Warzywa uprawiane na balkonie, w donicach, kastrach i innych pojemnikach

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Jule
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7114
Od: 10 kwie 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DSlask 7a

Re: warzywniak na wybetonowanej posesji ....

Post »

Ja w tym roku zamierzam poprobowac z warzywami w workach po ziemniakach. Nie mam miejsca na ogrodku zeby warzywa sadzic ale mam miejsce parkingowe wysypane klincem i tam moge sobie worki postawic. Do tej pory sadzilam pomidory koktailowe w donicy na tarasie, co sie u mnie sprawdzalo, to sobie pomyslalam ze moge zrobic tego wiecej.
Na miejscu parkingowym nie moge miec stalych konstrukcji, bo w zimie jest zajete - dlatego pomyslalam o workach z ktorych mozna na jesieni ziemie wysypac i zlozyc w kostke :wink:
Awatar użytkownika
Jule
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7114
Od: 10 kwie 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DSlask 7a

Re: warzywniak na wybetonowanej posesji ....

Post »

Nie one nie sa szczelne, to takie biale z tworzywa sztucznego i przez nie woda przecieka i powietrze krazy. W gruncie rzeczy dlatego o nich pomyslalam, bo dziur nie trzeba robic a ziemia wyplywac nie bedzie ale w tym co piszesz jest tez duzo racji ;:108 Czyli moge tez tak zrobic, ze wloze ziemie ogrodnicza razem z workiem, tyle ze dol odetne - tak zeby na dole foli nie bylo.
bezkitu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2018, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Cukinia w donicy - żółknące liście

Post »

Witam. Mam 2 cukinie w donicach na tarasie. Do tej pory bardzo ładnie rosły jednak ostatnimi dniami ich liście zaczęły się przebarwiać. Rośliny są często podlewane, ziemia była zasilona obornikiem granulowanym na 3 tyg. przed pozasdzeniem roślin. Ściółkowane są korą.

Obrazek
Obrazek

Czy ktoś mi podpowie czy to z glebą jest coś nie tak, czy to choroba?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia w donicy - żółknące liście

Post »

Wyglądają na chore z niedożywienia, daj im coś na ząb. Po drugie owiń te czarne donice czymś białym .
pajeczak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 mar 2012, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Warzywa w korycie na balkonie

Post »

Dzień dobry.

W przyszłym tygodniu zaczynam robić koryta na balkon. Będzie to 6 koryt o wymiarach 100x30 (powierzchnia gleby). Będę siał warzywa: rzodkiew, sałaty, marchew, ostre papryczki, fasolę biały jaś. Myślałem jeszcze o kukurydzy, ale nie jestem pewien. Miejsce, w którym będą rosły jest bardzo nasłonecznione. Praktycznie od rana do wieczora słońce. Zastanawiam się jak głębokie muszę zrobić te koryta. Czy 30cm wystarczy?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Warzywa w korycie na balkonie

Post »

Pamiętaj o tym, że takie donice to spore obciążenie dla balkonu. Myślę, że 30 cm wystarczy.
pajeczak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 mar 2012, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w korycie na balkonie

Post »

Jeśli dobrze liczę będzie to pół m3 ziemi, czyli jakaś tona + kilkadziesiąt kilogramów donice. Czy ja dobrze liczę? 600x30x30=540000cm3 = 0,54m3 ? Zacząłem się autentycznie zastanawiać czy jest to bezpieczne. Jest to mieszkanie w bloku, ciężar usytuowany przy barierkach
pajeczak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 mar 2012, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w korycie na balkonie

Post »

Chyba nie mogę tego zrobić. W normach dopuszczalne obciążenie to 2,5-4kn/m2 czyli jeśli się nie mylę 250-400kg na m2, a ja bym miał ponad tonę na powierzchni 1,8m2. Zabiłbym sąsiada...
pajeczak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 mar 2012, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w korycie na balkonie

Post »

Postanowione: ponad tona na balkonie to zdecydowanie zbyt dużo. Nie mogę ryzykować zawaleniem. Coś jednak posadzę/posieję, być może w ciut mniejszych korytach i raczej maksymalnie dwóch, może trzech, ale muszę zbić wagę. Interesują mnie ładne rośliny pnące się wysoko w górę. Myślałem o fasoli biały jaś bo jest ładna, rośnie wysoko i szybko. Nie wiem jaką potrzebuje przestrzeń na korzeń. Wyrośnie w donicy głębokiej na 20cm? Może jakieś inne pnącze z małym systemem korzeniowym? Interesują mnie też warzywa, które nie będą potrzebowały zbyt głębokiej donicy. Może też jakieś zioła. Bardzo proszę o doradztwo bardziej doświadczonych osób w tej materii. Pozdrawiam
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Warzywa w korycie na balkonie

Post »

sałata i rzodkiewka maja płytki system korzeniowy
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21740
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Warzywa w korycie na balkonie

Post »

pajeczak :wit
Może jednak warto zorganizowac sobie ogród warzywny na balkonie???
Poczytaj i popytaj właścicieli wątków,którzy uprawiają warzywa na balkonach np.
tutaj https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=54163
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Warzywa w korycie na balkonie

Post »

I przede wszystkim warto poczytać wątek Skoanny, która prowadziła kilka części o warzywkach. Polecam bo warto.
Awatar użytkownika
enia9
50p
50p
Posty: 50
Od: 3 mar 2010, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warzywa w korycie na balkonie

Post »

Ja uprawiałam z powodzeniem pietruszkę naciową w skrzynce, nawet zimą była zielona cały czas, z ziół to mięta sobie poradzi;
ale marchew w skrzyniach to marnie widzę.....
i co postanowiłeś hodować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”