Ogród preriowy- pomoc

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Tropy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2020, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogród preriowy- pomoc

Post »

Witam, czy ktoś może coś doradzić czy rośliny które tutaj wybrałem dobrze rosną na glebie gliniastej, stanowisko wschodnio- południowe, słoneczne, region pogórza- Beskidy/ Małopolska. Ewentualnie czy ktoś by jakieś byliny wieloletnie do tego polecił.

Rogownica kutnerowska
Rozchodnik okazały
Barwinek pospolity
Kosaciec syberyjski
Bodziszek czerwony
Jeżówki
Dzielżan
Kocimiętka fassena
Piwonia
Smagliczka skalna
Ostróżka trwała
Szałwia Omszona
Goździk pierzasty, siny, kropkowany

Pytam was bo chciałbym założyć ogród preriowy dla moich rodziców którzy są już starsi, plan jest taki że kupuję nasiona wymienionych roślin, sadzę je do paletek, później do doniczek i po roku dwóch wsadzam do ziemi w kępach po 50- 100 roślin,obsypuję korą i pierwsze dwa lata pilnuję aby dokładnie plewić miejsca miedzy roślinami. Co sądzicie o podanych roślinach, albo czy macie jakieś wskazówki co do tego dodać co się nie nadaję, albo czy wgl zakładać taki ogród, bo na zdjęciach preriowe ogrody wyglądają przepięknie, ale czy gra jest warta świeczki ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ogród preriowy- pomoc

Post »

Wymienione rośliny oprócz barwinka i piwonii niezbyt dobrze będą rosły na glebie gliniastej i mogą być krótkotrwałe.Ponadto niektóre jak piwonie, czy ostróżki wymagają kłopotliwego podpierania, przycinania przekwitłych kwiatostanów.Na glinę dla starszych ludzi lepsze są niskie rośliny zadarniające, ozdobne z liści, niektóre też ładnie kwitną.Najlepiej kupić sadzonki, szybko się rozrosną.Te którym liście jesienią zamierają wystarczy późną jesienią, czy wczesną wiosną zgrabić np. brunnery, niskie funkie, podagrycznik pstrolistny, czy fiołki motylkowe.Ponadto są ozdobne cały sezon. Warto między nie posadzić niskie cebulowe, przebiśniegi, krokusy botaniczne, ranniki, cebulicę syberyjską, czy pierwiosnki.Zakwitną zanim tamte puszczą liście, nie trzeba ich wykopywać.
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Ogród preriowy- pomoc

Post »

Z doświadczenia w moim ogrodzie mogę podać, że na glebie gliniastej dobrze rosną (rozrastają się i/lub rozsiewają bez problemu): dzwonki brzoskwiniolistne i skupione, fiołki (wonne i motylkowe), funkie, brunnery, bodziszek korzeniasty, floksy,gajowiec żółty, jasnoty, jeżówki, języczki pomarańczowe, kocimiętka, liliowce, miodunki, powojniki bylinowe, trzykrotki, słoneczniczek szorstki, telima grandiflora. Dobrze radzą sobie też miskanty, mimo, że teren jest raczej suchawy.
Pozdrawiam
Basia B.
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Ogród preriowy- pomoc

Post »

Mam w podobnym terenie ogród -bardzo dobrze radzą sobie liliowce ,różne goździki np brodate same się rozsiewają,piwonie tylko stare odmiany -pamiętają babcię,dziewanna,naparstnica,nagietki,lwie paszcze-wszystko samo się rozsiewa.W tym ogrodzie rosną też lilie,bluszcze,milin,hortensje drzewiaste,łubiny,azalie-wszystkie kwiaty nie są przykrywane na zimę.Dobrze rosną onętka wirginijska,pierwiosnki ,żurawki .
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Ogród preriowy- pomoc

Post »

Wygląda to jak zestawienie zupełnie przypadkowych roślin. Niektóre są bardzo niskie, inne wysokie, barwinek jest niezwykle ekspansywną rośliną okrywową i w kilka lat zarośnie wszystko, więc ja bym go od razu skreśliła z listy.
Jeśli chcesz ogród preriowy, to postaw przede wszystkim na trawy ozdobne - miskanty, proso rózgowate. Szałwia omszona sprawdzi się. Kosaciec też. Rozchodnik i dzielżany również. Przy czym rozchodnik na gliniastej glebie urośnie bardzo wysoki i będzie się pokładał. Jeżówka może ci wygnić na przedwiośniu, bo gleba gliniasta ma to do siebie, że bardzo długo trzyma wodę, a jeżówki nie lubią mieć podmokłych korzeni. Ostróżka trwała wymaga palikowania i osłoniętych stanowisk. odpuść sobie. Rogownica, kocimiętka i bodziszek czerwony - te posadziłabym razem, bo są niskie, przy czym bodziszek i rogownica strasznie się rozrastają, więc musisz to uwzględnić w planie nasadzeń.
Oprócz wyżej wspomnianych traw dosadziłabym przegorzany, werbenę krzaczastą, kłosowce anyżowe, krwiściągi i krwawnice (te dwie rośliny możesz znaleźć na łąkach, ja w ten sposób pozyskałam swoje do ogrodu). Rudbekie - koniecznie! Rośliny nie do zdarcia i same się rozsiewają. Sadziec konopiasty - roślina z naszych rodzimych łąk. Też się sprawdzi.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

Powoli przymierzam się do stworzenia planu nasadzeń dużej rabaty, a właściwie 3-4 składających się na całość. Oddzielać je będą ścieżki i traktuję to jako całość. Tematem przewodnim będzie ogród preriowy, czyli w dużej mierze trawy. Na razie robię spis traw które mi się podobają, jest już tego tyle że jeszcze działki zabraknie ;:306
Ostatnio moją uwagę przykuła hakonechloa jasno zielona, czy poradzi sobie na suchym i słonecznym stanowisku?
Może ma ktoś rabaty preriowe i może powiedzieć ogólnie jak się sprawdzają?
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”