Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2
Autor Wiadomość
Dolnoslonzok
 Tytuł: Re: Ocieplenie klimatu a drzewa
PostNapisane: 28 gru 2019, o 19:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Skąd: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

1 szt.
Doprawdy nie do wiary. Sprawdziłem dane temperatur IMGW i w czerwcu najniższa temperatura z lat 1951-2018 wystąpiła w roku 1958, kiedy w Opolu było -0,1 st.C, a dla Wrocławia był to rok 1977 z temperaturą +0,2 st.C. Natomiast dla Warszawy nie są podane żadne ujemne temperatury w tym miesiącu na przestrzeni 68 lat. Z kolei w podawanym przez Ciebie styczniu 1979 r., gdy u Ciebie było -36 st. C (a czego również nie potwierdzają dane IMGW, podając minimalną temperaturę stycznia -25 st.C) w Opolu zanotowano -21,4, a we Wrocławiu-25 st.C.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

gienia1230
PostNapisane: 28 gru 2019, o 19:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ależ to jest możliwe, podam Ci przykład na mojej i brata lokalizacji. Mieszkam w mieście, brat na wsi dokładnie w lini prostej 15 km na poludnie, na obszarze gdzie zaczynaja się podkarpackie wzgórza , niedaleko Strzyzowa. Zima, u mnie w mieście temp. Np minus 5 *C a u brata minus 10 - albo nawet minus 12*C, czasami bywa różnica nawet do 10 stopni.

jokaer
PostNapisane: 28 gru 2019, o 20:17 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Skąd: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

więcej niż 1 szt.
Podobnie u mnie. Mieszkam dużo wyżej niż centrum wsi. Na dokładkę przepływa tam w dole rzeczka
i kiedy była najzimniejsza zima na przestrzeni 2011- 2018 / nie pamiętam kiedy dokładnie ;:124 /
u mnie było minus 25- dosłownie przez chwilę minus 28, natomiast na dole we wsi było minus 34 stopnie :!:

dziad_Jag
PostNapisane: 28 gru 2019, o 20:37 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
W Warszawie IMGW ma stację pomiarową na Okęciu. Moja działka była w okolicach Zielonki, a więc całkowicie po drugiej stronie Warszawy. Odległość w linii prostej jakieś 30 km.
Co do Nowego Roku, obawiam się że meteorologom nie chciało się zajrzeć do klatki po Sylwku. Albo nie chciało im się przedzierać przez zaspy. Przecież w ciągu kilku godzin spadło 40 cm śniegu. Plus silny wicher...Podaję to co zobaczyłem na termometrze zaokiennym. Ze względu na wpływ okna przypuszczam, że temperatura była jeszcze niższa. Istotnie takie mrozisko trwało tylko dwa dni, tzn. 1 i 2 stycznia. Już 3-ego siadło do -25 st C i ciągnęło się prawie do końca lutego.
W marcu pojechałem na działkę, ale nie mogłem dotrzeć. Śnieg po pas, a zamiast domku ogromna zaspa.
Co do czerwcowego mrozu...Ciekawe, że ta czarna, wypalona mrozem plama była mniej więcej owalna i obejmowała tylko jakieś ze 2 km2 ogrodów działkowych. Naokoło nic!

Dolnoslonzok
PostNapisane: 29 gru 2019, o 07:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Skąd: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

1 szt.
gienia1230 napisał(a):
Ależ to jest możliwe, podam Ci przykład na mojej i brata lokalizacji. Mieszkam w mieście, brat na wsi dokładnie w lini prostej 15 km na poludnie, na obszarze gdzie zaczynaja się podkarpackie wzgórza , niedaleko Strzyzowa. Zima, u mnie w mieście temp. Np minus 5 *C a u brata minus 10 - albo nawet minus 12*C, czasami bywa różnica nawet do 10 stopni.

O, to rzeczywiście niesamowite. Wiadomo, że miasta tworzą wyspy ciepła,a le nie podejrzewałem, że mogą być aż takie różnice.
jokaer napisał(a):
Podobnie u mnie. Mieszkam dużo wyżej niż centrum wsi. Na dokładkę przepływa tam w dole rzeczka
i kiedy była najzimniejsza zima na przestrzeni 2011- 2018 / nie pamiętam kiedy dokładnie ;:124 /
u mnie było minus 25- dosłownie przez chwilę minus 28, natomiast na dole we wsi było minus 34 stopnie :!:

To z pewnością była zima 2012 roku. U nas było wtedy ok. -22 st.C przez jedną noc.
dziad_Jag napisał(a):
(...)Co do czerwcowego mrozu...Ciekawe, że ta czarna, wypalona mrozem plama była mniej więcej owalna i obejmowała tylko jakieś ze 2 km2 ogrodów działkowych. Naokoło nic!

To wręcz zakrawa na paranormalne zjawisko. ;) Ale faktycznie niesamowita rzecz.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 19 ]  Idź do strony nr...        1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości