskiem, a jednocześnie wyciągnie na wierzch resztę korzeni i kłączy.
Potem oczyścić z tych resztek działkę i zamówić ziemię. Moim zdaniem więcej ogrodowej niż torfowej. Obserwować, jak ziemia na działce zachowuje się w czasie deszczu.
Zrobić plan nasadzeń i ścieżek. Ile drzewek, jakie, jak ochronić przed karczownikami i nornicami. U mnie jedynymi gatunkami, których te paskudy nie ruszały były sliwy i wiśnie, reszta drzew miała obgryzione korzenie, albo zostawały same patyki bez korzeni.
Wytyczyć miejsca na drzewa i krzewy i ścieżki.
Przywieźć ziemię. Wykopać dołki pod drzewa, (ewentualnie na tym etapie założyćjakieś bariery dla nornic) dołożyć do nich dobrej ziemi i wymieszać. To samo pod krzewy. Nadmiar piasku z dołków można dać na ścieżki.
Miejsca nasadzeń zaznaczyć, wbijając choćby większy patyk w środek. Resztę ziemi rozwieźć.
Reszta zależy od tego, jaka to będzie ziemia i jak gruba warstwa. Dużo dobrej ziemi - nie mieszałabym z podłożem. Torfowa, albo muł ze stawu - na pewno bym mieszała.
Pomyśl jeszcze o ogrodzeniu, chyba że ma być bez ogrodzenia, albo żywopłot.
Może wypowiedzą się też inni
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Ja zacząłbym od pomiaru pH - da to wskazówkę co robić. Najlepsze pH dla ogrodu to 6,5 bo w takim rośnie wszystko.
Sam po latach pracy w ogrodzie stawiam na torf i ziemię torfową. Może to jakieś już zboczenie ale właśnie on rozwiązywał mi wiele problemów. Kiedy kupiłem działkę to była ziemia 6 klasy (popiół i piasek)
ostatnie badanie zakwalifikowało ten ogród do klasy 2.

Jak napisała zielonamalina rozplanować co chce się mieć bo inaczej się postępuje w miejscu gdzie chcesz drzewa a inaczej tam gdzie myślisz o trawniku. Trawnik to warstwa ziemi około 20 cm a drzewa tego nie wykorzystają no chyba że tuje które mają płytkie korzenie. Wiele roślin uwielbia zasadowe podłoże (lawenda juki) i przy planowaniu musisz brać to pod uwagę.
Jednak zasada kto myśli na początku będzie miał mniej pracy później obowiązuje w ogrodzie.
Warto by było pomyśleć przy pracy glebogryzarką czy nie użyć nawozu - kupić ten posypowy np Yara Mila Complex tam producent radzi "wymieszać z warstwą ziemi" glebogryzarka zrobi ro doskonale.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Damian0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2021, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Zdaję sobie sprawę jak ważne jest rozplanowanie wszystkiego, ale to kolejny większy etap. Teraz chcę sie skupić na przygotowaniu dobrze podłoża.

Zatem po waszych wypowiedziach:
1. Badanie gleby.
2. Przed robotą glebogryzarki rozsypać nawóz Yara Mila Complex i przejechać glebogryzarką.
3. Nawieźć ziemię torf + zwykła - ale jak to wymieszać ?

Czy teraz taka kolejność czynności będzie właściwa ? ;:333
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Wiesz Damianie, gdy nie mam doświadczenia w jakiejś dziedzinie, a chcę to zrobić, szukam informacji, a następnie wyobrażam sobie dane przedsięwzięcie krok po kroku, jakbym to rzeczywiście robiła. I wtedy najczęściej widzę jak na dłoni wszystkie problemy od strony praktycznej.
Można oczywiście robić na przekór logice. To zwykle więcej kosztuje, ale kto bogatemu zabroni.
Najpierw zorientuj się w kosztach całej imprezy. Wynajęcie glebogryzarki na kilka godzin. Nawiezienie ziemi. Ile tej ziemi potrzebujesz? Skąd ją weźmiesz, czym przywieziesz? Z której strony wyładujesz?
A jeśli chodzi o badanie gleby, to sam się zastanów czy badać ziemię przed glebogryzarką, czy po?
Dodanie nawozu do głębszej warstwy ziemi, gdy się chce posiać trawę jest rozsądne, czy nie bardzo?
Czy każdą ziemię trzeba mieszać? Trafi się okazja na dużą ilość dobrej ziemi i nie musisz mieszać.
Damian0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2021, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

zielonamalina dzięki za cenne odpowiedzi. Internet jest niejednoznaczny, dlatego pytam tutaj. Takie szczegóły jak postawiałaś szereg pytań + finanse itd to dla mnie mało istotne sprawy i wydaje mi się że w tym temacie nie wniosą niczego co mi pomoże.

Po prostu chciałbym poznać wasze zdanie na moje problemy i dowiedzieć się czy dobrze rozumuje jak to wszystko zrobić.

Na tą chwilę idąc w kierunku waszych świetnych podpowiedzi po prostu chciałem uporządkować te informacje tworząc mini instrukcję/plan wg którego chcę się kierować, bo może np. nie trzeba mieszać ziemi i jedną warstwę przykryć drugą po glebogryzarce.
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: "Od pustej ziemi do pięknej zieleni"

Post »

Damianie, jeśli finanse Cię nie ograniczają, to daj najpierw odkwaszony torf, wymieszaj glebogryzarką, usuń pozostałości , zamów dobrej ziemi na 10-15 cm, zrób badanie gleby, uzupełnij niedobory i uprawiaj co Ci się podoba.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”