Ogród dla leniwych

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
nerwicaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lip 2020, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogród dla leniwych

Post »

Witam,
W najbliższym czasie chciałabym rozpocząć pracę nad projektowaniem ogrodu oraz jego realizacją. Wszelkie prace chce wykonać samodzielnie, jednakże działka jest dość spora i niekoniecznie chce aby odbywało się to długą i uciążliwą drogą. Obecnie moja działka porośnięta jest mchem, na której wyrosły różnego rodzaju chwasty, pokrzywa, krzewy itp. Aby oszczędzić nieco czasu i pracy, chciałabym przeorać cała działkę, darń zebrać, pozbyć się jej razem z korzeniami chwastów, wyrównać, rozłożyć siatkę na krety, agrowłókninę, ułożyć nawodnienie dla trawnika, nawieźć 15cm dobrej ziemi (obecnie jest to czarny piach, zwykły piasek, różne rodzaje podłoża) i ułożyć trawę z rolki. Czy taki ogród 'dla leniwych' ma rację bytu? Internet podpowiada, że istnieją takie trawniki, sama widziałam również układanie trawy z rolki na włókninie, z drugiej strony parę osób powiedziało mi, że jest to niemożliwe i że trzeba przejść całą kilkuletnią drogę aby mieć piękny trawnik.
Proszę o podpowiedź, czy trawnik na agrowłókninie bądź innym materiale jest możliwy czy rzeczywiście muszę przez kilka lat walczyć o piękny trawnik?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ogród dla leniwych

Post »

Wszystko jest możliwe trawnik z rolki to szybki sposób na sukces. Tylko mała uwaga nie ma ogrodów dla leniwych, ogród to ciągła praca to i sukcesy ale i niepowodzenia. Nigdy nie jesteśmy wystarczająco mądrzy. Powodzenia
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Ogród dla leniwych

Post »

Pytanie tylko ile ten trawnik z rolki będzie dla leniwych ogrodników ozdobą. I czy trawnik to w ogóle jest forma ogrodu dla leniwych. Ze wszystkich informacji dotyczących pielęgnacji trawnika zdaje się jednak, że trawnik to jedna z bardziej wymagających form w ogrodzie.
nerwicaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lip 2020, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród dla leniwych

Post »

Dziękuję za odpowiedzi.
Pisząc 'ogród dla leniwych' mam na myśli szybkość jego założenia oraz ograniczenie pracy przy nim. To oczywiste, że trawnik należy pielęgnować, nawozić, strzyc itp. Po prostu zdaje sobie sprawę, że nie mam zacięcia ogrodniczego i nie chce w ogrodzie czegoś, co mnie przerośnie pod względem utrzymania. Lepiej mniej a ładnie niż dużo i zaniedbanie.
Rozumiem, że nie ma przeciwwskazań, aby na obecnej ziemio rozłożyć agrowłókninę i na tym budować trawnik? Zależy mi na jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ Pani w ogrodniczym odradzała, stwierdziła, że trawa nie wyrośnie, a chwasty i krzewy znów odbija, pomimo ich wykopania z korzeniem.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ogród dla leniwych

Post »

Pani w ogrodniczym pewnie ma dwie doniczki pelargonii na oknie. Zakładaliśmy tak trawniki u koleżanki (żadnej agrowłókniny) po dwóch tygodniach nie było śladu że to świeży trawnik. Położyć i obficie podlewać. Po zastosowaniu agrowłókniny pewnie nawet nie będzie miała jak się ukorzenić.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ogród dla leniwych

Post »

To samo sobie pomyślałam...
nerwicaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lip 2020, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród dla leniwych

Post »

Fakt, trawa z rolki to bardziej zagospodarowanie terenu niż piękny ogród. Ale nie każdy lubi i chce mieć pełno kwiatów i innych roślin na działce.
Myślicie, że trawa może się nie ukorzenić jeśli na agrowloknine będzie 10-15cm ziemi?
Może na ten rok lepiej przykryć stara ziemię włóknina, a dopiero za rok ją ściągnąć, nawieźć ziemi i posiać trawę?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ogród dla leniwych

Post »

Niektóre nasiona kiełkują i po 100 latach. Więc przykrywanie na rok ma wątpliwy sens. Nawiezienie świeżej ziemi to żadna gwarancja że w tej ziemi nie będzie nasion. Mi chwasty wychodzą wszędzie !!. Tam gdzie jest agrowłóknina i tam gdzie położona jest granitowa kostka. Wiatr przywiewa nasiona i sobie wyrastają. Można ograniczyć ilość ale nie wyeliminować tego na całe życie. Życie złudzeniami że zrobi się to inaczej i nam się uda to marzenia w stylu "pojadę na słońce rowerem ale ja pojadę po zachodzie słońca aby się za mocno nie opalić".
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1064
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Ogród dla leniwych

Post »

Przeczytałem plany nerwicaaa, i tak jakoś mi się to skojarzyło nie z lenistwem a z galerami.
( Jak ktoś nie wie co to galery, niech przeczyta Nędzników Viktora Hugo ).
Przepis lorda X na dobry trawnik: zaorać, wybronować, posiać, wałować, odchwaszczać, zasilać. aha! I robić to 500 lat. ;:306
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ogród dla leniwych

Post »

Dla leniwych to chyba raczej coś jak na tych wizualizacjach

https://zielonemiasto.hossanova.pl/aktu ... lne-ogrody

Jakieś powtarzalne nasadzenia w otworach w włókninie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ogród dla leniwych

Post »

może zamiast trawnika/części trawnika - łąka kwietna? Rzadziej się kosi, nie podlewa.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ogród dla leniwych

Post »

Łąka kwietna to moim zdaniem koszmar dla patrzącego a tym bardziej dla obcującego z nią na co dzień.
Nie wyobrażam sobie tego artystycznego nieładu w moim najbliższym otoczeniu,
ale jeśli działka jest wielka można wyodrębic jej fragment pod taki zasiew i nawet czerpac przyjemność z odwiedzania tego zakątka.
Twój plan działania popieram. Też bym tak zrobiła by szybko uporać się z powierzchnią.
jeśli wystawa tej działki to "patelnia" to zastanowiłabym sie jedynie naposadzeniu kilku drzew by uzyskac
odrobinę cienia i móc zagospodarować te miejsca choćby brunerami,funkiami,trawami ozdobnymi i innymi bylinami,których tam upalne słońce nie zniszczy.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ogród dla leniwych

Post »

Moim zdaniem koszmar to zadbane trawniczki, różniące się od betonu jedną rośliną.
A takie widoki to balsam dla oczu i dla przyrody.
Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”