Zakładam przydomowy sad - potrzebne porady i wskazówki

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
jakun9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 paź 2020, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakładam przydomowy sad - potrzebne porady i wskazówki

Post »

Dzień dobry,

Planuję w przyszłym roku założyć mały, przydomowy sad, ale niestety nie posiadam dostatecznej wiedzy w tym zakresie. Przeczytałem już wiele artykułów w tym temacie, ale nadal to nic w porównaniu z wiedzą i doświadczeniem, a chciałbym uniknąć błędów.

Całość działki to 3000m2, ale na sad chciałbym przeznaczyć 400-500 metrów2 w jej południowej części. Gleba, to niestety V klasa z lekkim pochyleniem w stronę południa.
Marzeniem jest tradycyjny sad na wysokopiennych podkładkach, bez egzemplarzy karłowatych albo półkarłowatych. Sad na własne potrzeby.
Idealnie byłoby mieć 3 jabłonie (w tym Reneta, smakują mi Rubiny, Gala, Pinova), dwie grusze, dwie czereśnie, śliwę, wiśnię, może brzoskwinię lub coś jeszcze.

Mam wątpliwość co do wyboru podkładów (które najlepsze?) i gatunków jabłoni/grusz/czereśni... Z jednej strony wolałbym żeby drzewa owocowały w różnych porach (żeby dłużej cieszyć się owocami), ale z drugiej strony chyba powinienem wybierać wg zapylaczy (wtedy owocują w tym samym czasie?).

Jakie podkłady wybrać jeżeli chciałbym wysokie drzewa (5-6m)?
W jakich odstępach powinienem sobie wtedy zaplanować te drzewa?
Jakie gatunki posadzić koło siebie (wolałbym stare odmiany)? Kierować się zapylaczami? Jeżeli tak, to jakie pary?

Bardzo dziękuję za pomoc i zrozumienie.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21741
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: zakładam przydomowy sad - potrzebne porady i wskazówki

Post »

Mamy bogate 'doświadczenia forumowe' w tym temacie.
Zapraszam np. tutaj
- Sad - jak założyć?
- Sad na piaszczystej (slabej) ziemi
- Sadzenie drzew owocowych
- Przygotowanie podłoża pod drzewka owocowe
- MarSz - mój przydomowy sad
- Ekologiczny sad
- Wątki dot. podkładek
i do poznania wielu wielu innych porad
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
jakun9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 paź 2020, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładam przydomowy sad - potrzebne porady i wskazówki

Post »

Dziękuję za linki.
Przyznam, że kilka z tych tematów przegapiłem, ale też muszę powiedzieć, że wcześniej sporo przeczytałem i na tym forum, i na różnych blogach, ale jednak nie do końca znalazłem odpowiedzi na moje wątpliwości. Stąd mój post na tym forum.
Widziałem, że użytkownicy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i poradami, dlatego postanowiłem tutaj zaciągnąć języka i wciągnąć w dyskusję ekspertów w temacie :)

:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”